Realizácia zrubu na Táľoch: Obývačka cez dve poschodia aj handmade svietidlá v jedálni

Slovenské lyžiarske strediská patria medzi obľúbené miesta na oddych, ako v zime, tak aj v lete. Jednou z top lokalít sú Tále v Nízkych Tatrách. Poďte sa pozrieť dovnútra výnimočného smrekového zrubu, ktorého interiér pre klienta realizovali architekti Ing. arch. Michal Paulišin a Ing. arch. Marek Pavlech.

Paulišin a Pavlech

Architekti Ing. arch. Michal Paulišin a Ing. arch. Marek Pavlech realizovali zrub na Táľoch ako dvojica ešte v roku 2015. Hoci obaja pôsobia vo vlastných štúdiách - Michal vo FullHouse Architecutre a Marek v pavlech architekti - niektoré z ich realizácií sa prelínajú.

Vo FullHouse Architecture veria v nadčasovú architektúru, kvalitu a úžitkovú hodnotu. Robia projekty všetkých druhov, mierok a rozpočtov, od kuchýň až po rozsiahle obytné zóny po celom Slovensku. Ich služby využívajú súkromné osoby, developeri, malé firmy aj medzinárodné spoločnosti. Realizovali napríklad Rezidenciu Diamantová, Old Town Shisha na Radlinského alebo kaviareň Susedia. Aktuálne realizujú Sky Clinic v Sky Parku.

Pavlech architekti sa orientujú na návrhy architektúry, interiérov a urbanizmus. Sídlia v Starej Túrej, no navrhujú, projektujú a realizujú po celom Slovensku. Medzi ich projekty patria napríklad rôzne chaty, chalupy, farma či dom pre poľovníkov. Realizovali interiéry penziónov, kancelárií aj kaviarní, napríklad Bábovka v Trnave. V portfóliu pavlech architekti nájdeme aj byty a rodinné domy.

Smrekový zrub, ako únik do krajšej reality

Miesto, kam sa vždy tešíte a neradi odchádzate. Priestor, ktorý vám prináša pokoj a vytrhne vás z ruchu veľkomesta. Žiadne e-maily, telefón nezvoní, oddychujete. V krbe horí oheň a zohrieva celú rodinu. Pozeráte na okolité kopce a lesy a užívate si tajomnú no prívetivú spoločnosť prírody Nízkych Tatier. Takto nejak si predstavujeme emócie a nálady, ktoré v človeku vzbudzuje prítomnosť v zrube na Táľoch. Cítite to podobne?

Len samotné fotky realizácie pôsobia harmonizujúco. Obývačka prechádza cez dve podlažia a je dominantným priestorom celého zrubu. Jej robustnosť umocňujú veľké presklené okná, ktoré vyzývajú k pozorovaniu tatranského zátišia. V jedálni nájdeme masívny stôl pre 8 až 10 ľudí, doplnený o impozantné handmade svietidlá s vintage nádychom. Kuchyňu od jedálne oddeľuje obojstranný krb.

Smrekové drevo zrubu je tlmené betónovou gresovou dlažbou. Výnimočnými prvkami interiéru sú nábytkové solitéry, napríklad skrinky „potetované“ značkami obľúbených whisky. Jednu zo skriniek nájdeme v obývačke pod televízorom, druhú v kuchyni pod oknom, kde spolu s matracom slúži ako miesto na odpočinok.

Buďte v obraze s naším magazínom
Dostávajte pravidelný výber najnovších článkov
Vaša žiadosť bola neúspešná. Prosíme, skúste to znova.
Vaše prihlásenie sa prebehlo úspešne.

Na prvom podlaží sa nachádzajú aj vstupné priestory, wc a súkromná časť majiteľov, ktorá sa skladá zo spálne, vlastnej kúpeľne a šatníka. Na druhom podlaží bola realizovaná spoločná kúpeľňa so sprchovým kútom, dve menšie izby a jedna väčšia. Požiadavka na kúpeľne bola maximálna funkčnosť, čo sa pozitívne odrazilo na použitých farbách, materiáloch aj type svietidiel.

Použité svietidlá od Smart Light 

V obývačkovej zóne sú stredobodom pozornosti centrálne závesné svietidlá Mooi Random, ktoré prechádzajú cez dve podlažia. Guľatým a presvitajúcim tienidlom dodávajú celému priestoru ešte väčší pocit otvorenosti a ľahkosti.

V čitateľskom kútiku pri atypickej knižnici nájdeme stojace svietidlo Design-Red Zaria. Jedáleň vyniká spleťou žiarovkových svietidiel nad stolom, ktoré dopĺňajú závesné svietidlá Nordlux Curve pri okne.

Spálni dominuje elegantné svietidlo s geometrickými kontúrami Phrena Square Artecnica, doplnené o stojace svietidlo Rendl Maiko s minimalistickým tienidlom, ktoré svetlo príjemne rozptyľuje.

Spoločná kúpeľňa je osvetlená trojicou dizajnových centrálnych svietidiel SLV Pirus, nad zrkadlom nájdeme svietidlo Astro Altea. V druhej kúpeľni, v chodbe aj v izbe bolo použité praktické prisadené svietidlo Helio Multiline, ktoré rovnomerne rozptyľuje svetlo do celého priestoru.

Na slovíčko s architektom 

Aby sme lepšie pochopili proces realizácie zrubu na Táľoch, položili sme pár otázok Ing. arch. Michalovi Paulišinovi z FullHouse Architecture, ktorý projekt realizoval spolu s Ing. arch. Marekom Pavlechom z architektonického štúdia pavlech architekti. Ako vyriešili problematiku hrubej zrubovej stavby a nábytku na mieru, alebo prečo zvolili niektoré zaujímavé nábytkové solitéry?

Z čoho ste pri návrhu vychádzali a ako ste identifikovali klientovu predstavu?

Vychádzali sme z klientových potrieb a predstáv o útulnosti a funkčnosti interiéru, nakoľko zrub má slúžiť na rekreáciu s veľkou fluktuáciou návštev v priebehu roka. Tieto základné parametre boli pre nás odrazovým mostíkom k funkčnému dizajnu.

Navyše, klientova predstava bola o modernom interiéri a naša bola vytvoriť umiernený interiér bez zbytočných akcentov, aby sme nechali vyniknúť základ interiéru - zrubové steny.

Hrubá stavba potrebuje pri zrube 2-3 roky, kým si sadne. Klient však chcel bývať čím skôr. Ako ste tento fakt riešili? A ako je to teraz, 7 rokov po realizácii?

To bol ten najväčší problém čerstvej hrubej stavby. Ako sa popasovať so zariadením, aby sme nemali reklamáciu realizácie, keďže interiéry realizujeme na kľúč. Vyriešili sme to v prvom rade upozornením klienta, do čoho ideme spoločne a aké sú nástrahy.

V druhom kroku sme všetko navrhli tak, že sme mali rezervu 250 mm na sadnutie hrubej stavby. To znamená, že všetky vysoké nábytky pod strop sme ukončili o 275 mm pod stropom. Po rokoch sme na rezerve 50 mm, čiže hrubá stavba riadne sadla.

Zároveň sme technicky premysleli aj podlahy a obklady na stenách, buď predsadenými samonosnými stienkami, alebo častejšou dilatáciou podláh. V tomto duchu sa nesie hlavne kuchyňa, ktorá je predsadená pred zrubovú stenu. Zástena v medzikuchynskom priestore sa riešila na predsadenej samonosnej konštrukcii kotvenej len do podlahy.

Zvolili ste do interiéru niekoľko zaujímavých solitérov, či už svietidlá alebo obrandovaný whisky nábytok. Bol to výber a nápad klienta, alebo váš?

Klient dizajn nechával výlučne na nás, nakoľko sme pre daného klienta robili jeden z ďalších projektov. Mal teda s nami dobrú skúsenosť a zároveň aj bezstarostnú hlavu s realizáciou, ktorú sme celú zabezpečovali. Mal jedine požiadavku na praktickosť, útulnosť a funkčnosť, a k tomu rád pije whisky. (úsmev)

Dokážete v rámci realizácie vybrať jedno osvetlenie alebo svetelné riešenie, ktoré niečím vystupuje nad ostatné?

Myslím si, že áno. Jedno je centrálne svietidlo Mooi Random v obývacej izbe, zavesené v galérií cez dve podlažia. Druhé je centrálne svietidlo SLV Pirus osadené v spoločnej kúpeľni na podlaží. Obe svietidla plnia svoj zámer o rozptýlenom svetle podľa potreby.

V kúpeľni sme chceli mať niečo zaujímavé s rozptyľujúcim svetlom, ale zároveň neožarujúcim. V obývacej izbe sme mali zámer opačný, aby svietidlo prenikajúce cez tienidlo čiastočne vytváralo tiene na zrubových stenách a ostatných častiach interiéru.

Pri svojpomocnom zariaďovaní ľudia často stavajú osvetlenie na posledné miesta. Prečo sa podľa vás oplatí venovať mu viac pozornosti? Respektíve, na čom radšej ušetriť, a na čom nie?

Zaujímavá otázka. Z môjho pohľadu sa neoplatí šetriť na zabudovaných veciach, to vás za pár rokov rýchlo dobehne. Mám na mysli lacné okná, dvere, podlahy, hrubá sanita - všetko čo je pevne zabudované.

Kde šetriť, je častokrát ťažká otázka, lebo klienti chcú zariadený interiér 1:1. Len sú položky, ktoré sa pri nedostatočnom budgete musia prehodnotiť. V lepšom prípade sa stále dohodneme s klientom na etapách realizácie a čo môže, počká na neskôr. V takomto prípade obetujeme napríklad aj svietidlá, ale nie na úkor kvality!

Kvalita je pre nás smerujúca, a teda venujeme priestor aj svetlu ako takému. Aby bolo rovnomerne rozmiestnené v miestnosti, mali sme svietidlá so správnou svietivosťou vzhľadom na veľkosť miestnosti a teplotou svetla. V poslednej dobe riešime aj samotné CRI (index podania farieb). To sú už parametre, kedy je klientovi jasné, že svietidla nepodceňujeme.

Ale aby som dovysvetľoval, že obetujeme aj svietidlá, bolo to myslené ako je písané vyššie. Radšej presunieme realizáciu kvalitných svietidiel do neskoršej fázy, ale použijeme to, čo sme navrhli a máme funkčne a dizajnovo overené. (úsmev)

Bývajte podľa svojich predstáv

Realizácia zrubu na Táľoch je plná inšpirácie. Pri riešení osvetlenia vo vašom projekte, byte či dome môžete skúšať rôzne kombinácie. Avšak myslite na zlaté pravidlo interiérového dizajnu: Menej je niekedy viac. Ak vás zaujali niektoré svietidlá z realizácie alebo potrebujete poradiť s výberom, obráťte sa na nás v Smart Light. Napíšte nám do chatu, zavolajte, či pošlite e-mail. V našej ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Wever & Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení.