Predajňa a servis MTBIKER: Moderný showroom v priestoroch Pradiarne 1900

Pravidelne vám v Smart Light prinášame realizácie rôznych projektov. Po niekoľkých výnimočných bytoch a domoch vám zblízka predstavíme showroom MTBIKER v obnovenom pamiatkovom objekte Pradiareň 1900 (areál bývalej Cvernovky). Realizácia sa stala víťazom INSAID AWARDS 2021 v kategórii Obchod.

Všestranní detailisti 

Zanietenie, rozhľadenosť, ochota a pozitívny prístup. Aj tak by sa dalo pár slovami opísať štúdio VAUarchitects - Vitko & Vitková Architekti a Urbanisti. Stoja za ním partneri Silvia a Ľudovít, ktorí sú podľa vlastných slov občas prílišní detailisti. No práve snaha vždy robiť veci lepšie, ako by sme ich urobili včera, posúva hranice. A tie, na prvý pohľad nepatrné maličkosti, vo finále rozhodujú.  

Štúdio vzniklo v roku 2017. Odvtedy sa môžete spoľahnúť na ich precíznosť a pracovné nadšenie od prvotnej myšlienky až po úspešnú realizáciu. Portfólio VAUarchitects tvoria prevažne projekty rodinných domov, bytových domov, interiéry bytov, kancelárskych, gastro či obchodných priestorov. Ateliér nájdete v Bratislave na Šoltésovej 12, avšak aktívne pôsobia aj v Piešťanoch a Leviciach.  

 

Showroom MTBIKER v Pradiarni 1900

Ateliér je doma v oblasti architektúry a interiérového dizajnu, od štúdií cez spracovanie projektov pre územné rozhodnutia, stavebné povolenia a realizačné projekty. Jedným z vydarených príkladov je showroom MTBIKER v obnovenom pamiatkovom objekte Pradiareň 1900 (areál bývalej Cvernovky). Realizácia sa tiež stala víťazom INSAID AWARDS 2021 v kategórii Obchod.

Ide o ďalší obchodný priestor predajcu po úspešne zabehnutom centre v Hrádku, ktorého spoluatorom bolo taktiež štúdio VAUarchitects. Showroom MTBIKER pozostáva zo samotnej predajne, výdajne tovaru, servisu bicyklov a mezanínu, ktorý slúži prednostne zamestnancom a pre bike fitting. Prevádzka je súčasťou pôvodne otvoreného halového priestoru na prízemí a je prístupná zo Svätoplukovej ulice a z hlavného lobby.

Architekti chceli svojím návrhom podčiarknuť to najdôležitejšie - výberové produkty predajcu v hodnotnom kontexte industriálnej pamiatky. Prioritou bolo nepotlačiť podstatu a charakter stavby, preto bol priestor showroomu delení len v prevádzkovo najnutnejších miestach. Dôraz kládli najmä na primeranosť výrazových prvkov, ako farieb a materiálov, tak aj osvetlenia.

 

Použité svietidlá od Smart Light

Keďže sa jedná o obchodnú prevádzku, pri výbere osvetlenia rozhodovala predovšetkým funkčnosť. Celý priestor showroomu je osvetlený prakticky troma typmi svietidiel. Zóna s prijímacím pultom a priestor servisu sú osvetlené závesnými líniovými svietidlami CORIDOR od Helio. Tie sú doplnené o reflektorovo-lištové svietidlá Atom Track od LEDS C4 a LED lištami LKM SQUARE od výrobcu Ivela.

Nad servisnými a skladovými priestormi sa nachádza mezanín určený pre zamestnancov, kde boli taktiež použité svietidlá CORIDOR a LED lišty značky IvelaČasť s produktami, regálmi a skúšobnými kabínami je nasvietená LED lištami a LED reflektormi Atom Track. Atom je kolekcia spotových svietidiel, ktoré majú vďaka možnosťou 90° naklonenia a 320° rotácie všestranné využitie.  

Všetky svietidlá boli do objektu dodané v bielej farbe, aby korešpondovali s celkovým dizajnom adecentne dopĺňali obnovený klenbový strop.  

 

Na slovíčko so štúdiom VAUarchitects 

Zaujíma vás, ako vznikala realizácia showroomu MTBIKER v bratislavskej Pradiarni? Tiež sme boli zvedaví, a preto sme si prizvali na slovíčko Ing. arch. Silviu Vitkovú a Ing. arch. Ľudovíta VitkaV rozhovore sme zisťovali viac o samotnom tvorivom a realizačnom procese, dialógu s klientom, ale aj použitom osvetlení.  

Z čoho ste pri návrhu vychádzali a ako ste identifikovali klientovu predstavu?

Sme radi, že nás klient prizval už k prvým debatám o výbere vhodných priestorov pre svoj zámer - ponúknuť svojim zákazníkom showroom v Bratislave popri už zabehnutom MTBIKER centre v Hrádku. Pradiareň 1900 sme odporúčali pre jej výbornú lokalitu, jedinečný charakter a kvalitnú obnovu (autori BOUDA MASÁR architekti, autori interiéru spoločných priestorov CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS). 

Koncept klienta nám od začiatku imponoval - vedel, že nechce v priestore vystaviť čo najviac produktov, ale prezentovať výberový sortiment popri funkciách výdaja z e-shopu, servisu bicyklov a bike fittinguRozdielne zóny sme sa snažili vhodne prepojiť, vytvoriť čitateľnú prevádzku, kde sa vie zákazník ľahko orientovať a má dostatok priestoru odvnímať výber toho najlepšieho, čo predajca ponúka.

Produkty sú prezentované na modulárnych stojanoch, ktoré je možné skladať do rôznych zostáv a meniť tak delenie showroomu podľa potreby. Fixným prvkom, ktorý má zaujať už od ulice a od oboch vstupov je bicyklová stena po celej dĺžke predajne. Aj stena aj stojany sú kompletne biele a sústreďujú pozornosť na prezentované produkty.  

V detailoch sme nadväzovali aj na prvky loga MTBIKER či farby konštrukcií a delenie okien obnovenej pamiatky. Pre výsledok bola nezanedbateľná častá komunikácia s klientmi a ich aktívne podieľanie sa na výbere prvkov a dolaďovaní detailov. 

Ktoré druhy osvetlenia ste použili, ako a prečo?

Vzhľadom na pamiatkovo hodnotný klenbový strop a výnimočnú svetlú výšku sme v hlavnom predajnom priestore volili zavesené svietidlá v subtílnych líniách profilov a líšt. Vhodne dopĺňajú technický ráz priestoru pod stropom, v ktorom sú viditeľne vedené všetky rozvody a technické vybavenie. 

Profilové svietidlá v servise a v časti mezanínu sú podľa nás výbornou kombináciou vzhľadu, funkčnosti a výkonu. Potrebovali sme svietidlá, ktoré fungujú a vyzerajú dobre aj ako zavesené, aj ako prisadené k stropu. V servise sú svietidlá znížené pod veľké vzduchotechnické rozvody a ponúkajú vyššiu intenzitu osvetlenia potrebnú pre detailnú prácu servisných technikov.

V priestoroch pre zamestnancov na mezaníne sme ich pre minimálnu svetlú výšku vedeli prisadiť na káblové žľaby a poskytnúť vhodné osvetlenie uzavretého bike fittingu aj otvoreného priestoru s hot deskmi - opäť pri zachovaní jednotného dizajnu naprieč mezanínom a susedným priestorom servisu.  

Reflektory v lištovom systéme zas ponúkajú skvelú variabilitu pre predajný priestor, od rovnomerného nasvetlenia celej miestnosti cez lokálne zvýraznenie zón či konkrétnych produktov. 

Pri farbe zdrojov svetla sme sa snažili o jednotný výraz vzhľadom na otvorený koncept showroomu. Všetky zdroje sú 4000K, čo podľa nás vyhovouje funkciám každej zóny a príjemne nasvetľuje obchodný priestor, pracovné plochy aj produkty.

S akou najväčšou výzvou ste sa stretli a ako ste ju vyriešili?

Ťažko povedať či najväčšou, ale pre tento projekt špecifickou výzvou bolo, že išlo o prvý projekt nájomného priestoru na prízemí Pradiarne 1900. To so sebou nieslo intenzívnu komunikáciu s developerom a architektmi stavby o možnostiach našich interiérových zásahov 

Okrem iného sa jednalo o rozsah a umiestnenie vloženého mezanínu, ktorý bol priestorovo určujúci pre celý koncept a plochou a funkčným využitím podstatný pre klienta, čo v sebe nieslo množstvo dispozičných alternatív v úvode projektu.  

S profesistami a autormi obnovy sme dolaďovali najvhodnejšiu koncepciu technického vybavenia, kde väčšina rozvodov ostala v zmysle dizajn manuálu priznaná bolo teda dôležité okrem funkčného aspektu ustrážiť aj vizuálnu stránku technického vybavenia a jej súhru so zvyškom interiéru.  

Buďte v obraze s naším magazínom
Dostávajte pravidelný výber najnovších článkov
Vaša žiadosť bola neúspešná. Prosíme, skúste to znova.
Vaše prihlásenie sa prebehlo úspešne.

Dokážete v rámci realizácie vybrať jedno osvetlenie alebo svetelné riešenie, ktoré niečím vystupuje nad ostatné? 

Vyzdvihli by sme variabilitu reflektorového osvetlenia vlištách, ktorá vyhovuje požiadavkám obchodného priestoru na rôzne smerovanie svietidiel. Máte možnosť lokálne zvýrazniť vybrané produkty pri zachovaní rovnomerného osvetlenia celého priestoru.  

Páči sa nám, že ním viete zabezpečiť vytvorenie vhodnej atmosféry v rôznych častiach miestnosti pri použití jedného typu osvetlenia, a teda zachovaním jednotného dizajnu. Lištový systém navyše umožňuje klientovi časom pridať ďalšie reflektory pri prípadnej potrebe dosvetlenia nových zón či nového rozmiestnenia produktov.

Pri svojpomocnom zariaďovaní sa často stavia osvetlenie na posledné miesta. Prečo sa podľa vás oplatí venovať mu viac pozornosti?

Interiérom vytvárate nový priestor pre život a v ňom má svetlo nezameniteľnú úlohu. Bez ohľadu na rôznu funkčnú náplň a rozličné množstvo času, ktorý v priestore trávite - svetlo je podstatné pre jeho správne užívanie, ale aj pocit a atmosféru, ktorú v každom prostredí zažívate.

Popri tomto zmyslovom základe sa na to môžeme pozrieť aj pragmaticky - investujme viac času a zdrojov do výberu vstavanej a pre funkčnosť a život podstatnej časti interiéru, než do doplnku, ľahko nahraditeľného, mobilného a užívaním opotrebovateľného prvku. 

A to platí nielen pri prednosti svietidiel pred niektorými inými prvkami zariadenia, ale aj pri hierarchii svietidiel navzájom. V našich návrhoch si vždy určíme, ktoré svietidlo je popri svojej funkcii zároveň dominantným prvkom, prípadne pôsobí v interiéri ako dôležitý akcent. Iné svietidlá môžu byť čisto utilitárne, dizajnovo sa majú strácať, ale predsa ich chceme trvácne a s príjemným svetelným zdrojom. 

Je dôležité vedieť, čo priestor vytvára, čo ho len dotvára a v akej miere - tam často nájdeme aj odpoveď aký podieľ času, tvorivého úsilia a rozpočtu máme načo vyhradiť. 

Bývajte podľa svojich predstáv  

Realizácia showroomu MTBIKER v Pradiarni 1900 od štúdia VAUarchitects je plná inšpirácie. Pri riešení osvetlenia vo vašom projekte, byte či dome môžete skúšať rôzne kombinácie. Avšak myslite na zlaté pravidlo interiérového dizajnu: Menej je niekedy viac.   

Pokiaľ potrebujete profesionálne poradenstvo, dohodnite si s nami v svetelnom štúdiu SmartLight konzultáciu zdarma. Ak si vyberáte osvetlenie, navštívte priamo náš e-shop. V ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Wever&Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení.