Ako vybrať farbu svetla či žiarovky? Každá miestnosť má iné nároky

Svetlo ovplyvňuje nielen to, ako naše priestory vyzerajú, ale aj ako sa v nich cítime. Správnou kombináciou štýlu, typu, umiestnenia a farby dokážeme miestnostiam prepožičať želanú atmosféru. V dnešnom článku vám poradíme, ako vybrať vhodnú farbu svetla či žiarovky.

Čo je farebnosť svetla a aké má hodnoty? 

Keď hovoríme farbe svetla, máme na mysli teplotu chromatickosti svetla, ktorá sa udáva v Kelvinoch (K). Teplejšie svetlo sa javí ako žlté, zatiaľ čo chladnejšie vnímame ako biele až modré. Kým sviečky horia s teplotou farby okolo 2000K, čo vytvára oranžovo-žltú farbu, popoludňajšie denné svetlo dosahuje hodnotu asi 6000K a vnímame ho ako veľmi jasné modro-biele.  

Podľa hodnôt Kelvinovej stupnice rozdeľujeme farby svetla na: 

2200 až 2700K: Teplé svetlo, odpovedá farbe svetla sviečkyči klasickej žiarovky. Najlepšie podporí oddychovú atmosféru. 

3000 až 3500K: Mäkké biele svetlo, o niečo ostrejšie ako 2700 K, také svetlo vyžarujú halogénové žiarovky.  

4000 až 4500K: Neutrálne biele svetlo ideálne do priestorov, kde sa vykonávajú aktivity zamerané na detaily. Používa sa najmä v kanceláriách. 

5000K a viac: Jasný modrastý odtieň svetla, ktorý sa väčšinou vyskytuje v komerčných priestoroch, ako supermarkety, sklady či čerpacie staniceprípadne vnemocniciach. 

 

 

Ako vybrať správnu teplotu svetla?

Pri nákupe svietidiel a žiaroviek si všímajte štítky a hľadajte hodnoty v Kelvinoch. Farba svetla by mala byť zvolená podľa toho, kde a na aký účel ju potrebujeme a akú atmosféru sa snažíme vytvoriť. V interiéroch sa teplota štandardne pohybuje medzi 2500K až 4000K, čo označujeme za prirodzené neutrálne biele svetlo. Každá izba má však svoje špecifické nároky. 

 

Spálňa a obývačka

Spálňaje považovaná za najintímnejší priestor vdomácnosti. Snažte sa v nej udržiavať teplú bielu farbu svetla s rozsahom 27003000K, ktorá umožní odpočinok a relax. Podobné hodnoty sa hodia aj do obývačky. Okrem hlavného stropného svietidla odporúčame aj doplnkové, napríklad vo forme stojacej lampy. Poslúži pri čítaní alebo zjemní ostrý prechod medzi svetlom z televíznej obrazovky a okolitou tmou. Farba doplnkového osvetlenia môže zostať v rovnako teplých hodnotách s rozsahom do 3000K. 

Buďte v obraze s naším magazínom
Dostávajte pravidelný výber najnovších článkov
Vaša žiadosť bola neúspešná. Prosíme, skúste to znova.
Vaše prihlásenie sa prebehlo úspešne.

 

Kuchyňa

V kuchyni by sme mali mať minimálne dva rôzne svetelné zdroje. Prvým je hlavné centrálne svietidlo, ktoré rovnomerne osvetlí celý priestor a umiestňujeme ho na strop. Teplota by sa mala čo najviac približovať prirodzenému svetlu, v hodnotách 3000 až 4000K. Ďalší zdroj patrí priamo nad pracovnú dosku a má nám pomôcť pri príprave pokrmov. Hodnota doplnkového osvetlenia môže taktiež zostať v hodnotách 3000 až 4000K. 

  

 

Jedáleň

Jedálenský stôl okrem stolovania často využívame na prácu, riešenie domácich úloh s deťmi, posedenie s priateľmi alebo rozhovory. Ak nad stôl zvolíte samostatný luster alebo prisadené svietidlo, odporúčaná teplota svetla je v rozsahu 2700 až 3500K. V jedálni sa žiada osvetlenie, ktoré je rovnováhou medzi útulnosťou a pozvaním k stolu, ale zároveň zostane dostatočne jasné, aby ste si videli do taniera. 

 

Kúpeľňa

Mnohí z nás v kúpeľniach uprednostňujú chladnejšie svetlo, pri ktorom sa dajú vykonávať precízne činnosti, ako holenie či nanášanie mejkapu. Pre takéto prostredie sa odporúča farba svetla v hodnote 30004000K. Ak však patríte k tým, ktorí si radi vychutnávajú skôr intímnu náladu, odporúčame zvoliť farbu do 3000K. Nerozhodní? Stavte na studenšie svetlo a kúpeľňu doplňte o pár sviečok. Postarajú sa o zaslúženú pohodu po dlhom dni alebo hrejivú romantiku.  

 

 

Kancelária a študovňa

Homeoffice alebo pracovný kút siv prvom rade žiada jasné a funkčné osvetlenie, ktoré udržiava produktivitu a pozornosť. Koncentráciu najlepšie podporí studené svetlo s hodnotou okolo 6000K. Ak však chcete svoj pracovný stôl vyladiť do dokonalosti, odporúčame ho doplniť aj o teplejšie svetlo s hodnotou okolo 3000KJe vhodné na kreatívne činnosti či oddych medzi úlohami. Medzi rôznymi hodnotami môžete jednoducho prepínať na multifunkčných svietidlách s regulátorom teploty. 

 

 

Zavážia farby v miestnosti aj celkový štýl interiéru 

Pri výbere osvetlenia zvážte aj farby vašich stien, podlahy, stropu a nábytku. Ak u vás prevažujú studené farby, ako čierna, sivá, modrá, zelená a svieža biela, najlepšou voľbou bude hodnota nad 3500K. Naopak, ak je váš domov plný prírodných materiálov, ako sú podlahy z tvrdého dreva, drevené skrinky, tkané koberce a pokrývky v hnedej, béžovej, červenej či oranžovej farbe, najlepšou voľbou bude teplejšie biele svetlo. 

Rovnako treba zvážiť aj štýl interiéru. Tradičnejší dizajn zvyčajne vyzerá najlepšie pod teplým bielym svetlom s hodnotou 2700K. Táto farba vyžaruje svetlo podobné sviečkam či vintage žiarovkám, ktoré pripomínajú klasické domácnosti. Čisté línie a minimalistický dizajn moderných domácností budú najlepšie vyzerať s chladným svetlom. Aj v tomto prípade však myslite na to, že v miestnostiach určených na odpočinok by mali prevládať teplé odtiene.   

 

Bývajte podľa svojich predstáv

Pomohli sme vám nájsť odpoveď na vaše otázky? Pri riešení osvetlenia vo vlastnom projekte, byte či dome môžete skúšať rôzne kombinácie. Avšak myslite na zlaté pravidlo interiérového dizajnu: Menej je niekedy viac.  

Pokiaľ potrebujete profesionálne poradenstvo, dohodnite si s nami v svetelnom štúdiu SmartLight konzultáciu zdarma. Ak si vyberáte osvetlenie, navštívte priamo náš e-shop. V ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako Wever&Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení.