Ako zariadiť študijný kút? Výber osvetlenia je kľúčový, poradíme niekoľko pravidiel

Máte doma školáka, alebo sami študujete? Myslite na zariadenie študijného kúta a vytvorte ideálne podmienky na učenie. Prezradíme, na čo sa oplatí zamerať.

Svetlo, dobrý základ učenia

Dištančné vzdelávanie, hodiny strávené pred počítačom, či večerné štúdium - to všetko namáha zrak nás, alebo našich školopovinných detí. Aj preto je dôležité vytvoriť ideálne podmienky na učenie. Jedným z najdôležitejších krokov pri zariaďovaní študijného kútika je výber osvetlenia. Ak je zvolené nesprávne, stúpa riziko podráždených a vysušených oči, čo môže spôsobiť v horšom prípade až silné migrény. Naopak, pokiaľ vyberiete vhodné svetlo, dokážete pri učení zvýšiť koncentráciu a produktivitu. 

Pri zariaďovaní myslite hlavne na správne rozloženie. Stôl umiestnite čo najbližšie k oknu, denné svetlo je totiž pre učenie optimálne. Vo večerných hodinách sa snažte minimalizovať zóny s tieňom a osvetlenie vrstvite. Pri jednom svetelnom zdroji náš zrak trpí a je veľmi namáhaný. Svetlo z obrazovky počítača preto doplňte aspoň o jeden ďalší prvok - napríklad o stolnú lampu. 

 

Jedna lampa (ne)stačí

V priestore študijného kúta pracujeme s troma hlavnými svetelnými zónami: 

➡️ Pracovné osvetlenie - umiestňujeme ho priamo na pracovný stôl, je zo všetkých najdôležitejšie
➡️ Hlavné osvetlenie - patrí na strop a jeho úlohu zastúpi hlavné osvetlenie detskej izby alebo izby, kde študijný kút zriaďujete
➡️ Doplnkové osvetlenie - skvele poslúži akákoľvek dekoratívna lampa, ktorú môžete umiestniť do oddychovej zóny izby

Ako sme už spomínali, základným komponentom každého študentského priestoru je práve pracovné osvetlenie. Vhodné pracovné svetlo môže podľa odborníkov zvýšiť produktivitu až o 16 %. Ideálnym riešením je stolná lampa, ktorá vrhá svetlo na konkrétne miesto, čím uľahčuje čítanie, písanie, ale aj pre oči namáhavé sledovanie obrazovky počítača. Rovnomerne osvetľuje celý priestor, ktorý školák využíva: klávesnicu, myš, monitor či zošit. 

Pri výbere konkrétneho svietidla sa odporúčame zamerať na nasledovné faktory:

Farba svetla

Pre plné využitie mozgového potenciálu je nutná čo najvyššia miera koncentrácie. Teplé farby, ako červená, žltá či oranžová nie sú na účely štúdia vhodné. Je to preto, že teplé svetlo si prirodzene spájame s odpočinkom, relaxom a spánkom. Svetlo z krbu, horiacej sviečky alebo západu slnka v nás spúšťa tvorbu melatonínu, teda hormónu spánku.

Podľa vedcov je na štúdium a prácu najlepšie studené svetlo, ktoré pomáha udržať našu myseľ v pozore. Pri výbere žiarovky či svietidla sledujte údaje udávané v Kelvinoch (K) a hľadajte hodnoty medzi 5000 až 6500K. Čím je údaj vyšší, tým je svetlo chladnejšie.

Veľkosť 

Pre malý kútik vyberajte malé, ľahko presúvateľné svietidlá. Zaberú minimum vzácneho pracovného priestoru a podľa potreby ich jednoducho presuniete. Naopak, veľké pracovné priestory si pýtajú aj veľké osvetlenie. Zvážte svietidlá, ktorých dosah, rozmery či svietivosť viete ľubovoľne upravovať.

Buďte v obraze s naším magazínom
Dostávajte pravidelný výber najnovších článkov
Vaša žiadosť bola neúspešná. Prosíme, skúste to znova.
Vaše prihlásenie sa prebehlo úspešne.

Prispôsobiteľnosť 

Zvážte aj to, ako možno svietidlo prispôsobovať. Pri špecifických úlohách môže byť stolná lampa s otočnou hlavou či naťahovacím ramenom ideálnym pomocníkom. Za zváženie tiež stoja smart inteligentné svietidlá, pri ktorých viete pohodlne meniť farbu svetla alebo jeho intenzitu.

Poloha

Ak je pravá ruka vás, alebo vášho školáka dominantná, svietidlo umiestnite na opačnú stranu stola. Svetlo sa tak rozprestrie po celom priestore bez toho, aby vytváralo zbytočné tiene. Zdroj hlavného svetla vždy umiestňujte nad hlavu a mimo dosah očí. Svetlo by nikdy nemalo byť priamo vo vašom výhľade.

Zhrnuté a podčiarknuté

Pri výbere správneho svietidla pre školáka siahnite po vysoko kvalitnom svetle bielej farby s teplotou svetla od 4000 do 6500K. Svietidlo umiestnite mimo dosah očí a na opačnú než vašu dominantnú stranu tak, aby nevytváralo tiene. 

 

4 stolné svietidlá pre študenta či školáka

Aby sme vám uľahčili rozhodovanie, vybrali sme pre vás 4 stolné svietidlá, ktoré dokonale doplnia váš študijný kútik:

LED svietidlo Touch Smart od Forlight umožňuje dotykovým ovládačom meniť hodnotu teploty svetla na 3000, 4300 či 6500K. Vďaka tejto funkcii je skvelým spoločníkom na študentskom aj pracovnom stole, navyše je aj pekným dizajnovým kúskom.

Prenosné stolné svietidlo Ding 145 od Forlight oceníte okrem svetla najmä preto, že disponuje USB portom. Svoj telefón si tak nabijete pohodlne a bez hľadania zásuvky. Vďaka nastaviteľnej optickej časti a teplote svetla 3000K je vhodné na osvetlenie nielen detskej izby, ale aj spálne či pracovne.

Nadčasové svietidlo POT T od Ole! v tvare kovovej misky má jednoduchý a svieži dizajn, navyše sa môžete hrať s jeho kompozíciou. Svietidlo je vyrobené z kovu, vybrať si môžete z neutrálnej bielej, alebo čiernej farby.

Stolné svietidlo Roomor od Wever & Ducré, inšpirované štýlom Roaring Twenties, oživí svojím nápaditým dizajnom každý interiér. Svietidlo dodávame bez žiarovky, želanú teplotu svetla si tak môžete zvoliť sami. Roomor je navyše dostupný v množstve farieb a variácií. Vyberte si aj vy tú svoju.

 

 

Váhate s výberom? Obráťte sa na profesionálov

Pri výbere osvetlenia študijného kútika sa fantázii medze nekladú, skúšať môžete ľubovoľné kombinácie. Avšak, myslite na zlaté pravidlo zariaďovania: Menej je niekedy viac. Ak vás zaujali niektoré svietidlá z tohto článku alebo potrebujete poradiť s výberom, obráťte sa na nás v Smart Light. Napíšte nám do chatu, zavolajte, či pošlite e-mail. V našej ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Wever & Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení.