Ako vybrať luster? Poradíme s výberom aj správnym umiestnením

Luster je ako klenot. Ak je dostatočne výrazný, štýlovo vyladený a správne umiestnený, dokáže oživiť aj jednoduchý interiér a razom ho premeniť na nezabudnuteľné miesto. Pri jeho výbere a montáži by ste však mali myslieť na zopár pravidiel.

Moderné svietidlo pre váš domov

Čo vám napadne, keď sa povie luster? Mnohí si zrejme spomeniete na dramatické krištáľové lustre predošlých generácií, na ktorých sa držal prach. Alebo sa vám vybaví honosný dekor palácov, historických budov či divadiel. Lenže závesné svietidlá nie sú len výsadou minulosti. Pokiaľ vám nevoňajú vintage kúsky a rustikálny štýl, luster si dnes môžete zvoliť v rôznych typoch. Základom je, aby vám do bytu či domu pasoval, spĺňal správnu funkciu a vytváral príjemnú atmosféru. 

Závesné svietidlá môžu plniť funkciu hlavného, pracovného aj doplnkového osvetlenia. Ako hlavné centrálne svietidlo sa luster hodí do obývačky alebo spálne, mimoriadne vynikne aj v chodbe nad schodiskom. Funkciu pracovného osvetlenia splní napríklad v detskej izbe, v kuchyni nad barovým pultom alebo nad jedálenským stolom. Pokiaľ sa rozhodnete pre stmievateľný luster, príjemným prítmím vás naladí na relax či romantiku. Je len na vás, ako ich využijete. 

 

Základné pravidlá pri výbere lustra

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, odporúčame pamätať na niekoľko dôležitých zásad. A to ako pri samotnej kúpe, tak pri hľadaní ideálneho miesta pre váš nový kúsok. 

Aký štýl lustra zvoliť?

Najskôr si uvedomte, v akom dizajne máte ladenú celú domácnosť. Ste skôr fanúšikom minimalizmu a prírodných materiálov, alebo radi experimentujete a potrpíte si na výrazné farby? Všetko s mierou. V každej miestnosti by malo byť len zopár elementov, ktoré na seba strhnú pozornosť. Ak už máte extravagantný koberec, alebo sa chcete odviazať pri výbere sedačky či tapiet, luster voľte v jednoduchšom dizajne. Naopak, ak je interiér neutrálnejší, dovoľte si riskovať. 

Aký veľký má byť luster?

Najzákladnejšia kalkulácia vychádza z britsko-americkej metrickej sústavy stôp a palcov. V prepočte na naše jednotky by vyzeral asi takto: Vypočítajte súčet dĺžky a šírky izby v metroch. K výsledku pridajte jednu nulu a máte približný odporúčaný priemer lustra v centimetroch. Napríklad pre miestnosť o rozmere 3x3 metre je vhodný luster o priemere 60 cm. Rozhodujte sa však aj pocitovo. Ak máte malú izbu s množstvom nábytku, lepší nápad bude prisadené svietidlo. 

Ako vysoko luster zavesiť?

Nie je nič horšie, ako keď do závesného svietidla pravidelne narážate hlavou alebo vám zavadzia vo výhľade. Všeobecné pravidlo je zavesiť luster približne do výšky 190 až 220 centimetrov. Skvelým ťahákom pre vás bude aj výška dverí. Pokiaľ umiestňujete svietidlo nad jedálenský alebo konferenčný stôl, pokojne môže byť nižšie, asi 80 cm nad stolom. Pozor však, aby vám nezavadzal pri sledovaní televízie, alebo aby vám žiarovky nesvietili rovno do očí.

Kam luster umiestniť?

Pri umiestňovaní lustra sa môžete riadiť rôznymi zásadami. Ak bude plniť funkciu pracovného svietidla a osvetľovať barový pult, stôl alebo kreslo, umiestnite ho nad konkrétny kus nábytku. V prípade, že lustrom chcete nahradiť centrálne svietidlo, určite ho umiestnite symetricky do stredu miestnosti. Napríklad v spálni, obývačke alebo chodbe.

Akú má mať luster svietivosť a teplotu svetla?

Ideálnu svietivosť vyrátame podľa celkovej rozlohy miestnosti. Na osvetlenie cca 10 metrov štvorcových potrebujete dokopy približne 1500 lumenov. Teplota svetla sa udáva v Kelvinoch, s označením K. Hodnota 1 500 K sa približuje k teplému svetlu sviečky, nad 5 300 K potom rozoznávame studenú bielu. Univerzálna hodnota pri výbere lustra je zhruba 2700K (teplé svetlo) až 3000K (teplé biele svetlo). 

Buďte v obraze s naším magazínom
Dostávajte pravidelný výber najnovších článkov
Vaša žiadosť bola neúspešná. Prosíme, skúste to znova.
Vaše prihlásenie sa prebehlo úspešne.

 

Luster do jedálne a kuchyne

Vyberáte svietidlo do jedálne? Moderné a vintage prvky sa k sebe môžu hodiť. Dôkazom je krásny a originálny luster Matilde od Ole!. Dostupný v čiernej, červenej alebo pieskovej, posvieti na príjemné chvíle strávené v kruhu najbližších pri dobrom jedle. 

 

Lustre a závesné svietidlá efektne vyniknú aj nad barovým pultom. Wiro od Wever & Ducré v minimalistickom dizajne dodá vašej kuchyni šmrnc. Pomocou stmievača môžete tiež prispôsobiť náladu osvetlenia ľubovoľnému nastaveniu.

 

Luster do obývačky

Ak máte obývačku zariadenú v industriálnom štýle, máme pre vás skvelý tip. Luster Rock od Wever & Ducré pôsobí sofistikovane a elegantne zároveň. Ako materiál je použitá kamenná dyha s lakovanou drevenou kostrou. Použiť môžete jeden alebo viac kusov, v závislosti od veľkosti obývačky.

 

Máte skôr radšej prírodnejšie materiály a vaša obývačka je útulná a plná mäkkučkých vankúšov, izbových rastlín a diek? Naturálne závesné svietidlo Meg je veľmi príjemné a nerušivé. S dreveným difúzorom dokonale zapasuje do moderného interiéru.

 

Luster do spálne aj detskej izby

V spálni plní luster najčastejšie funkciu hlavného centrálneho svietidla. Pot S Triple od Ole! má nadčasový a svieži dizajn. Vďaka tomu sa ľahko kombinuje a hodí sa takmer ku každému štýlu. Ak v spálni preferujete prisadené stropné svietidlo, menšie lustre môžete umiestniť nad nočné stolíky - ako napríklad Riba od Forlight vo vidieckom štýle.

 

V detskej izbe môže luster plniť aj funkciu pracovného osvetlenia. Napríklad Nube v bielej farbe od Forlight jednoducho umiestnite do blízkosti písacieho stola. Toto dizajnové závesné svietidlo s nastaviteľnou dĺžkou závesu je vhodné tiež na osvetlenie kuchyne, jedálne, obývačky či spálne.

 

Luster do chodby či nad schodisko

Máte štedrú vstupnú halu, otvorené schodisko alebo mezonetový byt? Plat od LEDS C4 je stredobodom pozornosti bez toho, aby sa snažil byť stredobodom pozornosti. Subtílnosť a pútavosť tejto kolekcie vyniká svojou jednoduchosťou a plynulosťou dizajnu. V mimoriadne veľkých priestoroch vyniknú aj viacramenné lustre, ako napríklad Sento od Ole!.

 

Malé závesné svietidlá vedia navodiť tú správnu atmosféru a poslúžiť aj ako zaujímavý dizajnový prvok vo vašej domácnosti. Odrey od Wever & Ducré je rodina svietidiel vhodná na široké využitie. Na výber sú rôzne farebné a dizajnové prevedenia, pričom sa dajú vzájomne kombinovať a dopĺňať. 

 

Bývajte podľa svojich predstáv

Zaujali vás niektoré z našich lustrov? Pri riešení osvetlenia vo vašom projekte, byte či dome môžete skúšať rôzne kombinácie. Avšak myslite na zlaté pravidlo interiérového dizajnu: Menej je niekedy viac

 

Pokiaľ potrebujete profesionálne poradenstvo, dohodnite si s nami v svetelnom štúdiu Smart Light konzultáciu zdarma. Ak si vyberáte osvetlenie, navštívte priamo náš e-shop. V ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako Wever & Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení.