Ako zariadiť luxusný penthouse na Kolibe? Architekti vytvorili domov plný jedinečných kúskov

Máme radi protiklady. Luxus v obklopení zelene je snáď naše obľúbené spojenie. Pozrite si realizáciu trojizbového bytu Penthouse Gansberg od Studio e, v jednej z najlukratívnejších lokalít Bratislavy. Na Kolibe.

Od Erika až do sveta

Príbeh Studio e začína Erikom. Aby sme boli presní, Ing. arch. Erikom Pastuchom, zakladateľom, súčasným kreatívnym riaditeľom a vizionárom. Neskôr sa spojil s Katarínou Augustinič, aktuálnou obchodnou riaditeľkou. Príbeh pokračoval a spokojných klientov pribúdalo. Dnes už Studio e nie je len o jednom písmenku, ale o 20-člennom tíme architektov a realizátorov. Nájdete ich v Bratislave, na ulici Na Hrebienku 1. 

Tvrdia o sebe, že nenavrhujú interiéry, ale tvoria domovy. Čaro nadčasového bývania netkvie len vo výbere farieb, materiálov či dispozície. Ide o unikátnu kombináciu dizajnových prvkov a osobnosti majiteľa. To dáva miestu ten správny esprit. Každého klienta sa preto snažia najskôr poriadne spoznať a zžiť s jeho štýlom, ktorý s kumštom im vlastným pretavujú do priestoru. A to je, koniec koncov, ich najväčšia konkurenčná výhoda.

Studio e vdýchlo dušu domovom po celom Slovensku aj v zahraničí. Majú za sebou niekoľko projektov vo Fínsku, Dubaji či v Českej republike. Ich portfólio sa nehanbí bytových interiérov a rodinných domov, ale ani komerčných prevádzok alebo polyfunkcií. Všetko v hesle minimalizmu a nadčasového dizajnu. Presvedčte sa na vlastné oči realizáciou Penthouse Gansberg na Kolibe.

 

 

Luxusný minimalizmus pri lese

Keď sa povie Koliba, ako prvé sa vám zrejme vybaví ikonická televízna veža Kamzík, spleť lesných cestičiek, no a samozrejme, vyhľadávaná adresa na bývanie. Z kopca pod Malými Karpatmi je to do mesta len kúsok, zároveň si môžete vychutnávať pokoj prírody. Majitelia bytov a domov si tu spravidla potrpia na prvotriedny dizajn a kvalitu. A výnimkou nie je ani trojizbový penthouse v projekte Gansberg.

Dominantou interiéru je jednoznačne veľká obývačka spojená s kuchyňou a jedálňou. Vzdušný priestor je potvrdením toho, že sa vôbec netreba báť tmavého nábytku. Zvlášť originálne sú presklené a elegantne podsvietené šatníky. Zaujímavo riešená je tiež knižnica s krbom. Kúpeľňa je maximálne funkčná, bez zbytočných prvkov, ako stvorená pre relax. Celý byt pôsobí jednotným, no pritom sofistikovane oddeleným dojmom. Dvoma slovami - luxusný minimalizmus. 

 

Použité svietidlá od Smart Light

Denná časť je spleťou skutočne impozantných svietidiel. V obývačkovej zóne nad sedačkou a stolíkom nájdeme Starlight od Henge. V rohu pri okne stojí mimoriadne nadčasové svietidlo Lightline od značky Brokis. 

Nad jedálenským stolom dominuje trojica závesných svietidiel Orbit od Bomma - ručne fúkaných sklenených šošoviek z masívneho krištálu. Tvarom pripomínajú prstence planét vo vesmíre, čím jedálni dodávajú priam magickú atmosféru. Doplnené sú o stropné svietidlo Tubes značky Nemo. V kuchynskej časti sú použité LED pásy.

Dvojica spální sa nepodobá. V jednej vidíme nad posteľou visieť svietidlo Flamingo značky Vibia, na stolíkoch potom IC table od Flos. V druhej izbe architekti zvolili svietidlo Cirkular od Grog, na stolíkoch umelecky vyhotovené stolné lampy Serena z dielne Flos.

 

Na slovíčko so Studio e

Realizácia náš zaujala natoľko, že sme chceli vedieť viac. O procese tvorby, prekonaných prekážkach aj konkrétnych svietidlách v interiéri sme sa porozprávali s Ing. arch. Erikom Pastuchom z architektonického štúdia Studio e.

Z čoho ste pri návrhu vychádzali a ako ste identifikovali klientovu predstavu? 

Klient byt používa ako príručný, keď sa nachádza v Bratislave. Predstava bola vytvoriť veľmi útulný a moderný priestor, kde sa bude klient cítiť ako doma, a prípadne bude vedieť v byte absolvovať aj pracovné stretnutia. Majiteľ videl naše práce a dôveroval nášmu vkusu. Dostali sme len základnú predstavu, zvyšok nechal na nás. V zásade sme to trafili, ako sa hovorí, “na prvú”. 

Buďte v obraze s naším magazínom
Dostávajte pravidelný výber najnovších článkov
Vaša žiadosť bola neúspešná. Prosíme, skúste to znova.
Vaše prihlásenie sa prebehlo úspešne.
 

Ktoré druhy osvetlenia ste použili, ako a prečo?

V jedálni, obývačke a spálni sme použili hlavné dizajnové svietidlá, ktoré sme doplnili funkčnými bodovými a LED svietidlami. Pracovali sme so závesnými, prisadenými, bodovými a tiež stolovými svietidlami, pričom farbu svetla sme volili neutrálnu, skôr teplú.

S akou najväčšou výzvou ste sa stretli a ako ste ju vyriešili?

V kuchyni sme chceli použiť zaujímavé LED osvetlenie, ale nachádzal sa tam iba jeden elektrický vývod a betónový strop. Vyriešili sme to doplnením dreveného stropu, ktorý krásne splynul s kuchyňou. 

Dokážete v rámci realizácie vybrať jedno osvetlenie alebo svetelné riešenie, ktoré niečím vystupuje nad ostatné?

Dizajnové svietidlo dodá interiéru charakter a väčšinou ho používame v dennej časti. Vybral by som české značky Bomma alebo Brokis. Robia úžasnú prácu a ich svietidlá majú svetový dizajn. Pritom sa vyrábajú len kúsok za našimi hranicami. 

Pri svojpomocnom zariaďovaní sa často stavia osvetlenie na posledné miesta. Prečo sa podľa vás oplatí venovať mu viac pozornosti? 

Osvetlenie je jedným z najdôležitejších aspektov pri návrhu. Prináša atmosféru a pocit z daného interiéru. Vie samotný dizajn vyzdvihnúť, no ak je zvolené zle, dokáže ho aj úplne zabiť. Netreba ho podceňovať. Ak máte obmedzený rozpočet, osobne odporúčame investovať do kvalitnej podlahy, obkladov, sanity, svietidiel, a prípadne kuchyne či matracov. Šetriť treba na zariadeniach a nábytku, ktoré viete kedykoľvek vymeniť alebo doplniť za kvalitnejšie kúsky. 

 

 

Bývajte podľa svojich predstáv

Realizácia trojizbového bytu Penthouse Gansberg je plná inšpirácie. Pri riešení osvetlenia vo vašom projekte, byte či dome môžete skúšať rôzne kombinácie. Avšak myslite na zlaté pravidlo interiérového dizajnu: Menej je niekedy viac. 

Pokiaľ potrebujete profesionálne poradenstvo, dohodnite si s nami v svetelnom štúdiu Smart Light konzultáciu zdarma. Ak si vyberáte osvetlenie, navštívte priamo náš e-shop. V ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Wever&Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení.