Ako zariadiť malý byt, aby ste využili každý centimeter? Máme tipy od architektov

Dopyt po garsónkach a jednoizbových bytoch rastie každým rokom. Sú praktické, v bohatej ponuke a cenovo najdostupnejšie. Je menšia dispozícia jasnou voľbou aj pre vás? Porozprávali sme sa s architektmi z ateliéru DOBRÝ INTERIÉR a získali niekoľko užitočných tipov, ktoré váš byt opticky zväčšia.

Byty boli v minulosti častejšie riešené štedrejšími dispozíciami – vysoké stropy, mnoho izieb, veľké kuchyne. Dnes je to skôr naopak. Ako to vnímate vy?

Ľudia vo všeobecnosti hľadajú bývanie, ktoré vyhovuje ich potrebám, či už po veľkostnej stránke, obľúbenej lokalite, blízkosti práce a podobne. Skutočne veľkých bytov je len niekoľko a vyžadujú si viac starostlivosti. Častokrát sú nedostupné, teda obsadené, alebo si ťažšie nájdu svojho majiteľa, kvôli vyššej cene.

Malé byty sú kompromisom, ktorý otvára dvere bývaniu v meste. Kto si to môže dovoliť, rieši zväčšenie dispozície kúpou dvoch susediacich bytov a ich následným spojením. V ostatných prípadoch je pri zariaďovaní interiéru hlavnou témou optické zväčšenie a čo najfunkčnejšie využitie priestoru. Zároveň sa mení aj štýl života, kedy dostáva prepojenie miestností väčší význam. Napríklad, keď chce byť rodina spolu pri varení a súčasnom pozeraní televízie.

Mám nový jednoizbák, holobyt. Čím začať?

Najmä premyslieť celý priestor komplexne a vopred. Vyhnete sa tak neskorším stavebným úpravám či prispôsobovaniu sa nevhodne zvoleným kusom nábytku. Tieto kúsky môžu byť samé o sebe krásne, no nie vždy sa do konkrétneho priestoru hodia. Špeciálne v prípade malých bytov veľmi odporúčame osloviť architektov.

Naša spolupráca s klientom vždy začína podrobným definovaním požiadaviek na daný priestor a rozvrhnutím funkčného rozmiestnenia zariaďovacích prvkov. To je najdôležitejšia fáza tvorby návrhu, kedy overíme, či sa do interiéru všetko pohodlne zmestí.

Viem metre štvorcové nejako oklamať?

V malých priestoroch sa často prikláňame k prelínaniu jednotlivých funkčných zón. Príklad – obývacia stena, ktorá plynulo prechádza do jedálenského sedenia alebo nábytkovej zostavy s úložným priestorom, knižnica so skrytým pracovným miestom či časté riešenie rozťahovacej sedačky, ktorá slúži na každodenné spanie. Možností je veľa a dá sa s nimi kreatívne vyhrať.

Buďte v obraze s naším magazínom
Dostávajte pravidelný výber najnovších článkov
Vaša žiadosť bola neúspešná. Prosíme, skúste to znova.
Vaše prihlásenie sa prebehlo úspešne.

Dá sa vybrať aj konkrétny dizajnový štýl, napríklad škandinávsky či industriálny, ktorý menším interiérom pristane viac?

Nejde o zvolený štýl, ale o to uplatniť ho s mierou, vkusne a účelovo pre daný priestor. Najmä v prípade malých priestorov by sme vychádzali z princípu „menej je viac“. Jednoduchá farebnosť a elegantné línie takýmto priestorom rozhodne pristanú.

Poďme si zariaďovanie rozobrať trošku na drobné. Podlahy, steny, kachličky. Sú nejaké zlaté pravidlá, ktorých sa oplatí držať?

Vo všeobecnosti pri podlahách, stenách aj obkladoch platí ich zbytočne nerozčleňovať a neprekombinovať. V materiálovom riešení odporúčame staviť na tie najkvalitnejšie povrchy, ktoré sú odolné a stále krásne, nakoľko dodatočná výmena či oprava je pri zabývanom interiéri takmer nemožná.

Zohrávajú úlohu aj farby? Báť sa tých tmavých?

Áno, v malých priestoroch sa oplatí staviť na svetlé farby a výrazné použiť len pri doplnkoch. Ďalším pravidlom je držať sa niekoľkých nosných materiálov, ktoré sa budú v priestore opakovať.

Ako oddeliť spaciu časť od obývacej zóny a čo v prípade, že musím siahnuť po rozťahovacej sedačke?

Ak to priestor čo i len trošku umožňuje, určite odporúčame obývaciu a spaciu zónu oddeliť, ak nie priečkou, tak aspoň opticky, napríklad lamelovou priečkou, alebo nábytkovou hmotou. Pokiaľ musíme vyberať gauč s rozťahom, dbáme na výber kvalitného matraca, aby ste boli každý deň plnohodnotne oddýchnutí.

Presuňme sa do kuchyne. Ako najlepšie pristúpiť k výberu jedálenského stolu, ktorý zaberá značnú časť priestoru?

Mnohí sa prikláňajú k riešeniam s kuchynskými polostrovčekmi. Tieto riešenia sú v malých bytoch praktické hlavne vtedy, keď nízke barové sedenie úplne nahradí to jedálenské, čím vznikne viac priestoru pre obývačku. V prípade, že uprednostňujete klasický jedálenský stôl, odporúčame jednoduchú líniovú, či L-kovú kuchynskú zostavu a stôl v priestore, alebo prisadený.

A celkovo odporúčate skôr vstavaný, alebo voľne stojaci nábytok?

Vstavaný nábytok na mieru od stolára umožňuje práve tie neštandardné riešenia, ktoré priestor využijú do posledného centimetra. Byt potom pôsobí jednotne, premyslene a prakticky.

Ako pristúpiť k doplnkom a svietidlám?

Pre mnohých je najťažšie nepreplniť interiér zbytočným zariadením. Opäť platí, že menej je v tomto prípade viac. Čo sa týka svietidiel, každá zóna by mala mať svoje vlastné a dostatočne efektívne osvetlenie, respektíve, priestor by mal mať možnosť viacerých svetelných atmosfér.

Do oka nám padla vaša realizácia 1,5-izbového bytu v bratislavských Slnečniciach. Na 35 m2 vyzerá mimoriadne priestranne. Museli ste veľmi čarovať?

V tomto byte sme uprednostnili oddelenie spacej a obývacej časti priečkou s dvojicou dverí, ktoré sú posuvné do puzdra z každej strany postele. Vďaka tomu sme vytvorili samostatnú spoločenskú časť a intímnejšiu zónu bytu.

Vstupná časť, kuchyňa a obývačka tvoria jeden otvorený kompaktný priestor prepojený nábytkovými hmotami v plynulých a jednoduchých kompozíciách. V tomto priestore sme pôvodne plánovanú priečku oddeľujúcu kuchyňu od obývačky zrušili.

Použité materiály na stenách a nábytkoch sú svetlé, podlaha je z masívneho dreva pre docielenie pocitu tepla. V kúpeľni sme zvolili jednotný dekor obkladu s akcentom, v podobe machovej zásteny. Opticky ju zväčšuje napínaný svetelný strop.

Prezraďte nám na záver – máte radšej realizácie malých bytov, lebo sú pre vás výzvou, alebo veľkých, lebo sa môžete viac vyblázniť?

Každý byt, či už veľký alebo malý, prináša svoje vlastné výzvy. Máme radi rôznorodosť, ktorú prináša každý nový projekt a každý nový klient. V rámci komplexných riešení veľkých priestorov sa vieme určite viac vyhrať a kreatívne odviazať, no nebránime sa ani menším projektom. Veľmi sa tešíme, že si nás klienti vyberajú na základe rukopisu našej tvorby. Pokojne nám dajte vedieť a aj váš byt či dom premeníme na DOBRÝ INTERIÉR.