Ako vybrať osvetlenie do kúpeľne? Vytvorte si doma oázu čistoty a pokoja

Väčšinou do nej smerujú naše prvé kroky po zobudení a posledné pred spaním. Kúpeľňa v nás zvykne vyvolávať pocit bezpečia, čistoty a relaxu. Vykonávame tu osobnú hygienu alebo si užívame zaslúžený kúpeľ po náročnom dni. Túžite po miestnosti ako stvorenej na domáce skrášľujúce rituály či súkromný wellness? Okrem sanity a obkladov myslite tiež na správne osvetlenie. Poradíme s výberom vhodného typu, dizajnu aj umiestnením.

Aspoň dve sú základ

Pri zariaďovaní mnoho ľudí neberie veľký ohľad na kúpeľňu. Prečo? Jednoducho majú pocit, že to nie je dôležité. Rozhodujú sa zväčša pre jedno hlavné svetlo a tým to končí. Lenže odborníci a interiéroví dizajnéri sa zhodujú, že jedno svietidlo do kúpeľne nestačí. A to ani keď sa jedná o miestnosť menších rozmerov. V kúpeľni vykonávame rôzne aktivity a tomu by malo byť prispôsobené aj osvetlenie. Ideálnou voľbou sú minimálne dva rôzne zdroje svetla: Centrálne stropné osvetlenie a Osvetlenie zrkadla.

Ak sa chcete so svetlom v kúpeľni naozaj vyhrať a vytvoriť príjemnú atmosféru, oplatí sa zvážiť aj doplnkové a náladové osvetlenie. 

 

Do stredu, aj nad vaňu

Väčšina kúpeľní nemá dostatok denného svetla. Aj to je jeden z hlavných dôvodov, prečo by sme nemali výber osvetlenia podceniť. Centrálne stropné svetlo zasaďte do stredu kúpeľne. Pre ešte lepší výsledok ho odporúčame podporiť doplnkovým svetlom nad vaňu alebo sprchovací kút. Dôsledné umiestnenie oceníte nielen pri holení, ale aj čistení sanity. Vľavo svietidlo Farrow, vpravo obľúbené bodové LED svietidlo Minor

 

Zvoliť však môžete klasickejší variant, napríklad svietidlo Farrow v čistej bielej. Obľúbeným riešením sú aj zapustené LED bodové svetlá do kúpeľne. Minor od Forlight dokonale splynie s líniou stropu a navyše ho kúpite za skvelú cenu. Bodové osvetlenie je prispôsobivé dizajnom aj funkciami, a preto je dobrou voľbou aj nad vaňu či sprchovací kút. Ak však máte chuť na zmenu, zapáči sa vám stropné svietidlo Petit 100 alebo Vapor, obe z opálového skla a pochrómovanej ocele.


Moderné stropné svietidlá z opálového skla, vľavo Petit 100, vpravo Vapor

 

Farba svetla hlavného osvetlenia by sa mala čo najviac približovať prirodzenému svetlu. Pozerajte sa po hodnotách v rozmedzí 3000K (teplobiele svetlo) až 4000K (neutrálne biele svetlo). 

 

Zrkadielko, zrkadielko, kto je najkrajší na svete?

Pozeraním do zrkadla trávime veľa času. Muži ho ocenia pri pravidelnom holení, ženy naň nedajú dopustiť pri líčení či starostlivosti o pleť. Vedeli ste však, že zle osvetlené zrkadlo v kúpeľni vám môže opticky pridať aj niekoľko rokov? Zlým nápadom je umiestnenie centrálneho osvetlenia priamo na strop nad zrkadlo, pretože vrhaný tieň naše črty deformuje. 

Zvoľte radšej nástenné LED svietidlo. Ak ste fanúšikom minimalizmu, stavte na Lungo 600 v pochrómovanom ráme odolnom voči vode a vlhkosti. Vyhľadávaným riešením je tiež symetrické osvetlenie po stranách. To by malo byť umiestnené vo výške očí. Pokiaľ si potrpíte na praktickosť, oplatí sa vám pozrieť na kúpeľňové zrkadlo so zabudovaným LED svetlom. Nástenné svietidlo Lungo 600 s polykarbonátovým difúzorom v pochrómovanom ráme

 

Keďže toto osvetlenie by nám malo čo najlepšie poslúžiť pri každodennej hygiene, umývaní zubov či skrášľovaní, ideálna farba svetla je teplobiela až neutrálna biela. Chceme predsa na seba vidieť v jasnom svetle. Na svietidlách hľadajte hodnoty 3000K až 4000K. 

 

Kúpeľňa ako oáza pokoja

Vaňa až po okraj napustená horúcou vodou, praskajúce penové bublinky, príjemná relaxačná hudba a tlmené svetlo. Na takúto atmosféru by sa dal prehovoriť snáď ktokoľvek. Lenže komu sa chce donekonečna zapaľovať sviečky a riskovať nehoda? Roztopený vosk môže vašu sanitu aj obklady poškodiť. Lepšie urobíte, ak si do kúpeľne zaobstaráte ambientné alebo náladové doplnkové osvetlenie.

Máte radi dizajnérske kúsky a hľadáte do kúpeľne zaujímavý doplnok? Oživte priestor stolným prenosným LED svietidlom Sphere v nadčasovej čiernej. Intenzitu osvetlenia môžete ľubovoľne meniť na 25, 50 alebo 100 percent, presne podľa vašej nálady. Najlepšie je, že svietidlo nemusíte nikam montovať. Stačí ho nabiť cez nabíjací kábel a pri najvyššej úrovni vydrží svietiť až 5 hodín. Keď vás v kúpeľni omrzí, jednoducho ho presuniete do inej miestnosti.Stolné prenosné svietidlo Sphere s nabíjateľnou batériou a troma úrovňami osvetlenia

 

Ak nechcete príliš míňať, zakúpte si stmievateľné (dimmer) centrálne stropné svietidlo. Hoci cena bude o niečo drahšia ako pri bežnom variante, získate dva v jednom. Žiarovky ambientného osvetlenia voľte v teplej farbe, od 2700K do 3000K, pre ešte útulnejší pocit.

 

Všímajte si parametre

Dvakrát meraj a raz rež. Pri kúpe osvetlenia či žiaroviek do kúpeľne vyberajte vždy také, ktoré sú vhodné do vlhkého priestoru. Všímajte si označenie IP (Ingress Protection). Ak má hodnotu IP44, svietidlo je odolné voči striekajúcej vode a vlhkosti. Hodnoty IP65, IP67, IP68 označujú svietidlá, ktoré sú navyše odolné voči dočasnému alebo trvalému ponoreniu. Pri výbere je dôležité je sledovať aj zóny, ktoré v kúpeľni rozlišujeme:

Zóna 0: Vaňa, sprchový kút a ich okolie, v tejto zóne by sa nemali nachádzať žiadne svietidlá ani vypínače.
Zóna 1: Odporúčané sú svetlá s krytím od  IPx5, ide o priestory nad vaňou a sprchovým kútom.
Zóna 2: Potrebné sú svietidlá aspoň s krytím IPx4.
Zóna 3: Najbezpečnejšia zóna, postačia bežne používané svietidlá s krytím IP20. Inštalovať odporúčame minimálne 1,8 m nad podlahou v umývacom priestore.

 

V rukách profesionálov

Pri zariaďovaní vašej kúpeľne sa fantázii medze nekladú. Skúšať môžete ľubovoľné kombinácie podľa svojho gusta. Avšak myslite na zlaté pravidlo interiérového dizajnu: Menej je niekedy viac. Pokiaľ si nie ste istí svojim rozhodnutím alebo potrebujete poradiť s výberom správneho osvetlenia, obráťte sa na profesionálov v svetelnom štúdiu SmartLight. V našej ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Grok, Panzeri, Olé alebo Marset, ale aj dostupnejšie produkty v kvalitnom a modernom prevedení. 

PRESKÚMAJTE NAŠU PONUKU