Ako použiť sklo v interiéri? Najlepšie vyniknú veľké okná, solitéry a dizajnové svietidlá

Je takmer neviditeľné, no napriek tomu cez neho vnímame okolie jasnejšie a pravdivejšie. Elegancia, nadčasovosť, univerzálnosť, ľahkosť, čistota, vzdušnosť. To je len zopár vlastností, ktoré dokáže interiéru vdýchnuť sklo. S čím ho odporúčame kombinovať a ako vynikne najviac?

Rôzne druhy pre nekonečné možnosti

Sklo je neuveriteľne všestranný materiál. Vďaka svojej prispôsobivosti okolitému dekoru neexistujú pri jeho používaní v podstate žiadne obmedzenia. Znesie odlišné štýly, materiály aj farebné palety. Dokáže vkusne vyzdvihnúť špecifickú atmosféru, zároveň sa samé stáva stredobodom pozornosti. Navyše, sklo je mimoriadne trvácne a nevyžaduje špeciálnu údržbu. Stačí ho utrieť mäkkou utierkou a bežným čistiacim prostriedkom.

Pri výbere skla do vášho bytu, domu alebo projektu máte k dispozícii rôzne povrchové úpravy, farby, tvary, veľkosti aj možnosti využitia. Aké sú tie najčastejšie?

Číre sklo – najzákladnejší druh skla, ktorý vzniká výrobným procesom float, vďaka čomu je dokonale rovné a hladké.

Matné, mliečne alebo pieskované sklo – matné a mliečne sklo vzniká pieskovaním, kedy sa na číre sklo prúdom nanáša jemný piesok. Pieskovaním možno tiež docieliť rôzne ornamenty a vzory.

Tónované alebo lakované sklo – prifarbovaním alebo nanášaním laku získame rôzne farebné prevedenia, ktoré sa ľahko kombinujú v akomkoľvek interiéri.

Grafosklo – na sklo je možné graficky preniesť aj všemožné dizajny či fotografie.

Bezpečnostné alebo izolačné sklo – bezpečnostné sklo je extra tvrdé a odolné, vhodné na podlahy, špeciálne okná a steny. Izolačné sklo zamedzí teplotným vplyvom či prieniku hluku. Medzi bezpečnostné sklá patrí aj drôtené sklo, do ktorého je zaliata železná sieťka. Tá zvyšuje jeho pevnosť a stabilitu.

Reflexné sklo alebo zrkadlo – reflexné sklo sa najčastejšie používa na fasády, deliace priečky, dvere či zábradlia. Zrkadlo je obľúbené pri výrobe nábytku a dekorácií.

Vstavané sklo ako nosný prvok

Ak plánujete svoj projekt od základov, alebo ste sa pustili do rozsiahlej rekonštrukcie, má zmysel zamýšľať sa nad použitím skla ako hlavného prvku. Chcete presvetlený interiér, ktorý jednou nohou stojí v záhrade, či sa dotýka okolitých stromov a výhľadov? Stavte na veľkometrážne francúzske okná alebo presklené zábradlie na balkóne. Sklo má tiež moc s ľahkosťou prepájať rôzne izby a opticky ich zväčšuje. V prípade, že vám imponujú otvorené priestory, použite sklo ako deliacu priečku, časť podlahy na poschodí či ako materiál schodiska.

Čo sa týka menších plôch, sklo vynikne v kúpeľniach, kde ho môžete použiť namiesto obkladu alebo ako súčasť sprchového kúta. Moderným riešením sú celistvé sklenené zásteny do kuchyne. Sú obľúbené najmä pre nenáročnú údržbu a minimalistický vzhľad. Ak máte radi nadčasovosť, v rámci kuchynskej linky odporúčame zvoliť sklenené police a dvierka z lakovaného či mliečneho skla. Trendom posledných rokov sú tiež sklenené šatníky, ktoré dodajú vašej spálni parížsky alebo newyorský módny šmrnc a akurátnu dávku industriálu.

Sklenený nábytok a dekorácie

V prípade, že chcete interiér ozvláštniť a vpustiť doň trochu ľahkosti, najlepšou voľbou bude sklenený nábytok a doplnky. Zo solitérov obzvlášť vynikne extravagantný, ale aj jednoduchý jedálensky či konferenčný stôl. Rovnako efektne ukáže pracovný stôl v kancelárii alebo konzolový stolík v chodbe. Klasikou sú potom všestranné sklenené vitrínky, komody či police, ktoré s noblesou vyzdvihnú všetky vaše cenné predmety.

S dekoráciami sa môžete vyhrať. Nech už vám učarujú sklenené misy na ovocie, vázy v rôznych farbách a tvaroch, vysoké svietniky, nádobky, fľaštičky, sošky či porcelán po starých rodičoch. Samostatným prvkom, na ktorý nedajú dopustiť ani architekti a interiéroví dizajnéri, sú sklenené svietidlá. Dizajnové kúsky na seba dokážu upriamiť všetku pozornosť a vyčarovať miesto s neobyčajným duchom. Vybrali sme pre vás niekoľko unikátnych svietidiel, ktoré premenia váš interiér na galériu.

Svietidlá ako kus umenia

BROKIS

Česká značka špičkových high-end produktov patrí medzi lídrov sklenených svietidiel. Vyberáme tri, ktoré nám zobrali dych, no odporúčame preskúmať celú ich ponuku. Svietidlo Orbis od dizajnérky Lucie Koldovej z dymového skla, prenosné Knot Battery od Chiaramonte Marin, a nakoniec impozantné svietidlo Night Birds od dizajnéra Borisa Klimeka v tvare letiaceho vtáka, ktoré zdobí aj nový mezonet producenta Yak.shu. Všetky svietidlá sú fúkané ručne.

LEDS C4

Španielsky výrobca dizajnového osvetlenia prináša každý rok niekoľko oslnivých noviniek. My odporúčame kolekciu Ilargi a Alive Glass.

Panzeri

Taliani vedia, ako robiť pekné veci. Posvieťte si na kolekcie EmyEly a Evy, alebo sa straťte v dokonale oblých líniách svietidla Smoke.

Wever & Ducré

Zamilujete sa do ručne fúkaného talianskeho skla v podobe svietidla Wetro, či do kvapiek Dro z opálového skla? Wever & Ducré, from Belgium with Love!

Fordesign

Svetový dizajn za rozumné ceny, to je značka Fordesign. Odporúčame hneď tri svietidlá: PearlSparkle a Orion.