Ako chutí svetlo? Realizácia potravín YEME od štúdia winwin architects

Vysoké stropy, jasné farby, regály plné chutných, čerstvých a lokálnych surovín. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme realizáciu obľúbených potravín YEME v podaní štúdia winwin architects.

Práca architektov by mala byť výhrou pre obe strany

Štúdio winwin architects vzniklo v roku 2006. Z pôvodného tria zakladateliek, kolegýň a priateliek je dnes 8-členný tím architektov a interiérových dizajnérov. Nájdete ich na Čajkovského ulici v centre Bratislavy. Spoločne sa venujú architektúre a podieľajú sa na tvorbe interiérového a produktového dizajnu.

Vďaka zodpovednému prístupu a orientácii na detail sa im darí realizovať jedinečné projekty, ktoré sú útulné a nadčasové. Maximálna snaha o výbornú prácu sa zrkadlí v cieľoch, a tiež samotnom názve štúdia - najdôležitejšie je dosiahnutie win-win situácie, teda spokojnosti klienta aj architektov. O tom, že tento koncept funguje, svedčia pozitívne referencie a široké portfólio.

Spomenieme realizácie menších aj priestrannejších bytov, rodinných či rekreačných domov. Winwin stojí za interiérmi niekoľkých kancelárií, napríklad Effectivity alebo Zenithmedia. Z komerčných projektov vyniká najmä kaviareň Július Meinl, Bistro Picknick, kiosky šperkárky Petry Toth, prevádzky Kantíny I, II a Pošta alebo plnochutné potraviny YEME.

 

Plnochutné potraviny YEME, vaše vlastné trhovisko

Najväčšou prioritou bolo podla slov štúdia vyzdvihnúť základné myšlienky konceptu YEME - tradíciu, poctivosť a chuť robiť veci inak. Hlavná inšpirácia návrhu vychádzala z trhoviska a tradičnej slovenskej dediny. Výzvou však bol určite samotný priestor bývalého skladu, ktorý bol príliš otvorený a chladný. 

Sofistikované rozčlenenie na jednotlivé predajné zóny, ako pekáreň, mäsovýroba, mliekareň či zelovoc priestor zmäkčila a zútulnila. Súčasťou konceptu je aj freshbar a kaviareň. Realizácia je dômyselne zladená v každom detaile, od obkladov cez vzory až po svietidlá. Architekti winwin tak vytvorili atmosféru dôveryhodných potravín, na ktoré sa môžete spoľahnúť.

 

Použité svietidlá od SmartLight

Veľké nástenné regály v sekcii vín a chladiace regály s ovocím, zeleninou a mliečnymi výrobkami osvetlujú funkčné reflektorové svietidlá umiestnené na koľajniciach Ivela Track System.

O praktické nasvietenie jednotlivých pultov, stredových regálov a ostrovčekov s potravinami sa postaral závesný osvetľovací systém s mikroprizmou CORIDOR 40 U DIRECT, v kombinácií s Ivela track system a reflektorovými svietidlami Ivela Perfetto.

V oddychovej gastro zóne freshbaru a kaviarne využili architekti z winwin dispozíciu vysokých stropov, ktoré podčiarkli závesnými svietidlami Lucis Polaris ZTR. Hlavné osvetlenie dopĺňajú nástenné svietidlá Lucis Alfa a Lucis Retro ZT. Spolu fungujú ako dokonalý celok a oblé tienidlá pripomínajú šmrnc zlatej éry Art Deco.

 

Na slovíčko s architektkou Soňou Salnerovou

O realizácii YEME sme sa porozprávali aj s Ing. Arch. Soňou Salnerovou z winwin architects. V čom je zadanie pre potraviny iné od bežnejších klientov a čo odporúča pri svojpomocnou zariaďovaní či riešení osvetlenia? 

Z čoho ste pri návrhu vychádzali a ako ste identifikovali klientovu predstavu? 
Prvý dizajn, ktorý sme tvorili pre YEME, sa rodil a dozrieval pomerne dlho a bol výsledkom veľa diskusií s klientom. Snažili sme sa, aby verne odrážal ich koncept a misiu, a zároveň aj miesto, kde sa potraviny nachádzajú. Takto postupujeme aj pri ďalších zadaniach pre YEME - obchody majú spoločné črty a atmosféru, ale ich vzhľad sa mení podľa lokality a stavby.

Ktoré druhy osvetlenia ste použili, ako a prečo?
Potraviny YEME sú špecifické tým, že nie sú len bežným obchodom. Majú veľa výrobných procesov, preto aj osvetlenie musí rešpektovať funkcie priestorov a prísne hygienické normy. Najviac svietidiel je funkčných, ale radi ich dopĺňame dizajnovými, ktoré pomáhajú dotvoriť atmosféru - napríklad nad obslužnými pultmi, v kaviarni a podobne.

S akou najväčšou výzvou ste sa stretli a ako ste ju vyriešili?
V rámci rôznych priestorov potravín YEME riešime rôzne výzvy. Najčastejšie sa týkajú veľkej výšky stropov, koordinácie lištových svietidlových systémov s množstvom ďalších technických zariadení, ktoré sa nachádzajú práve nad hlavou nakupujúcich. Výzvu považujeme za splnenú, keď je všetko osvetlené dostatočne a tak, že jednotlivé reflektory mierené na tovar si človek ani nevšimne, a zameria sa na svietidlá dizajnové.

Dokážete v rámci realizácie vybrať jedno osvetlenie alebo svetelné riešenie, ktoré niečím vystupuje nad ostatné?
Je ťažké vybrať jedno svietidlo či riešenie, lebo v každom projekte sú vždy iné a vždy niečím špecifické. Momentálne sa tešíme na realizáciu zeleného námestia pred YEME Tomášikova, kde sa budú špeciálne osvetľovať stromy.

Pri svojpomocnom zariaďovaní sa často stavia osvetlenie na posledné miesta. Prečo sa podľa vás oplatí venovať mu viac pozornosti? 
My vo winwin nedáme dopustiť na kvalitný návrh osvetlenia, či už sa jedná o verejný, alebo súkromný priestor. Plánovanie u nás začína ešte v rámci projektovania, kde dostanú svietidlá správne počty a polohy. V každej miestnosti odporúčame myslieť na tri základné typy osvetlenia - centrálne, funkčné a náladové. Dizajnové svietidlo je pre nás nevyhnutnou súčasťou dobrého interiéru, nielen, keď je zasvietené, ale aj keď je zhasnuté. 

 

Očami klienta YEME

Je vždy zaujímavé pozerať sa na jedno zadanie z rôznych uhlov. Ako vníma spoluprácu, proces realizácie a finálny výsledok klient?

Mali ste pred samotnou realizáciou konkrétnu predstavu, alebo išlo skôr o dialóg a nechali ste si poradiť?
Predstavu, samozrejme, vždy máme. Celkový výsledok však zohľadňuje vybrané miesto, polohu, okolie a samotný priestor. V našich obchodoch pracujú architektky z winwin vždy s odlišnými priestormi. Každá predajňa je preto samostatným zadaním, ktoré riešime intenzívnym dialógom. Prinášame naše skúsenosti, ale necháme si poradiť. Ak sme aj po čase zistili, že potrebujeme niečo interiérovo doplniť či zmeniť, vždy to bolo po dôkladnom zvážení s winwin. 

Potraviny YEME fungujú na silných hodnotách kvality, čerstvosti a lokálnosti. Aké boli priority pri voľbe osvetlenia?
Funkčnosť, estetika a kvalitná realizácia. Nakoniec, charakter predajní vytvára tiež zákazník. Dnes môžeme povedať, že sa nám podarilo vytvoriť miesta s nákupným zážitkom. Každá predajňa má svoju vlastnú „dušu“. Kým na Búdkovej si zákazníci pochvaľujú priestor komorného charakteru, SNP je o rýchlejšom mestskom nakupovaní. Panorama a Tomášikova zas o väčších rodinných nákupoch.

Na Dunajskej ulici sme primárne zohľadnili architektonickú podstatu budovy. Od nej sa odvíjal celkový výber funkčných a dizajnových svietidiel. Aby bol príjemný nielen pohľad zvnútra, ale aj z frekventovanej Dunajskej ulice. Sme radi, že sme časť začiatku vstupu na pešiu zónu rozšírili týmto príjemný priestorom.

Akú atmosféru ste chceli osvetlením dosiahnuť?
Máme radi architektúru kvôli jej úžasnej schopnosti vyvolávať emócie. Má totiž schopnosť prihovárať sa, má vlastnosť nadväzovať na to minulé a harmonizovať. Obklopovať sa peknými vecami nás v YEME baví. Tak, ako vnímame potravinu ako základnú ľudskú potrebu, tak aj priestor, v ktorom si ju kúpite, je pre nás nesmierne dôležitý. Dotvára celkový pôžitok. V istom zmysle je to taký hedonistický prístup.                         

Množstvo ľudí realizuje osvetlenie v interiéri či exteriéri svojpomocne. V čom vidíte najväčšiu výhodu spolupráce s profesionálmi?
V našom prípade ide vždy o náročnejšie zadanie. Preto bola spolupráca s winwin od začiatku opodstatnená. Fungujeme intuitívne, rešpektujeme sa a dôverujeme si. Vznikla medzi nami istým spôsobom harmónia, ktorá sa prenáša aj do ďalšej spolupráce. Architekti nám šetria prácu, aby sme sa mohli venovať tomu, čo zas vieme my. 

 

Bývajte podľa svojich predstáv

Realizácia plnochutných potravín YEME je plná inšpirácie. Pri riešení osvetlenia vo vašom projekte, byte či dome môžete skúšať rôzne kombinácie. Avšak myslite na zlaté pravidlo interiérového dizajnu: Menej je niekedy viac. 

Pokiaľ potrebujete profesionálne poradenstvo, dohodnite si s nami v svetelnom štúdiu SmartLight konzultáciu zdarma. Ak si vyberáte osvetlenie, navštívte priamo náš e-shop. V ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Wever&Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení.