Chcete oživiť interiér zaujímavým obrazom? Zaveste na stenu svetlo!

Umenie je všade okolo nás. Architektúra ulíc a budov, sochy na námestiach, symetrické parky, nadčasový interiér obľúbených kaviarní, dizajnové vázy na stoloch, impozantné obrazy či grafiky na stenách. Pozreli ste sa však niekedy nad hlavu? Dokonalým kúskom umenia môže byť aj svietidlo. A pritom vôbec nemusí visieť zo stropu.

Pracoval s ním už Caravaggio 

Svetlo je silnou súčasťou umenia už od stredoveku. Len si spomeňte na pestré vitráže gotických chrámov. Keď cez ne prenikajú slnečné lúče, posvätné miesta hrajú farbami ako kaleidoskop. Najvýznamnejšiu rolu v umení však svetlo zohralo v renesancii. Výrazne s ním pracoval holandský umelec Rembrandt Harmenszoon van Rijn. Na jeho obrazoch môžeme vidieť silnú hru tieňov, pričom to najdôležitejšie je často zvýraznené akoby svetelnou žiarou. Podobný prístup k maľbe mal aj taliansky maliar Caravaggio 

V modernom vizuálnom umení sa so svetlom viac experimentovalo. Nepoužívalo sa len ako prvok v maľbe, ale pracovalo sa s ním ako so samostatným médiom. V dvadsiatych a tridsiatych rokoch minulého storočia sa využívalo najmä na fotografiách. Umelci svetlom maľovali tak, že vďaka dlhšej expozíciina fotografických filmoch vznikali rôzne svetelné obrazce či nápisy. S novým médiom takto experimentoval aj francúzsky umelec Henri Matisse. 

Moderné obrazy vo forme svietidla

Súčasná doba zachádza ďalej, ako tie minulé, a svetlo posúva ešte na vyššiu úroveň umenia. Často skloňovaným pojmom je takzvaný light art“. Známe formy nájdeme napríklad v architektúre, nasvecovaním rôznych objektov, interiérov či budov. Obľúbeaj neónové svietidlá, z ktorých vznikajú rôzne nápisy alebo tvary. Posledné roky tiež zažívajú úspech svetelné festivaly s rozmanitými projekciami a inštaláciami. Podobný festival, s názvom Biela noc, môžete zažiť aj v Bratislave, no organizujú sa po celom svete. 

Kus svetelného umenia môžete vlastniť aj vy. Skrášlite si obývačku, chodbu či spálňu originálnym svietidlom. Nemusíte ho pritom umiestňovať iba do stropu. Omnoho viac vynikne na stene ako obraz. Pozrite si inšpirácie od známych značiek a dizajnérov, ktoré sme pre vás nižšie vybrali. 

MIRRO  

Belgická značka dizajnových svietidiel Wever Ducré je srdcovkou mnohých interiérových dizajnérov aj milovníkov dizajnu. Ich svojrázne svietidlo MIRRO bolo navrhnuté v spolupráci s dizajnérkou Sabrinou Stadlober. Začlenením reflexného kovového povrchového prvku, ktorý pripomína zrkadlo, vytvára dynamický vzťah medzi používateľom, svietidlom a svetlom. Trblietavé a kruhové MIRRO tak vykúpe v príjemnej žiare každú izbuJe k dispozícii v striebornej aj zlatej povrchovej úprave, ako nástenné, stropné, závesné, stolové či podlahové prevedenie.

FINLIN 

Ďalšie svietidlo od obľúbenej belgickej značky je FINLIN. Minimalistický dizajn v kombinácii s inovatívnymi vzormi vám umož vytvoriť zaujímavú grafickú kompozíciu presne podľa seba. Rameno vyžaruje nepriame svetlo a ponúka fázové stmievanie, preto je vhodné na vytvorenie náladového osvetlenia. Je tiež vhodné ako dekoratívny prvok.

BIG BANG 

Španielsky popredný výrobca dizajnového osvetlenia LEDS C4 dokázal vytvoriť príťažlivé nástenné svietidlo BIG BANG, ktoré je doslova explóziou svetla. Vďaka unikátnemu dizajnu sa nepriame svetlo odrážana kov zlatej farby, čím vytvára zmyselnú svetelnú žiaru. vás očarí vo dne, aj v noci. 

CLEX 

Ak hľadáte dostupnejšiu verziu dizajnových svietidiel, odporúčame značku Fordesign. Prvotriedna kvalita, svetový dizajn a priaznivé ceny. Našim favoritom je svietidlo CLEX v čiernom prevedení, ktoré v sebe spája dva geometrické prvky. Kruh a línia spolu vytvárajú svetelnú hru priamo na vašej stene. 

Zásady správneho umiestnenia 

Použitie dizajnových svietidiel v interiéri má svoje pravidlá. Musíte ich vnímať ako samostatné jednotky, kúsky s vlastnou identitou. V priestore by mali mať dostatok pozornosti, a teda by sa nemali „biť“ s inými dizajnovo výraznými predmetmi. Na čo ďalšie myslieť? 

  1. Jedna stena = jeden solitér: Ak sa rozhodnete na stenu zavesiť výrazné svietidlo, stopku na rovnakej stene dostávajú obrazy, robustné komody, extravagantné vázy či sošky.  

  2. Na strop zaveste jednoduchosť: Rovnaká zásada platí pri výbere stropného osvetlenia. Stavte na jednoduchosť až neviditeľnosť.  

  3. Vytvorte atmosféru: Zároveň si dizajnové nástenné svietidlo nezamieňajte s plnohodnotným osvetlením. Má skôr estetickú funkciu a malo by slúžiť na podčiarknutie atmosféry, napríklad večer pri popíjaní vína, debatách alebo pozeraní televízie. 

  4. Nebojte sa kontrastov: Myslite na to, že umenie by malo vyvolávať emócie. Môžu byť jemné a ladné, alebo aj silné a intenzívne. Odviažte sa. Zvoľte úplne iný štýl, farbu, materiál. Dovoľte svietidlu zažiariť v pravom slova zmysle! 

Buďte v obraze s naším magazínom
Dostávajte pravidelný výber najnovších článkov
Vaša žiadosť bola neúspešná. Prosíme, skúste to znova.
Vaše prihlásenie sa prebehlo úspešne.

Bývajte podľa svojich predstáv 

Zaujali vás niektoré z našich prenosných svietidiel? Pri riešení osvetlenia vo vašom projekte, byte či dome môžete skúšať rôzne kombinácie. Avšak myslite na zlaté pravidlo interiérového dizajnu: Menej je niekedy viac.  

Pokiaľ potrebujete profesionálne poradenstvo, dohodnite si s nami v svetelnom štúdiu Smart Light konzultáciu zdarma, alebo sa nám ozvite priamo do chatuV našej ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako Wever&Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení. 

Použité svietidlá