Drevo v  interiéri: Kam sa hodí, ako ho kombinovať a kedy vynikne najviac?

Drevo je krásne na pohľad aj na dotyk, klasika, ktorá nikdy nevyjde z módy. Do interiéru prináša nielen pocit tepla a útulnosti, ale aj množstvo zdravotných benefitov. Vďaka množstvu farieb a druhov svedčí každému priestoru, stačí si len správne vybrať.

Všestranný univerzál 

Chameleón, ktorý sa prispôsobí snáď každému prostrediu, má v našich domovoch miesto od nepamäti. Drevený nábytok a doplnky sú obľúbené najmä v rustikálnom či škandinávskom štýle, no hodia sa aj do veľkých industriálnych loftov. Rovnako vyniknú v eko, vintage či boho interiéroch, a dôležité miesto zastávajú aj v minimalistickom a modernom štýle.

Drevo je neuveriteľne pevné, odolné a má dlhú životnosť. Okrem toho je výborným tepelným aj zvukovým izolantom, a tak zabezpečuje menší únik tepla a absorbuje nadmerný hluk. Odhaduje sa, že v prírode existuje vyše 5000 druhov dreva. Každé má svoje charakteristiky, farbu aj kúzlo, čo z neho robí nesmierne prispôsobivý materiál, ktorý sa hodí takmer všade.

 

Nielen pekné, ale aj zdravé

Vďaka rôznym druhom, typom či formám spracovania sa drevo tiež výborne kombinuje s inými prírodnými, ale aj priemyselnými a na pocit chladnými materiálmi, ktoré dokáže zjemniť. Interiérom prepožičiava teplo domova, útulnosť a pocit pohodlia. Vnáša kus prirodzenosti a prírody.

Okrem toho, že dokáže doladiť celkový štýl priestorov, vytvára aj zdravšie prostredie. Vďaka schopnosti regulácie vlhkosti zabezpečuje výbornú mikroklímu, a pokiaľ je bez povrchovej úpravy, nádherne rozvoniava. Prírodné drevo má dokonca preukázateľne priaznivé účinky na kvalitu spánku, antibakteriálne a antiparazitické vlastnosti.

Začlenenie prírodných materiálov, ako obklady a podlahy z pravého dreva do prostredia, pomáha znižovať krvný tlak, srdcovú frekvenciu a úroveň stresu. Zároveň zlepšuje pohodu, kreativitu, kognitívne schopnosti aj samotný vzduch, ktorý dýchame. Mnohé zdravotné benefity dreva potvrdzujú početné výskumy, vrátane štúdie Planet Ark.

 

Kombinovanie dreva a iných materiálov

Už sme vás presvedčili, že drevo je neodmysliteľný materiál našich interiérov? Poďme sa bližšie pozrieť na to, ako ho správne kombinovať, aby vám nevznikla zmes štýlov.

Výborne vynikne v kombinácii s prírodným kameňom či mramorom, napríklad v podobe kamenných obkladov na stenách. Kameň je studený, no pri správnom vyvážení s drevom pôsobí luxusne.

Dobre sa hodí aj k číremu sklu, takáto kombinácia opticky zväčšuje malé priestory.

Aj kombinácia kovu a dreva je veľmi pôsobivá - masívnejšie drevo pri kontraste s kovom pôsobí mäkko, kov pri dreve zasa získava lesk a eleganciu.

Harmonický interiér vyčarujú tehlové steny v tandeme s dreveným nábytkom.

Drevu rovnako svedčí aj textil, či už zakomponovaný do interiéru, alebo ako poťahový materiál na nábytku.

Buďte v obraze s naším magazínom
Dostávajte pravidelný výber najnovších článkov
Vaša žiadosť bola neúspešná. Prosíme, skúste to znova.
Vaše prihlásenie sa prebehlo úspešne.
 

 

Vždy tón v tóne

Pri miešaní farieb je vždy dobré zariaďovať v jednej z kategórií tónov – teplé, studené, neutrálne. Následne si určite dominantné drevo v miestnosti, napríklad farbu podlahy, a ostatné kusy nábytku a doplnkov zachovajte v rovnakom tóne. V prípade, že nechtiac vytvoríte príliš silný kontrast, „rozbite“ ho kobercom alebo textíliami.

A ešte jedna rada, na ktorú sa oplatí myslieť: V malých priestoroch sa vyhýbajte tmavým odtieňom, a to najmä na podlahe. Tmavé drevo pôsobí elegantne, luxusne a noblesne, svetlé dodáva priestorom ľahkosť, vzdušnosť a neformálny dojem.

 

Najlepšie druhy dreveného nábytku a doplnkov

Pokiaľ premýšľate, v akej forme drevo v izbách využiť, aj tu máme niekoľko tipov. Zvlášť výnimočne vynikne na väčších plochách, napríklad na obkladoch či podlahách. Drevené dvere či okenné rámy zas umocnia príjemný pocit z priestoru.

Čo sa týka samostatných kusov nábytku, stavte na klasiku. Kvalitné masívne kúsky sú stálicou obývačiek, spální, ale aj kuchynských liniek. Drevo však pri správnom ošetrení dobre poslúži aj v priestoroch, ktoré sa často zamokria, vrátane kúpeľní.

Posledné obdobie je čoraz populárnejším trendom recyklované drevo, ktoré sa pekne vyníma najmä v interiéroch vo vidieckom štýle. Obľúbený je tiež ratanový nábytok či romantické prútené košíky. Ak však hľadáte originálny spôsob, ako do interiéru zakomponovať drevo, odporúčame zvoliť nadčasové svietidlá.

 

Svietidlá s prvkami dreva 

Hodia sa takmer ku každému štýlu, obzvlášť však vyniknú, ak je interiér zariadený vo vidieckom, ekologickom a minimalistickom štýle. Drevené svietidlá sa hodia do vzdušných a priestranných miestností. Výborne sa kombinujú s textilnými, keramickými a kamennými prvkami.

Vdýchnite izbe ešte viac útulnosti závesným dreveným svietidlom Lampa 450 s látkovým difúzorovým tienidlom. Kombinácia prírodného materiálu a textilu v jemnej farbe umocní pocit domova a pohody. Ak máte vyššie stropy, zvoľte závesné svietidlo Meg 500, ktoré svojím extravagantným vzhľadom ozvláštni priestor.

 

Osvetlenie však nemusí byť iba stropné, aby sa stalo zaujímavým doplnkom vášho interiéru či exteriéru. Objavte prenosné a nabíjateľné stolné svietidlo FollowMe od dizajnovej značky Marset, ktoré si môžete so sebou vziať kamkoľvek. Je ideálne do domácností, reštaurácií alebo na terasy, ktoré nemajú prístup k elektrickým zásuvkám.

 

Váhate s výberom? Obráťte sa na profesionálov

Pri realizácii osvetlenia sa fantázii medze nekladú, skúšať môžete ľubovoľné kombinácie. Avšak, myslite na zlaté pravidlo zariaďovania: Menej je niekedy viac. Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom, obráťte sa na profesionálov v svetelnom štúdiu Smart Light.

V našej ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Wever & Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení.