Trendy v interiérovom dizajne podľa odborníkov: Minimalizmus aj rôzne odtiene zelenej

Aký bol rok 2021 a čo prinesie ten súčasný? Porozprávali sme sa s dizajnérmi a architektmi zo štúdia Dobrý interiér. Pri zariaďovaní vo všeobecnosti odporúčajú staviť na nadčasovosť a osobný vkus. Avšak je niekoľko prvkov, ktoré aktuálne stoja nad ostatnými. Poďte ich objaviť.

Máme za sebou rôzne obdobia - škandináviu, boho, rustic aj absolútny minimalizmus. V akom duchu sa niesol rok 2021? Bol nejaký prvok, ktorý vyslovene prevládal? 

Tieto štýly sú tu s nami dlhodobo, nedajú sa ohraničiť jedným rokom. Na našich projektoch je veľmi zaujímavá práve táto rôznorodosť. Každý interiér je jedinečný a štýlovo sa sfarbuje podľa individuálneho vkusu daného klienta, ktorý bude priestor užívať. Našou úlohou je, aby bol výsledok funkčný a vizuálne harmonický.

Sú však určité prvky, po ktorých v poslednom období evidujeme zvýšený dopytJednou kategóriou sú napríklad drevené lamely, či už v podobe nástenných obkladov, alebo priestorových predelov jednotlivých zón miestnosti.  

Ďalším prvkom, ktorý sa pravidelne objavuje, je vytvorenie nábytkového kubusu so skrytými nábytkovými dverami. Okrem toho sa čoraz častejšie stretávame s požiadavkou na sklenené priečky či presklené šatníky. 

Na podlahách je obľúbený stromčekový vzorči chevron a mnohí klienti túžia po podsvietených kruhových zrkadlách. Kruhové a oblé tvary sú vo všeobecnosti v kurze, nielen na nábytkoch a solitéroch, ale aj v oblasti svietidiel.

 

Pantone farbami roka boli sivá (Ultimate Gray) a žltá (Illuminating), prejavilo sa to v trendoch? 

Farebnosť v obytných interiéroch je veľmi citlivá záležitosť. Je rozdiel stráviť cez deň hodinku v kaviarni zariadenej výrazným žltým nábytkom a mať takýto žltý nábytok doma v spálni. Tú istú farbu môžeme jeden deň vnímať ako hravú a ďalší deň ako príliš agresívnu. To, ako farebnosť vplýva na našu psychiku, platí násobne v prostredí, ktoré slúži na našu regeneráciu a kde máme cítiť predovšetkým pohodu.

Väčšina našich klientov za nami prichádza s požiadavkou na svetlý a teplý domov v škále tlmených, neutrálnych tónov. Tento základ sa dá veľmi pekne obohatiťprírodnými materiálmi, ako drevo či kameň. Čo sa týka ich prirodzených odtieňov, kresieb a štruktúr, dá sa s nimi krásne vyhrať.

Výraznejšie farby akcentujú hlavne v textíliách a doplnkoch, ktoré nie sú také definitívne a dajú sa ľahšie obmieňať, v prípade, že omrzia.Tieto farby však nepodliehajú trendom, ale preferencii konkrétneho klienta.

Z času na čas však príde aj klient, ktorý túži po odvážnejšom, farebnom interiéri a tieto spolupráce nás veľmi bavia a vieme sa pri nich o niečo viac kreatívne odviazať.   

 

Ako vnímate v Dobrom interiéri ostatné trendy? 

Pri tvorbe interiérov sa zameriavame predovšetkým na to, aby boli nadčasové, funkčné a štýlovo na mieru klienta.

Trendy do veľkej miery diktujú aj svetoví výrobcovia kvalitných dizajnových solitérov a svietidiel. Tu čerpáme zo širokého spektra svetových značiek, ktorých produkty sú pre nás veľkou inšpiráciou a vždy ich radi implementujeme do návrhov.

Neoddeliteľnou súčasťou našej práce je tiež neustále rozširovanie prehľadu, čo sa týka nových materiálov, stavebných, technických a stolárskych detailov. Vždy nás veľmi poteší, keď je klient otvorený inovatívnym riešeniam. 

Buďte v obraze s naším magazínom
Dostávajte pravidelný výber najnovších článkov
Vaša žiadosť bola neúspešná. Prosíme, skúste to znova.
Vaše prihlásenie sa prebehlo úspešne.

 

Spomeniete si na jednu či dve vaše realizácie z roku 2021, na ktoré ste obzvlášť hrdí? Prečo a ako sa v nich odrazili trendy? 

Práve teraz sme v procese finalizácie interiéru, ktorý bol nesmierne zaujímavý práve množstvom krásnych dizajnových solitérov asvietidiel, súčasťou návrhu boli aj farebne odvážne tapety či presklené priečky.

Avšak máme veľkú radosť z každého návrhu aj realizácie, ktoré sme dokončili. Hlavne vtedy, keď od klienta dostaneme pozitívnu spätnú väzbu po určitej dobe užívania priestoru. 

 

Ovplyvnila interiérový dizajn aj pandémia? 

Určite áno. Ľudia boli nútení tráviť viac času doma a mali viac príležitostí porozmýšľať nad zmenou. Zároveň však naše domácnosti neboli pripravené na nové potreby, ktoré s tým súviseli.

Najčastejším problémom bol, samozrejme, nedostatočný a ničím nerušený priestor na prácu či štúdium, ktorý by uspokojil všetkých členov domácnosti. 

 

Ako si zariadiť pracovňu či pracovný kút?

Veľmi dôležité je správne osvetlenie pracovného miesta. Ak to nevieme docieliť umiestnením stola pri okne, je potrebné dostatočne priestor presvetliť umelým osvetlením. Vhodné sú svietidlá, ktoré sa dajú nasmerovať tak, aby sme prípadne nevyrušovali iných členov domácnosti.

Okrem toho je potrebné vopred premyslieť dostatočné rozmery pracovného miesta, podľa toho, či budeme potrebovať stolový počítač, alebo laptop. Netreba zabudnúť ani na nerušené prostredie.

Ideálne je počítať vo viacerých miestnostiach s príležitostným pracovným miestom, pochopiteľne, nie vždy je na to priestor. Ak predpokladáme časté video hovory a potrebujeme v jednej miestnosti pracovných miest viac, je lepšie rozložiť ich v priestore radšej vedľa seba, ako oproti sebe.

 

Poďme sa pozrieť na rok 2022. Aké farby, vzory či materiály budú v kurze? 

To budeme vedieť zhodnotiť opäť až spätne. Všimli sme si ale napríklad, že ľudia začínajú byť odvážnejší a prestávajú sa báť výraznejšej farebnosti na nábytkoch. Všeobecne najobľúbenejšie sú rôzne odtiene zelenej, od mentolovej cez pistáciovú až po vojenskú zelenú.

 

Môžeme očakávať aj novinky vo svete svietidiel, respektíve je dlhodobo nastavený nejaký trend?

Vnímame, že trendy v osvetlení stále čoraz viac smerujú k minimalizmu. Žiadané sú jednoduché, subtílne, líniové a zapustené riešenia. Čoraz častejšia je požiadavka prepojenia osvetlenia v rámci inteligentnej domácnosti a nastavenie rôznych atmosfér.

Dôležité je spomenúť, že aj v priestoroch, kde možnosť inteligentnej domácnosti nie je, sa dá so svetlom pekne vyhrať. K vytvoreniu rôznych nálad osvetlenia pomôže implementovanie viacerých typov svietidiel, ktoré sa dajú navzájom kombinovať, ale tiež podsvietenie nábytkov a podhľadov či možnosť stmievania.

V každom prípade je dobré o osvetlení uvažovať komplexne a podľa možností sa poradiť s odborníkom.

 

Čo by ste odporučili čitateľom, ktorí túžia vo svojom interiéri po zmene? 

Aj tu platí, že treba uvažovať komplexne. Ak premýšľate o rekonštrukcii, zamerajte sa v prvom rade na to, či priestor funguje správne. Niekedy naozaj stačí preorganizovať nábytok, niekedy pomôže, keď sa niektorých solitérov úplne vzdáte a získate tým vzdušnejší priestor.

Ak už máte istotu, že priestor bude spĺňať požadované funkcie, premyslite si, aký štýl a farebnosť by ste preferovali. Interiéru neprospieva, ak sa v ňom miešajú rôzne štýly a priveľa nekorešpondujúcich materiálov.

Jednotlivé solitéry teda kupujte vždy v kontexte toho, čo chcete dosiahnuť. Odporúčame vždy radšej investovať do kvalitných solitérov, ako snažiť sa zariadiť všetko rýchlo alacno a častokrát nekvalitne.

Ak si neviete rady a chýba vám predstavivosť, nebojte sa osloviť architekta, ktorý má s interiérmi skúsenosti, pozná zásady ergonómie, pracuje s konkrétnymi produktami a vie vypracovať kvalitný výstup, nielen vizuálny, ale aj technický do posledného detailu.