Radi čítate? Zamerajte sa na správne svietidlo a nebudú vás bolieť oči

Aj vy máte doma plné police kníh a nikdy neviete odolať novému príbehu? Nech už čítaním relaxujete, vzdelávate sa, alebo zabávate deti, dôležitý je výber správneho osvetlenia. Ak dodržíte určité zásady, môžete predísť zbytočnému dráždeniu očí, bolehlavu či rušeniu partnera. Ktoré svietidlá sú na čítanie najvhodnejšie a na čo sa pri výbere zamerať?

Základné pravidlá pri výbere osvetlenia na čítanie

V priestore pracujeme v zásade s troma hlavnými svetelnými zónami: hlavnou, doplnkovou a pracovnou. Hlavné osvetlenie je univerzálne, izbu zalieva rovnomerným svetlom a štandardne patrí na strop. Doplnkové osvetlenie, napríklad vo forme dekoratívnej lampy, umiestňujeme do relaxačnej časti izby. Na čítanie je najvhodnejšie práve pracovné osvetlenie. Nie však hocijaké. Pri výbere a nákupe odporúčame dodržať nasledovné zásady:

Zdroj svetla

Halogénové a tradičné žiarovky sú na čítanie najvhodnejšie, keďže produkujú plné spektrum farieb. Tieto tradičné riešenia však nie sú práve najekologickejšie a pomerne rýchlo sa zahrievajú. Kompromisom je LED žiarovka, ktorá umožňuje nastavenie svetla v rôznych režimoch podľa vašej aktuálnej potreby.

Farba svetla a svietivosť 

Červená, žltá a zvyšok teplých farieb nie sú na účely čítania vhodné. Ak radi čítate pri krbe či svetle sviečky, počítajte s rýchlou únavou očí. Teplé svetlo nás navyše prirodzene unavuje a spúšťa tvorbu hormónu spánku. Pri výbere správneho osvetlenia na čítanie sledujte údaje v Kelvinoch (K). Napríklad, pri západe slnka je hodnota medzi 2000 a 3000K. Na obed, keď je slnko najvyššie a žiari najviac, sa hodnota šplhá k 7000K. 

Pri výbere nesiahajte po nízkych, ale ani vysokých hodnotách. Odborníci sa zhodujú, že na čítanie či prácu sú najvhodnejšie studené farby s teplotou svetla medzi 5000 až 6000K. Majú najbližšie k bežnému dennému svetlu, takže nám pomáhajú koncentrovať sa. 

Tienidlo

Mnoho ľudí používa na večerné čítanie tienidlo z priesvitného materiálu. Svetlo tak zapĺňa celý priestor a jeho fotóny dopadajú nielen na knihu, ale aj priestor okolo. Prechádzajú tým do očí, zreničky sú stiahnuté a nadbytočne namáhané. Najlepšou voľbou je preto nepriesvitné tienidlo. Koncentruje svetlo priamo na knihu, alebo tam, kde ho práve potrebujete. 

Doplnkové osvetlenie

Hoci sme si vysvetlili, že hlavným zdrojom svetla by malo byť práve pracovné osvetlenie, dôležitú rolu zohráva aj doplnkové. Pri čítaní sa snažte mať svetlo rovnomerne rozliate po celej miestnosti, aby sa oči menej namáhali. Ak pri vás spí partner, vystačíte si samozrejme aj s jedným zdrojom svetla - uistite sa však, aby nikdy nesmerovalo ani nepresvitalo do očí a mierilo iba na knihu.

Buďte v obraze s naším magazínom
Dostávajte pravidelný výber najnovších článkov
Vaša žiadosť bola neúspešná. Prosíme, skúste to znova.
Vaše prihlásenie sa prebehlo úspešne.

 

Kde čítate najradšej?

Pri výbere vhodného svietidla zaváži aj miesto, kde najčastejšie čítate. Posteľ, pracovný stôl či oddychové kreslo sú pre mnohých obľúbenou voľbou. Všetky miesta by mali disponovať vhodným pracovným zdrojom svetla. Ako univerzálne riešenie sa núka flexibilné a ľahko presúvateľné svietidlo s nastaviteľným ramenom. Môžete ním pohodlne manipulovať bez ohľadu na to, či ležíte na boku, chrbte, alebo sa opierate. A aké vám odporúčame my?

Čítanie v posteli 

Ak si knihy najviac užívate z pohodlia postele, máte viacero možností. Na dostatočne veľký nočný stolík sa zmestí moderná stolová lampa s tienidlom, ktoré svetlo vhodne koncentruje. Ak stolík nemáte, alebo jednoducho nie ste fanúšikom takéhoto riešenia, siahnite po nástennom svietidle Tip. Má moderný a nenápadný dizajn, ktorý sa v niklovom prevedení hodí do väčšiny izieb. Jeho prednosťou je flexibilné rameno, ktoré možno nastaviť do ľubovoľnej polohy. 


Svietidlo Tip od LEDS C4 je mimoriadne praktické, k dispozícii aj v zlatej farbe

 

Pokiaľ obľubujete trochu klasickejší dizajn, odporúčame zemitejšie farby a matnú povrchovú úpravu. Zvážte napríklad svietidlo Funk Wall, ktoré možno umiestniť nad alebo vedľa postele. Vďaka šikovnej páčke môžete zdroj svetla nasmerovať podľa potreby bez toho, aby ste sa popálili o tienidlo. 

 
Svietidlo Funk Wall od LEDS C4 v hnedej farbe poteší hlavne milovníkov rustikálneho štýlu

 

Čítanie v kresle

Usadiť sa do kresla, vyložiť nohy, v ruke držať zaujímavú knihu a popíjať obľúbený nápoj. Už si to predstavujete? Aby ste čas strávili ešte kvalitnejšie, zaobstarajte si vhodné osvetlenie. Pre pohodlné čítanie vo vašom kresle či na gauči zvoľte riešenie v podobe stojanového svietidla. Lampa 230 vďaka modernej kombinácii dreva a textilu zútulní každý priestor. Je vybavená látkovým tienidlom, takže oči zostanú chránené.

 
Svietidlo Lampa 230 od výrobcu Forlight vás dostane nadčasovým dizajnom

 

Potrebujete svietidlo s dlhším ramenom? Magma je univerzálny kúsok, ktorý splní vaše požiadavky. Zvoliť môžete verziu s bielym, chrómovým či čiernym tienidlom. Vďaka modernému dizajnu je zároveň nadčasovým bytovým doplnkom.

 
Svietidlo Magma od LEDS C4 je dlhé stojanové svietidlo s ohnutým držiakom tienidla

 

Čítanie pri stole

Pri pracovnom či oddychovom stole sa najlepšie číta za svetla tradičnej stolnej lampy. Atypické svietidlo Roomor 1.0 Table je inšpirované dizajnovým štýlom Roaring Twenties. V ponuke je v rôznych farbách a nespočetných variáciách. Stačí nájsť to svoje.

 
Svietidlo Roomor 1.0 Table od Wever & Ducré sa dokonale prispôsobí svojmu okoliu

 

Ak sa vám do interiéru hodí skôr niečo minimalistickejšie, máme pre vás dobrý tip. Dizajnové svietidlo Touch si vás získa hladkým dizajnom v bielej farbe. Vďaka praktickému dotykovému ovládaniu umožňuje meniť teplotu svetla na 3000, 4300 až 6500K.

 
Svietidlo Touch od Forlight je skvelým pomocníkom pri čítaní alebo študovaní za stolom

 

Váhate s výberom? Obráťte sa na profesionálov

Pri výbere vhodného osvetlenia na čítanie sa fantázii medze nekladú, skúšať môžete ľubovoľné kombinácie. Avšak, myslite na zlaté pravidlo zariaďovania: Menej je niekedy viac. Ak vás zaujali niektoré svietidlá z tohto článku alebo potrebujete poradiť s výberom, obráťte sa na nás v Smart Light. Napíšte nám do chatu, zavolajte, či pošlite e-mail. V našej ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Wever & Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení.