Ako vybrať správne svetlo do každej miestnosti?

Svetlo je neoddeliteľnou súčasťou našich domovov. Má schopnosť opticky zväčšiť malé miestnosti, a tiež naopak, veľkým priestorom dodať intimitu. Jeho farba pomáha vytvoriť želanú atmosféru a vyvolať emócie. Správne nasvietenie je preto pri zariaďovaní dôležitým krokom, ktorý by ste nemali podceniť.

Na úvod si objasníme zopár základných pojmov.

Farba svetla pre dokonalú atmosféru

Pri opisovaní farby svetla používame hodnoty v Kelvinoch (K). Čím je číslo nižšie, tým teplejšie tóny svetlo vrhá. Pri vyšších hodnotách je svetlo studené.
Napríklad 2700K zodpovedá farbe svetla klasickej žiarovky, vhodnej napríklad do obývačky. Hodnota 5200K sa najviac približuje dennému svetlu, aké sa používa napríklad vo fotografických ateliéroch alebo v administratívnych budovách.
Výsledný dojem z farby svetla záleží aj od priestorov, v ktorých sa svietidlá nachádzajú. V moderných interiéroch, kde prevažuje bledé zariadenie, môže nábytok v bielej farbe pod svetlom s hodnotou 2700K pôsobiť žlto. Preto v tomto prípade volíme teplé biele svetlo s hodnotou 3000K.
Na rozdiel od klasických žiaroviek, moderné LED žiarovky ponúkajú veľké množstvo nastavení. Niektoré modely umožňujú nastavenie farby svetla prostredníctvom aplikácie alebo priamo na vypínači.

 

IP krytie zohľadnite najmä pri kúpeľni

Pojem IP krytie vyjadruje odolnosť voči vode, vlhkosti, prachu alebo iným nepriaznivým vplyvom. Prvé číslo znamená mieru ochrany pred vniknutím pevných telies, druhé odolnosť voči vode. Svietidlá s týmto označením sú chránené voči poškodeniu, a chránia hlavne vás.

IP krytie je najpodstatnejšie pre svetlá osadené v kúpeľni alebo v exteriéri. Každá kúpeľňa je rozdelená na zóny, ktoré určujú stupeň ochrany podstatný pre správnu funkcionalitu svetla. Odporúčame sem svetlá s krytím minimálne IP44.
Keď už máme objasnené najpodstatnejšie pojmy, môžeme sa vrhnúť na tipy pri osvetľovaní jednotlivých miestností.

 

Obývačka, centrum všetkého

Keď sme doma, v obývačke trávime najviac času, a často sa v nej stretávame s rôznymi náladami a emóciami. Preto odporúčame kombinovať stmievateľné centrálne osvetlenie s vysokým výkonom s menej výkonným, sekundárnym osvetlením. Vhodné sú napríklad stojanové svietidlá, ktoré sa dajú polohovať a presúvať podľa potreby.
Priestor je tiež vhodné doplniť takzvaným ambientným osvetlením, napríklad LED pásmi v poličke pod televízorom. Skvele vám posvieti na predmety a uľahčí hľadanie, ale zároveň nebude priťahovať pozornosť počas oddychu pri večernom filme.

Prečítajte si ďalšie tipy

Foto z realizácie z SAGA Stein

 

Kuchyňa, zaostrené na pracovnú dosku

V kuchyni potrebujeme predovšetkým funkčné svetlo, ktoré nám uľahčí prácu pri príprave jedla. Alfou a omegou je dostatočné osvetlenie hlavnej pracovnej plochy, kde odporúčame voliť silnejšie svetlo.
Samozrejmosťou by mali byť LED pásy pod poličkami, ktoré rozjasnia zvyšné kúty kuchynskej linky. V prípade, že kuchyňa nemá horné skrinky, môžete LED pásy osadiť aj do stropu, rovnobežne s kuchynskou linkou. Vďaka ich jasnému svetlu docielite moderný vzhľad a opticky prehĺbite priestor.

Zistite viac

 

Kúpeľňa a dôležité rozdelenie zón

Najpodstatnejším parametrom pri výbere svietidiel do kúpeľne je ich IP krytie - ochrana proti vlhkosti. Ako sme už spomínali vyššie, odporúčame svetlá s minimálnym krytím IP44. Finálne číslo však záleží od zón, v ktorých budú svietidlá umiestnené.

Zóna 0: Vaňa, sprchový kút a ich okolie, nemali by sa tu nachádzať žiadne svietidlá ani vypínače.
Zóna 1: Odporúčané sú svetlá s krytím od  IPx5, ide o priestory nad vaňou a sprchovým kútom.
Zóna 2: Potrebné sú svietidlá s krytím aspoň IPx4.
Zóna 3: Najbezpečnejšia zóna, postačia bežne používané svietidlá s krytím IP20. Inštalovať odporúčame minimálne 1,8 m nad podlahou v umývacom priestore.

V neposlednom rade venujte pozornosť osvetleniu zrkadla. V ideálnom prípade umiestnite svetlá po oboch stranách. Dajte pozor, aby svietili do priestoru a rovnomerne tak osvetľovali vašu tvár. V prípade, že takú možnosť nemáte alebo hľadáte niečo konvenčnejšie, odporúčame lineárne svietidlo priamo nad zrkadlom.

Objavte ďalšie rady

 

Spálňa, vaše útočisko plné pohody

Miestnosť, v ktorej sa ráno prebúdzame a večer zaspávame by mala ponúkať mäkké svetlo. Nižšia intenzita a teplejšie tóny vám pomôžu vytvoriť príjemnú atmosféru a náladu.
Osvetlenie nemusí byť nutne vycentrované. Je súčasťou spálne aj pracovný stôl alebo sedenie pred, či po bokoch postele? Stavte na asymetrické polohovanie, ktoré prispeje k lepšiemu rozčleneniu priestoru.
Podobne ako v obývačke, aj v spálni kombinujte hlavné osvetlenie so sekundárnymi svietidlami. Voľne stojace alebo nástenné lampy po stranách postele prispievajú k navodeniu relaxu a pohody. Ambientné osvetlenie docielite vďaka LED pásom integrovaným v poličkách so svietením do stropu.

Na čo ešte myslieť?

Foto z realizácie aleliéru Triha

 

Detská izba pre malých nezbedníkov

Pri výbere osvetlenia do detskej izby je najdôležitejšia intenzita svetla. Deti sa zvyknú hrať priamo na zemi, preto musíme zabezpečiť dostatočne silné svietidlá. Tie im umožnia bezproblémovú orientáciu v priestore.
Volíme kvalitné osvetlenie, predovšetkým kvôli citlivosti detských očí. Odporúčame myslieť aj na odolnosť svietidiel, a to najmä pri chlapcoch v predškolskom veku - letiaca futbalová lopta či puk už zničili nejedno svietidlo.
Pozornosť venujte tiež osvetleniu písacieho stola, a to rovnomerne s celou miestnosťou. Vďaka rovnomernému osvetleniu sa detské oči pri čítaní, písaní alebo pozeraní do monitora neunavia tak rýchlo.

Prečítajte si celý článok

 

Garáž znesie studenšie svetlo, pozor aj na krytie

Pri garážovom osvetlení navrhujeme neutrálne alebo  studené svetlo v hodnotách 4000K až 5000K. Duplovane, ak v garáži trávite pri práci alebo údržbe auta dlhší čas
Rovnako myslite na potrebu IP krytia, a to najmä proti prachu. Kvalitné svietidlo v krytím zabezpečí odolnosť nielen proti pevným časticiam, ale aj muškám, ktoré môžu nalietať z vonku. 

Každá miestnosť v našich domovoch plní svoju jedinečnú funkciu. Dávame si záležať na výbere obkladov, nábytku či dekorácií. Dômyselný výber osvetlenia by preto nemal byť žiadnou výnimkou. Premýšľajte nad jeho funkčnosťou, rovnako ako aj estetickým prevedením. 

Ak hľadáte pomoc pri výbere osvetlenia pre nový interiér, alebo si len potrebujete posvietiť na cestu v už rozbehnutom projekte, naši špecialisti na svetlo vám ochotne poradia. Zastavte sa osobne v našej galérii svetla Smart Light, alebo nás kontaktujte online - prostredníctvom formuláru nižšie.