CE ZA AR 2019. Ceny sú rozdané, Smart Light dodal dobré svetlo pre život dvojnásobnému víťazovi.

Vo štvrtok 10. októbra sa v Starej tržnici stretli všetci priaznivci súčasnej architektúry na 18. ročníku udeľovania cien CE ZA AR. Z osemnástich nominácií odborná porota vybrala šesť víťazných projektov, o jednom z víťazov rozhodli hlasy verejnosti. Smart Light sa ako dodávateľ osvetlenia podieľal na troch z nominovaných projektov a spolu s partnermi sa tešil zo získania dvoch ocenení. 

Do úzkeho zoznamu nominácií na cenu CE ZA AR 2019 sa zaradili celkovo tri projekty, na ktorých Smart Light participoval ako dodávateľ komplexného riešenia osvetlenia. V kategórii bytové domy sa do užšieho výberu odbornej poroty dostal projekt Na Varte, v kategórii občianske a priemyselné budovy bojovali o hlavnú cenu administratívna budova spoločnosti ABW v Kráľovej pri Senci a bilingválne gymnázium C.S. Lewisa z Bratislavy. Hlavnú cenu poroty a zároveň Cenu verejnosti si nakoniec odniesol projekt rekonštrukcie gymnázia. 

Budova gymnázia C.S. Lewisa, podobne, ako množstevná prevaha všetkých slovenských škôl, vznikla v čase budovania socialistického normalizmu, ktorý diktoval vlastné pravidlá vzdelávaciemu systému a architektúre a bez väčších obmien v nej prežíva dodnes. Keď zmena v koncepte vzdelávania na bilingválnom gymnáziu už dlhší čas narážala na problémy uzavretých priestorov a deliacich stien, rozhodla sa škola pristúpiť k rekonštrukcii a spoločne s architektmi pátrala po spôsoboch, ako ju pretvoriť na príjemný priestor, ktorý podnecuje k vzájomnej komunikácii. 

Smart Light, ako dodávateľ osvetlenia musel myslieť predovšetkým na to, aby aplikované svietidlá a osvetľovacie systémy v rôznorodých priestoroch vytvárali adekvátne vizuálne podmienky pre každú špecifickú činnosť, vhodne dotvárali priestor a zároveň spĺňali prísne normatívne požiadavky. 

Rovnomernú osvetlenosť priestoru s požadovanou intenzitou a nízkym oslnením UGR<19 v učebniach sme docielili kombináciou LED panelov a 3F lištového systému s bodovými svietidlami. Samostatné riešenie osvetlenia si vyžiadala hala s vysokými stropmi a ping-pongovými stolami, ktorá slúži žiakom na voľný pohyb a relaxáciu a pred rekonštrukciou trpela nedostatočným osvetlením v dôsledku použitých zastaraných svetelných zdrojov. Vzhľadom na povahu priestoru sa rozhodlo použiť pôvodné repasované priemyselné svietidlá s novým LED svetelným zdrojom. Výsledkom je dobrá intenzita osvetlenia a vyšší vizuálny komfort pre všetkých užívateľov priestoru. 

Celý projekt vznikal vo vzájomnom dialógu medzi objednávateľom, učiteľmi a zamestnancami školy s architektom Oliverom Kleinertom a ateliérom KLEINERT CREATIVE HOUSE. Skutočnosť, že okrem hlavnej ceny odbornej poroty sa projekt rekonštrukcie strednej školy stal aj absolútnym víťazom Ceny verejnosti svedčí o tom, že cieľ, ktorí sme si všetci na začiatku projektu stanovili – vytvoriť pozitívne stimulujúci priestor na vzdelávanie, sa podarilo úspešne naplniť. 

 

Použité svietidlá: 

PANEL LED 600 33W/4000K 230V UGR<19

3F lištový systém IVELA s bodovými svietidlami

Repasované priemyselné svietidlá s novými LED zdrojmi