Radíme s osvetlením pracovne: Zariaďte si dokonalý home office

Práca z domu je pre mnohých splneným snom. Takýto režim však so sebou prináša aj mnohé úskalia. Kľúčové je oddelenie oddychovej a pracovnej časti, alebo tiež navodenie kreatívnej či produktívnej atmosféry. Pomôže napríklad vhodný výber osvetlenia. Zariaďte si dokonalý home office!

Aby išla práca od ruky

Počas pracovného dňa väčšinou riešime rôzne typy úloh. Občas potrebujeme nakopnúť svoju kreativitu, inokedy stopercentný fokus. Hoci si to mnohí neuvedomujú, skvelým pomocníkom je svetlo. Existuje niekoľko štúdií či vedeckých publikácií, ktoré tento fakt potvrdzujú. Psychológovia a odborníci sa pritom zhodujú, že vo svojej kancelárii využijete celú teplotnú škálu. 

Koncentráciu najlepšie podporí studené svetlo s hodnotou 6000K. Takáto intenzita znižuje tvorbu melatonínu, čím redukuje únavu, zlepšuje náladu a obozretnosť. Naopak, teplejšie svetlo s hodnotou okolo 3000K navodzuje pocit pohodlia a pomáha nášmu mozgu vymýšľať nové nápady. Bežnú pracovnú činnosť odporúčame vykonávať pri dennom svetle s hodnotou asi 5000K.

 

Tri hlavné svetelné zóny 

Ako sme už načrtli, pri zariaďovaní home office myslite predovšetkým na rôzne svetelné zóny. Či už zariaďujete iba pracovný kút, alebo rovno celú osobnú kanceláriu, riaďte sa nasledovným rozdelením: 
•  Pracovné osvetlenie - umiestňujeme ho priamo na pracovný stôl, je zo všetkých najdôležitejšie
•  Hlavné osvetlenie - patrí na strop, ideálne prisadené
•  Doplnkové osvetlenie - dotvára relaxačnú atmosféru a pomáha naladiť sa na tvorivú vlnu

Vybrali sme do každej zóny niekoľko konkrétnych svietidiel. Ktoré sa vám zapáči?

 

Pracovné osvetlenie je najdôležitejšie

Dennú agendu svojej práce najlepšie zvládnete pri prirodzenom svetle. Preto sa snažte stôl priblížiť čo najviac k oknu. Pokiaľ to nie je možné, pomôžte si stolným svietidlom. Odporúčame ho situovať na opačnú, než vašu dominantnú stranu. Teda ak ste pravák, svetlo umiestnite na ľavú stranu a naopak. Ak používate viacero stolov, každý osvetlite zvlášť.

Svetlo by malo mať rovnomerný rozptyl svetla s dopadom na veci, ktoré pravidelne používame - klávesnicu, myš, monitor aj miesto za ním, aby bol kontrast príjemný pre oči, a tiež analógový priestor, kde píšeme a kreujeme. Zdroj svetla nesmie byť viditeľný, inak vás bude znepokojovať.

Skvelou voľbou je napríklad svietidlo Ding alebo Stol, obe v LED prevedení. Potešia vás univerzálnym dizajnom aj výhodnou cenou. Nadšencom minimalizmu sa zapáči Touch s hranatými tvarmi. Je tiež vybavené dotykovým ovládačom umožňujúcim stmievať a meniť prednastavenú hodnotu teploty svetla na 3000K, 4300K alebo 6500K.


Ding, Stol alebo Touch, všetky tri svietidlá od výrobcu Forlight

 

Vytvárate pri svojej práci rôzne návrhy alebo modely? Venujete sa architektúre, dizajnu či krajčírstvu? Niektoré profesie si koncentrovaný zdroj svetla vyžadujú aj počas dňa. Svietidlo Roomor sa dokonale prispôsobí svojmu okoliu. Vďaka trom nastaviteľným kĺbom si ho nasmerujete presne tam, kam potrebujete. Navyše, jeho dizajn je nezameniteľný.


Unikátne svietidlo od výrobcu Wever & Ducré je inšpirované štýlom Roaring Twenties

 

Hlavné osvetlenie môže byť menšie

Hoci podľa zón toto osvetlenie zaraďujeme medzi hlavné, nebude mať dominantnú funkciu. Môžete preto voliť menšie a kompaktnejšie tvary. Slúži skôr ako ambientný doplnok, keď pracujete po zotmení. Ak by ste totiž nechali po tme svietiť iba stolné svietidlo, mohlo by priveľmi dráždiť zrak a spôsobiť až bolesť hlavy. 

Stavte na nadčasový dizajn a vyberte si niektoré z prisadených svietidiel Caprice alebo POT C. Mimoriadne praktické sú tiež bodové zapustené svietidlá v LED prevedení Sia Standard


Vľavo svietidlo Caprice od LEDS C4, v strede POT C od Ole! a vpravo Sia Standard, taktiež od LEDS C4

 

Opäť máme jeden exkluzívny tip pre milovníkov originálnych kúskov. Svietidlo Ceno je dostupné v rôznych farebných a typových prevedeniach, od jeden po štyri svetelné zdroje. Môžete ho umiestniť priamo nad pracovný stôl.


Stropné svietidlo od výrobcu Wever & Ducré dotvorí vašu pracovňu

 

Doplnkové osvetlenie ako zdroj nápadov

Doplnkové osvetlenie vám pomôže z kancelárie vytvoriť príjemné miesto, kde môžete tvoriť aj oddychovať. Zariaďte si osobitnú zónu s pohodlným kreslom a stolíkom, prípadne ležérnym vakom a vankúšmi, a nechajte nápady prúdiť! 

S dizajnom sa môžete maximálne vyhrať a popustiť uzdu fantázii. Pozor však, aby vás svietidlo nerozptylovalo. Odporúčame kombináciu dreva a textilu, akú má napríklad svietidlo Nuts. Ak máte chuť na niečo hravé, zapáči sa vám Bicoca od výrobcu Marset. Keď vás v pracovni omrzí, jednoducho si svietidlo prenesiete do inej izby, nakoľko je nabíjateľné.


Vľavo Nuts, vpravo Bicoca, svietidlo dostupné v rôznych farbách

 

Ste odvážni? Zoznámte sa so svietidlami Mirro a Wiro. Mirro bolo navrhnuté v spolupráci s dizajnérkou Sabrinou Stadlober a jeho povrch pripomína zrkadlo. Vytvára tak dynamický vzťah medzi používateľom, svietidlom a svetlom. Wiro vás očarí symetrickým tvarom dokonale opracovaného diamantu. Osobný klenot vašej kancelárie.


Exkluzívne svietidlá Mirro a Wiro premenia každý home office na jedinečné miesto

 

Váhate s výberom? Obráťte sa na profesionálov

Pri realizácii osvetlenia pracovne sa fantázii medze nekladú, skúšať môžete ľubovoľné kombinácie. Avšak myslite na zlaté pravidlo zariaďovania: Menej je niekedy viac. Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom správneho osvetlenia, obráťte sa na profesionálov v svetelnom štúdiu SmartLight. V našej ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Wever & Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení. 

PRESKÚMAJTE NAŠU PONUKU