Štúdio coolstock o novom sídle Asseco CE: Svetlo vie byť najlepším priateľom architekta

Jeden z najvýznamnejších poskytovateľov technologických inovácií a moderných IT riešení, Asseco Central Europe, sa už niekoľko mesiacov teší z nového sídla v GBC5 na Galvaniho ulici v Bratislave. Vznikalo maximálne na mieru a spoluprácou viacerých architektov. Realizácia trvala 2,5 roka. Kto sa na projekte podieľal a ako vyzeral celý proces?

Spoločná práca

Za projektom budovy stoja architekti Šebo-Lichý, o koncept interiéru pracovných priestorov sa postarali architekti Katalin Karsay, Igor Salcer a Lukáš Šíp zo štúdia coolstock. Ako hovorí CEO Asseco Central Europe, Jozef Klein, vybrali si partnerov, ktorí rešpektovali potreby a nastavenie firmy. Nešlo im len o estetiku či funkčnosť, ale aj wellbeing zamestnancov, celkové usporiadanie priestoru a jeho logiku.

Obe štúdiá sídlia v bratislavskom Starom Meste a v portfóliu majú množstvo výnimočných projektov. Architekti Šebo-Lichý realizovali bytové domy Čerešne, rezidenciu Gansberg alebo ikonickú vyhliadkovú vežu na Devínskej Kobyle. Štúdio coolstock zanechalo svoj rukopis na viacerých priestoroch Allianz, predajniach Orange či niekoľkých rodinných domoch. V dnešnom článku sa bližšie pozrieme dovnútra nového sídla Asseco CE, ktoré je taktiež výsledkom ich skvelej práce.

Sme tým, čím sa obklopujeme

O nutnosti zmeny priestorov hovorí aj Jozef Klein, ktorý vnímal starú budovu ako nepostačujúcu rozvoju DNA firmy. „V zmysle motta: tvarujeme naše budovy a naše budovy následne tvarujú nás, sme zároveň s presťahovaním naštartovali aj nový mindset v našej kultúre,” vysvetlil v oficiálnom vyjadrení CEO Asseco CE. Sídlo má spoločnosti pomôcť vytvárať a zdieľať hodnoty, myslieť mimo zabehnutých koľají a pritiahnuť perspektívnych a šikovných ľudí.

Celý projekt vznikal od roku 2019, sťahovanie prebehlo len v tomto februári. Išlo o náročný proces, ktorého prvopočiatky boli mimoriadne dôsledné. Návrh budovy a interiéru totiž nevznikal iba z dialógu klienta a dodávateľov, ale na základe stratégie a spätnej väzby samotných zamestnancov firmy. Asseco CE najskôr vykonalo hĺbkový prieskum potrieb, z ktorého vyplynulo sedem najdôležitejších oblastí. Tou hlavnou bola potreba lepšieho interného prepojenia firmy a komunikácie.

Architekti si následne tieto zistenia uložili za prioritu. Návrh interiéru vychádzal z rozdelenia priestoru do niekoľkých zón, na základe typu práce, charakteru zamestnancov aj povahy činností. Jedným z experimentov, ktorý sa naozaj podaril, je realizácia hlavného otvoreného schodiska. Vo firme nastal väčší pohyb a schodisko sa tak stalo miestom neplánovaných stretnutí, čo pozitívne ovplyvnilo firemnú kultúru a vzťahy naprieč celým tímom.

Použité svietidlá od Smart Light

V priestoroch sa striedajú funkčné a nenápadné svietidlá s tými výrazne dominantnými. Zaujímavé kúsky a rôzne dizajnérske solitéry dodalo do projektu práve naše svetelné štúdio. Takmer všetky sa nesú v jednotnom duchu minimalizmu, geometrických tvarov, ostrých línií a jasného bieleho svetla.

Atmosféra vstupnej časti a recepcie je dotvorená výnimočnými Ole! RITA POP a Ole! RITA LINE. V parteri pri vstupe do budovy vytvára ARIA 35 Track na strope zaujímavú spleť svetelných cestičiek, ktoré zároveň slúžia ako navigačný prvok. Zasadačky osvetľujú lineárne Intra Lighting Gyon, alebo trojuholníkové Ole! RITA DELTA. Na toaletách zas upútajú pozornosť hranaté tvary Helio Coridor.

Oddychovú a jedálenskú časť príjemne dotvárajú závesné a prisadené svietidlá Ole! SENTO s čiernym tienidlom, ktoré svojím dizajnom k ostatnému osvetleniu pôsobia priam kontrastne. Spoločne však dokonale ladia.

Na slovíčko so štúdiom coolstock

Ak vás realizácia nového sídla Asseco Central Europe zaujala, prečítajte si viac o procese aj skúsenostiach z prvej ruky. Porozprávali sme sa s Ing. arch. Katalin Karsay, ArtD. zo štúdia coolstock, ktoré sa na projekte spolupodieľalo.

Buďte v obraze s naším magazínom
Dostávajte pravidelný výber najnovších článkov
Vaša žiadosť bola neúspešná. Prosíme, skúste to znova.
Vaše prihlásenie sa prebehlo úspešne.

Muselo ísť o náročný projekt, keďže priestory sa stavali od podlahy 2,5 roka a boli výsledkom práce viacerých architektov. Mal klient jasnú predstavu a víziu? Alebo to bol skôr otvorený dialóg?

Pri každom projekte je veľmi dôležité získať čo najpresnejšie zadefinované predstavy a potreby klienta.

V tomto prípade bol tím, zodpovedný za koordináciu výstavby nového sídla Asseco CE, výborne pripravený a mal veľmi jasnú víziu, čo očakáva od nových priestorov. Na druhej strane, celý tvorivý proces bol aj výsledkom dialógu a veľa pôvodných predstáv investora sa prispôsobovalo reálnej situácii. Výsledný návrh je, samozrejme, kompromisom diskusie a presadenia predstáv klienta a nás ako architekta.

Podarilo sa nám vytvoriť komplexný priestor, ktorý je svojou funkčnosťou a mnohotvárnosťou ideálny ako na prácu, tak aj na oddych a pohodu svojich užívateľov.

S akou najväčšou výzvou ste sa stretli a ako ste ju vyriešili?

Keďže sa jedná o firmu so stovkami zamestnancov s rôznymi požiadavkami, najväčšou výzvou bolo určite nájsť kompromis, aby návrh nezostal iba pri riešení: 1 zamestnanec = 1 stôl.

Chceli sme, aby bola dispozícia efektívna a prehľadná, no zároveň funkčne, priestorovo a vizuálne bohatá. Namiesto tradičných chodieb vytvárame multifunkčný, pôdorysne členitý (a skutočne) komunikačný priestor, ktorý tvorí chrbticu celej prevádzky. Vznikajú v nej tzv. „zálivy“ naplnené pracovnými či oddychovými mikro-priestormi, ktorých úlohou je podporovať sociálny a pracovný kontakt medzi kolegami.

Najviac času sme určite strávili návrhom interaktívnej zóny na prízemí budovy. Veľkou výzvou bolo hlavne hľadanie využitia tohto priestoru, keďže práve v tejto časti nemalo ani Asseco CE úplne jasnú predstavu a zadanie. Bolo tiež potrebné odprezentovať tento priestor dcérskym firmám, aby ho začali vnímať ako miesto prepojenia celej skupiny, aj ako súčasť ich priestorov.

A na čo ste, naopak, v rámci realizácie najviac hrdí?

Úspechom každého návrhu je, keď nové pracovné prostredie ožije a nezostane iba pri pekne realizovaných priestoroch. Napomáha vytvoreniu nových pracovných aj spoločenských väzieb medzi zamestnancami, ktorí sa stanú súčasťou návrhu.

Po takmer pol roku od uvedenia do prevádzky sme zisťovali spätnú väzbu od klienta, či priestory, ktoré sme navrhli, naozaj spĺňajú požiadavky ich zamestnancov. Veľmi sme sa potešili, keď sme počuli a následne aj videli, že každá miestnosť, od najmenšej telefónnej búdky cez stredné a väčšie call room-y až po najväčšie zasadačky, žije.

V interiéri je mnoho zón – spoločné priestory, kancelárie, kuchynka či jedáleň. Ako ste ich dizajnovo či funkčne oddelili? A akú rolu tu zohralo svetlo?

Koncepcia dispozície je postavená na členení priestoru podľa jednotlivých typov práce, ktoré sa prelínajú s priestormi určenými pre oddych. Zamestnanci tak počas pracovnej doby migrujú pomyselnou „kancelárskou krajinou“.

Uzatvorené kancelárie, call room-y rôznych veľkosti (1 až 4 miestne) pre sústredenú prácu, video hovory ale aj menšie brainstormingy sa striedajú s multimediálne vybavenými zasadačkami rôznych veľkostí či tímovými open mind-ami pre operatívne pracovné stretnutia s kolegami.

Pri osvetlení priestorov sme nezostali len pri správnych hodnotách luxov a kelvinov. Takýto členitý priestor potrebuje správne zónovanie, aj z hľadiska úspornosti, ale aj na vytvorenie príjemného prostredia.

Brali sme ohľad na funkciu a tiež na individuálne požiadavky užívateľov. Preto majú zasadačky prednastavené rôzne svetelné scény a menšie call room-y nastaviteľnú intenzitu osvetlenia.

 

Dokážete v rámci realizácie vybrať jedno osvetlenie alebo svetelné riešenie, ktoré niečím vystupuje nad ostatné?

Určite najviac vyniká osvetlenie interaktívnej zóny, ktorá sa nachádza v parteri pri vstupe do budovy. Toto svietidlo je zároveň najsilnejším dizajnovým prvkom priestoru. Svojím jedinečným dizajnom nám slúžil ako najlepší pomocník pri zónovaní otvoreného priestoru a zároveň ako navádzací prvok v rámci priestoru.

Toto netypické riešenie osvetlenia je výsledkom výbornej spolupráce klient-architekt-dodávateľ.

Pri svojpomocnom zariaďovaní sa často stavia osvetlenie na posledné miesta. Prečo sa mu oplatí venovať viac pozornosti?

Pre nás je osvetlenie vždy silným motívom pri navrhovaní. Svetlo, ak sa s ním dobre narába, vie byť najlepším priateľom architekta. Klienti častokrát nechápu, prečo kladieme dôraz na osvetlenie a až po realizácií pochopia, aké dôležité je mať správne svietidlo na správnom mieste. Sú to podstatné detaily, ktoré dotvoria architektúru či interiér.

 

Bývajte podľa svojich predstáv

Realizácia nového sídla Asseco Central Europe, za ktorou stojí tím architektov Šebo-Lichý a štúdio coolstock je plná inšpirácie. Pri riešení osvetlenia vo vašom projekte, byte či dome môžete skúšať rôzne kombinácie. Avšak myslite na zlaté pravidlo interiérového dizajnu: Menej je niekedy viac.

Pokiaľ potrebujete profesionálne poradenstvo, dohodnite si v našom svetelnom štúdiu Smart Light konzultáciu zdarma. Ak si vyberáte osvetlenie, navštívte priamo náš e-shop. V ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Wever&Ducré, Grok, Karman, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení.