Ako zariadiť interiér v industriálnom štýle? Dodržte tieto kroky

Industriálny štýl je inšpirovaný prostredím starých fabrík a tovární. Mieša surovosť a tvrdšie kontúry, ktoré pôsobia provizórne až nedokončene. Spolu s vintage a rustikálnymi kúskami vnáša do priestoru pocit človečiny, zažitej histórie a svojskej útulnosti. Spojte históriu s moderným puncom a vyčarujte si jedinečný interiér s dušou.

Sklad premenený na obývačku

Industriálny štýl vznikol ako prirodzená reakcia na úpadok priemyselnej revolúcie z 19. storočia. Ľudí najprv nahradili stroje, mechanizácia a nové technológie, no keď sa trh nasýtil, továrne, sklady, mlyny či hasičské zbrojnice na okrajoch miest začali zívať prázdnotou. Tieto veľké otvorené a opustené budovy sa ocitli v hľadáčiku bežných obyvateľov, najmä mladých ľudí a umelcov. Potrebovali finančne nenáročné priestory na bývanie. Čoskoro sa stali ideálnym terčom premeny nielen na byty, ale aj galérie, reštaurácie, kancelárie či bary.

Priestranné dispozície spojené s masívnymi oknami a vysokými stropmi oslovili tých, ktorí chceli uniknúť stiesnenému životu v meste. Praktický a minimalistický štýl bez ozdôb, ktorému však nechýbala atmosféra „zabývanosti“ sa rýchlo stával novým trendom. A hoci nasledujúce desaťročia uvrhli priemyselnú estetiku do úzadia a objavovali sa len okrajovo (v Bauhause či modernej architektúre), v 21. storočí sa industriálny štýl opäť ocitol na piedestáli.

Znaky a pravidlá industriálneho štýlu

Industriálny štýl sa dá opísať ako mestský, umelecký a minimalistický. Typickou črtou je vzdušnosť a priestrannosť. Tú vytvárajú vysoké stropy, veľké okná s kovovými rámami, kovové schodiská či industriálne svietidlá. Aj preto je priam ideálny pre podkrovné byty, lofty a staré priestory.

Pre industriálne interiéry je tiež typická funkčnosť a jednoduchosť, na honosné prvky a lesk preto zabudnite. Neznamená to však, že miestu bude chýbať pocit domova. Dosiahnete ho nedbalo pôsobiacimi starožitnými kúskami, ktoré budú rozprávať svoje príbehy. Vďaka nasledovným tipom vdýchnete industriálneho ducha aj vášmu interiéru.

Buďte v obraze s naším magazínom
Dostávajte pravidelný výber najnovších článkov
Vaša žiadosť bola neúspešná. Prosíme, skúste to znova.
Vaše prihlásenie sa prebehlo úspešne.

Otvorené priestory

Ak si pomyslíme na miesto zrodu industriálneho štýlu, je prirodzené, že sa sústreďuje na vzdušné miesta s oknami od stropu až po podlahu. Typické sú priestory otvoreného formátu, ktoré spájajú viacero obytných častí do jednej. Nemusíte však bývať priamo v továrni, aby ste vytvorili takúto ilúziu. Na získanie pocitu jednoty poslúži trik, pri ktorom použijete rovnakú podlahu naprieč viacerými miestnosťami. Priestor otvorí aj odstránenie väčšiny dverí.

Steny donaha, konštrukcie na obdiv

Industriálne interiéry zvýrazňujú pôvodné architektonické prvky budovy. Neomietnutá stena, betónová stierka a tehlové obloženie patria k tým najtypickejším znakom. Všetky konštrukčné a mechanické práce treba vystaviť na obdiv. Potrubia, vetracie šachty, rúry, rozvody a akékoľvek kovy môžete pri industriálnom štýle povýšiť na zaujímavý detail. Takto vynikne aj ich samotný povrch a rôznorodá štruktúra. Ak nechcete strhávať omietku, vsaďte na očný klam v podobe tapiet.

Betón, tehla, kov, drevo a koža

Aj materiál sa odvíja od pôvodného výzoru starých fabrík. Preto v industriálnych interiéroch najčastejšie nájdeme betónové a kamenné podlahy, tehlové múry bez omietky a náteru, a veľa kovu. Používa sa aj masívne drevo, najmä nedokonalé kúsky s ryhami. Obnosená koža na pohovkách a kreslách zas poskytne miestnosti teplo a jemnosť.

Paleta zemitých a metalických farieb

Farebnú paletu industriálnych obydlí tvoria prevažne tmavé odtiene čiernej, hnedej, tehlovej a sivej. Aby ste tieto pochmúrnejšie odtiene oživili, prestriedajte ich najmä jemnejšími farbami na nábytku a doplnkoch. Zvoľte svetlejšie a neutrálne, od bielej cez žltú až po vínovú. To v konečnom dôsledku vytvorí surovú, ale teplú farebnú kompozíciu, ktorá bude kontrastovať s chladnou metalízou a útulným drevom.

Unikátny nábytok

Či už ide o stôl z druhej ruky alebo obľúbenú koženú pohovku, nábytok v industriálnom štýle musí vyzerať autenticky. Hľadajte drevené kúsky s drsným vyrezávaným alebo zachovalým vzhľadom. Neobchádzajte pritom nábytok s viditeľnými klincami, železom, kovovými kolieskami alebo lanom, ktoré prispejú k „nedokončenému“ vzhľadu. Otvorenosť platí nielen pre priestory, ale aj nábytok – uprednostnite otvorené poličky, provizórne skrine a vešiaky, kde je priznaná väčšina hrncov a náradia.

Vintage doplnky a nedbalé svietidlá

Typické sú kovové konštrukcie a časti rôznych strojov – od šijacieho až po hodinové, na stenu si pokojne zaveste aj štýlový vintage bicykel. Staviť môžete aj na grafiky, historické a abstraktné obrazy, starožitné mapy, plechové tabule, drevené palety, staré fotografie či zrkadlá v kovových rámoch. Industriálny priestor zjemnia a zútulnia koberčeky v neutrálnych farbách, vankúše, kvety a množstvo svietidiel.

Odporúčame najmä závesné s odkrytými žiarovkami, prípadne uložené v dekoratívnych rámoch, ktoré pripomínajú ozdobné klietky. Pri netradičných tvaroch si však treba dávať pozor. Luster či svietidlo môžu byť masívne a veľké, avšak nie honosné. Lampy s nádychom minimalizmu vyniknú v matnom kovovom prevedení, vítaná je aj patina.

Váhate s výberom? Obráťte sa na profesionálov

Pri realizácii osvetlenia sa fantázii medze nekladú, skúšať môžete ľubovoľné kombinácie. Avšak, myslite na zlaté pravidlo zariaďovania: Menej je niekedy viac. Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom správneho osvetlenia, obráťte sa na profesionálov v svetelnom štúdiu Smart Light.

V našej ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Wever & Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení.