20 rokov Smart Light: Z prvého kanclu nás vyhodili, Zlaté stránky bola nutnosť!

Mnohí nás poznáte najmä ako obchodných partnerov či blízkych priateľov. Iní možno zvedavo čítate tieto riadky a pýtate sa, kto vlastne sme. Naše svetelné štúdio Smart Light práve oslavuje 20. narodeniny, čo nás priviedlo k myšlienke, že sa opýtame za vás. Vyspovedali sme samých seba a s poriadnou dávkou sebareflexie odznova prežili najdôležitejšie momenty spoločného podnikania. Milí čitatelia, sme Braňo, Ľubo a Karol, a toto je náš príbeh.

Priateľstvo ako odrazový mostík

Dá sa povedať, že všetko sa začalo v dnes už neexistujúcom vysokoškolskom klube Elam, kde Braňo s Ľubom pracovali ako barmani a Karol bol dídžejom. Všetci traja sme vtedy chodili na STU. Braňo študoval svetelnú techniku na FEI, a hoci už popri škole pracoval vo fachu a venoval sa osvetľovaniu koncertov, muzikálov, rôznych párty či laser shows, odjakživa mal podnikateľského ducha.

Niekoľko mesiacov po škole mu začala byť pozícia zamestnanca príliš tesná a rozhodol sa pustiť do niečoho vlastného. A tak sa v roku 2002 zrodila firma Smart Light. Ľubo vyštudoval rovnaký obor ako Braňo a po nedlhom prehováraní sa do firmy pridal rok po jej založení. Karol sa učil za strojného inžiniera na SJF a po škole pracoval v strojárskej výrobe. Keď v roku 2006 vznikla potreba vymýšľať a vyrábať vlastné svietidlá, pridal sa do tímu.

Prvý úspech bola jazdená Felícia

Začiatky boli naozaj v malom. Od nuly a bez úvodného kapitálu. Aby sme sa uživili, prvé dva roky sme brali, čo prišlo. V Slovenskej televízii sme robili osvetľovačov pre externú firmu pri natáčaní relácií Večer Milana Markoviča či Vadkerti talkshow. Prvým úspechom bolo, keď sa nám po roku podarilo našetriť na jazdenú Felíciu a prívesný vozík. Konečne sme si mohli začať voziť svietidlá z Talianska sami.

Pozažívali sme toho kopec a neobišli nás ani pády. Napríklad, po dvoch rokoch sme sa konečne zmohli na prenájom prvej kancelárie na Kramároch. Boli sme z toho nadšení! Následne sa nám podarilo prenajať si vyradený stánok na predaj hot-dogov na susednom parkovisku, v ktorom sme mali sklad tovaru. Studená sprcha prišla asi po roku.

Zistili sme, že človek, ktorému sme platili nájom, peniaze nedával majiteľovi budovy. Ten nás vyhodil zo dňa na deň a v priebehu týždňa sme museli nájsť nové priestory. Prenajali sme si bývalú práčovňu a mangľovňu v paneláku o dve ulice ďalej. Zdevastované priestory sme vlastnými silami prerábali celé leto. Tam vznikol prvý Smart Light showroom.

Web sme tvorili podľa knižky

V tých časoch sa platilo ešte slovenskými korunami a na hraniciach prebiehali dlhé kontroly. Dovoz tovaru bol drahý a náročnejší. Keď začali vznikať prvé e-shopy, spoločnosť k nim mala veľkú nedôveru. Náš prvý web vznikol v roku 2003. Ľubo si kúpil v kníhkupectve knižku o tom, ako sa tvoria web stránky a podľa nej tvoril. Z dnešného pohľadu to bol primitívny web, no boli sme naň hrdí.

Radi na to spomíname, lebo je to pekný obraz toho, ako vtedy veci na Slovensku fungovali. E-maily nemali takmer žiadnu váhu, takže objednávky a faktúry sa posielali i prijímali faxom, prípadne poštou. Byť v Zlatých stránkach bola nutnosť! Často sme fungovali na systéme pokus-omyl. Bola to tvrdá škola života, no dnes je pre nás väčšina zážitkov úsmevná. Tie nepríjemnejšie sme už dávno hodili za hlavu.

Krok po kroku k najväčšiemu showroomu

Zlom nastal v roku 2008. Vo svete síce začínala ekonomická kríza, ale my sme napriek tomu úspešne otvorili nový showroom. V Karlovej Vsi, na prízemí novostavby a s veľkými presklenými výkladmi. Interiér sme tvorili v spolupráci so skúsenými architektmi. Malo to šmrnc. V tom istom roku sme spustili nový profesionálny web s online katalógom. Naša prezentácia sa posunula na vyšší level. Naživo, aj v online.

 

Uvedomili sme si, že prvé roky nás bolo len pár a všetci robili všetko. Každý bol projektový manažér, fakturant, šofér, skladník, či elektrikár. Ako Smart Light rástol, museli sme sa naučiť rozdeľovať prácu a zodpovednosť. A stále sa učíme. No sme hrdí, že ani v ťažkých chvíľach sme to nevzdali a dokázali sa navzájom motivovať a pomáhať si. Aj vďaka tomu sme v roku 2014 postavili a otvorili najväčší showroom dizajnových svietidiel na Slovensku.

Reťaz je len taká silná, ako jej najslabší článok

Najnáročnejšia na celom podnikaní je práca s ľuďmi. Tvoríme relatívne malý kolektív, v ktorom sa človek neschová. Za tie roky sa nám potvrdilo, že ak nový člen nezapadne do kolektívu a nie je ochotný zdieľať naše ľudské a firemné hodnoty, treba sa rýchlo rozlúčiť. Platí staré známe - reťaz je len taká silná, aký silný je jej najslabší článok.

V našom tíme veríme, že svetlo je život. Pomáhame vytvárať lepšie domáce, pracovné či verejné prostredie a dobrým svetlom vieme zvýšiť kvalitu života našich klientov. Denne sa stretávame so zaujímavými ľuďmi, pracujeme s dizajnom a podieľame sa na pekných projektoch. Zároveň sa musíme neustále vzdelávať a hľadať nové trendy, keďže vývoj v tejto oblasti je neskutočne rýchly. Taký rýchly, že 20 rokov práce vieme zrazu vtesnať do tohto článku.

Narodeninové želania by sa vraj nemali prezrádzať. Ale my už sme dosť veľkí na to, aby sme vedeli, že vyslovené priania majú najväčšiu silu. Možno to bude klišé, ale myslíme to úprimne. Smart Light tvoria ľudia, zvnútra von aj zvonka dnu. Prajeme si preto veľa spokojných klientov, priazeň a vernosť našich zákazníkov. No najmä zápal a radosť z dobre odvedenej práce.