Moderné dvojgeneračné bývanie? Realizácia prízemia rodinného domu na útulný trojizbák

Dvojgeneračné bývanie je pre väčšinu novodobých rodín nepredstaviteľná situácia. O to výnimočnejšie sú momenty, kedy takýto koncept funguje. Pozrite si realizáciu prízemia rodinného domu v Rači pre majiteľovu mamu na dôchodku v podaní štúdia triha.

Rodinná tradícia štúdia triha

Čo vznikne, keď sa láska medzi dvoma ľuďmi násobí spoločnou vášňou pre dizajn? Kreatívne kombo, za ktorým stojí architektka Ing. arch. Martina Hreščáková a dizajnér Martin Hreščák. História tvorivého remesla však v rodine Hreščákovcov siaha až do obdobia socializmu. Otec Jaroslav Hreščák bol v tom čase úspešným produktovým dizajnérom a jeho návrhy sa dostali až do priemyselnej výroby. 

Po jeho vzore a s odkazom na rodinnú tradíciu vzniklo v roku 2011 štúdio triha, ktoré sa orientuje na interiérový a produktový dizajn. Sídli v Rači na ulici Žitná 18/B. V portfóliu štúdia nájdeme funkčné mestské byty, horské víkendové apartmány aj priestranné a útulné rodinné domy. Pri navrhovaní citlivo, nápadito a elegantne kombinujú funkčnosť s estetikou. Lebo dizajn je vraj najdostupnejším umeleckým výrazom. 

 

Bývanie s intímnou atmosférou

Dvojica hovorí, že dizajn je ich životný štýl a dotýka sa všetkého, čo ich obklopuje. Zastrešujú výrobu produktových prototypov, vizuálne aj realizačné služby. Pre klientov zabezpečujú tiež komplexné realizácie interiéru na kľúč. Dnes sa bližšie pozrieme na realizáciu prízemia rodinného domu eR s pôdorysom trojizbového bytu.

Netradičné zadanie realizácie prízemia rodinného domu pre majiteľovu mamu na dôchodku si vyžaduje ohľaduplný a praktický prístup. Hlavnou myšlienkou bolo vytvorenie minimalizmu a funkčnosti bez zbytočnej extravagancie. Dominujú biele povrchy, o to výnimočnejšie a priam noblesne pôsobí burgundská červená v dennej časti. Celý priestor má intímnu atmosféru, je príjemne presvetlený a s otvorenou dispozíciou. 

 

Použité svietidlá od Smart Light

V chodbe spájajúcej vchod do bytu s kuchyňou, jedálňou a obývačkou použilo štúdio triha vsadené bodové svietidlá Play Deco Symmetrical od LEDS C4. Rovnaké osvetlenie je použité v obývačkovej časti a kúpeľni. V spálni boli od rovnakého výrobcu použité vsadené svietidlá Play Deco Asymmetrical so šikmým lomom svetla. 

Jedálenskú časť dennej zóny osvetľuje závesné svietidlo Withwhite značky Vistosi. Svietidlo sa skladá z dvoch častí, pričom je možné regulovať jeho svietivosť. Nad jedálenským stolom pôsobí dominantne, pritom ľahko. Ide o jedinečný kúsok, ktorý vytvára v priestore akcent a emóciu. 

Ďalšie dve impozantné svietidlá nájdeme v obývačke a spálni nad nočnými stolíkmi. Reflektorové koľajnicové osvetlenie Perfetto Track od Aria Lighting je umiestnené nad sedačkou a konferenčným stolíkom. Svetlo nasmeruje presne tam, kam treba. Po stranách postele môžeme obdivovať Jackie Wall od výrobcu Panzeri, ktoré je efektné, a taktiež mimoriadne praktické.

 

Na slovíčko so štúdiom triha

Realizácia domu eR nás zaujala. Z čoho štúdio vychádzalo pri návrhu a čo odporúčajú, ak si byt či dom zariaďujete sami? Na tieto aj mnohé iné otázky nájdete odpoveď v našom rozhovore s Ing. arch. Martinou Hreščákovou a Martinom Hreščákom.

Z čoho ste pri návrhu vychádzali a ako ste identifikovali klientkinu predstavu?

Byt je súčasťou novostavby rodinného domu v Bratislave, v ktorom sa nachádza druhý byt a ateliér. Interiérom teda musel zapadnúť do zvyšného konceptu, zároveň však rešpektovať povahu klientky.

Základom bola funkčnosť, dostatok úložného priestoru a minimalizmus. Dizajn odzrkadľuje striedmosť, doplnenú len farebným akcentom, ktorý bol zadaním klientky. Keďže sa byt nachádza na prízemí, použili sme svetlé odtiene - ako na podlahe, tak na povrchoch a nábytku. Dispozícia je otvorená a plynule prechádza jednotlivými časťami bytu s orientáciou na exteriérovú terasu. 

Hlavným prvkom je nábytkový blok, v ktorom sa nachádza vstupný šatník, obývačková stena s jedálňou, kúpeľňa a šatník v spálni. Zároveň vás nepriamo vedie po celom priestore. Dvere sú súčasťou obkladu, alebo posuvné, takže máte pocit, že interiér nič nedelí, ani neohraničuje.

Buďte v obraze s naším magazínom
Dostávajte pravidelný výber najnovších článkov
Vaša žiadosť bola neúspešná. Prosíme, skúste to znova.
Vaše prihlásenie sa prebehlo úspešne.

Ktoré druhy osvetlenia ste použili, ako a prečo?

Svietidlá sme použili hlavne podľa zón a typov rozdelených na viacero okruhov tak, aby bolo možné obsiahnuť viacero funkcií a atmosfér. Klientka sa môže rozhodnúť, či potrebuje nasvietiť celý priestor, napríklad pri upratovaní, alebo si vytvoriť intímnu atmosféru pri oddychovaní. 

Vždy používame teplé svetlo, aby interiér pôsobil útulne. V obývacej časti je použitá svetelná rampa, ktorou vieme nasvietiť jednotlivé miesta a vyzdvihnúť ich. Dominantné závesné svietidlo sme použili iba nad jedálenský stôl. Spálňa aj kúpeľňa má viacero okruhov - stropné centrálne svietidlo, v spálni nástenné a led podsvietenie, aby si klientka mohla osvetlenie nastaviť podľa potreby. 

S akou najväčšou výzvou ste sa stretli a ako ste ju vyriešili?

Pri návrhu sme mali voľnú ruku. Základom bolo len použiť bordovú farbu a vytvoriť dostatok úložného priestoru.

Dokážete v rámci realizácie vybrať jedno osvetlenie alebo svetelné riešenie, ktoré niečím vystupuje nad ostatné?

Vo väčšine interiérov používame svetelné rampy v kombinácii s dizajnovým dominatnejším svietidlom. Sú neutrálne, je možné nimi nasvietiť množstvo priestoru a v nutnom prípade ich doplniť alebo odobrať. V kombinácii s led podsvietením sa dá krásne hrať s atmosférou priestoru.

Z dizajnových svietidiel sa pre nás stalo obľúbeným LED C4 Attic D. Má veľmi rozumnú cenu, a keďže je možné ho zavesiť rôznymi spôsobmi, s dizajnom sa dá výborne hrať. Krásne vynikne v rôznych kompozíciách nad jedálenským stolom. 

Taktiež zbožňujeme všetky svietidlá od Vibia, ktoré dokážu vyzdvihnúť interiér o level vyššie. 

Pri svojpomocnom zariaďovaní sa často stavia osvetlenie na posledné miesta. Prečo sa podľa vás oplatí venovať mu viac pozornosti? 

Osvetlenie je jeden zo základných bodov. Priestoru dodáva emóciu, atmosféru a náladu. Vieme ním vyzdvihnúť priestor a schovať nedostatky. Zlé osvetlenie nás môže, naopak, rušiť a unavovať. My so svetlom pracujeme pri návrhoch od začiatku. 

Aj pri obmedzenom rozpočte odporúčame na osvetlenie myslieť. Hneď od začiatku dodá interiéru atmosféru a útulnosť. Investovať by ste mali aj do zabudovaných častí a nábytku, keďže ich nemôžete tak ľahko vymeniť. Ušetrite skôr na solitérnych doplnkoch, ktoré si viete po čase dokúpiť. 

 

Bývajte podľa svojich predstáv

Realizácia domu eR od štúdia triha je plná inšpirácie. Pri riešení osvetlenia vo vašom projekte, byte či dome môžete skúšať rôzne kombinácie. Avšak myslite na zlaté pravidlo interiérového dizajnu: Menej je niekedy viac. 

Pokiaľ potrebujete profesionálne poradenstvo, dohodnite si s nami v svetelnom štúdiu Smart Light konzultáciu zdarma. Ak si vyberáte osvetlenie, navštívte priamo náš e-shop. V ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Wever&Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení.