Exteriérové osvetlenie: Objavte praktické a dizajnové riešenia

Staviate alebo prerábate dom a riešite aktuálne otázku vonkajšieho osvetlenia? Zaslúži si rovnako veľa pozornosti ako to v interiéri. V dnešnom článku sme pre vás vybrali tie najkrajšie svetlá do exteriéru. A máme tiež zopár praktických tipov, ktoré oceníte pri realizácii či nákupe.

Zamerajte sa na kvalitu aj bezpečnosť

Vonkajšie osvetlenie - teda osvetlenie záhrady, terasy, fasády, chodníkov, ciest, vchodových dverí či garáže, bude vystavené rôznym zmenám počasia. Pokiaľ vyberiete kvalitné, môže vám vydržať niekoľko desiatok rokov. Medzi najspoľahlivejšie materiály patrí nerezová oceľ, hliník či odolnejšie plasty. Dobrou voľbou sú tiež svietidlá z mosadze, ktorá je prirodzene odolná voči korózii. 

Zohľadnite aj bezpečnosť a pri nákupe si všímajte hodnotu IP. Prvá číslica udáva stupeň ochrany proti vniknutiu prachu alebo hmyzu, druhý údaj označuje odolnosť voči vode. Ideálne krytie exteriérového osvetlenia je minimálne IP44. Pokiaľ bude svietidlo vystavené vetru a dažďu, voľte IP65. Osvetlenie pri bazéne alebo vo vnútri jazierka si vyžadujú hodnotu IP68.

 

Tri hlavné svetelné zóny a teplota 

Pri realizácii vonkajšieho osvetlenia rozoznávame tri svetelné zóny:
Hlavné (central) osvetlenie - zaraďujeme sem osvetlenie vchodových dverí alebo garáže, prípadne osvetlenie terasy
Ambientné (task) osvetlenie - osvetľuje fasádu, príjazdovú cestu, chodníčky a schody
Doplnkové (accent) osvetlenie - sem patrí osvetlenie rastlín, kvetov, stromov, vodných plôch, dekorácií či sôch

Teplotu osvetlenia voľte najmä podľa svojej vlastnej preferencie a toho, čo chcete svetlom dosiahnuť. Túžite vyzdvihnúť pohodovú atmosféru? Alebo plánujete splniť najmä funkčný účel a dobrú orientáciu v exteriéri? Teplé tóny navodia útulný pocit bezpečia, hodia sa napríklad na osvetlenie fasády. Neutrálne až studenšie svetlo je, naopak, ideálne pri osvetlení chodníkov či príjazdovej cesty.

Nižšie sa pozrieme na niekoľko obľúbených svetelných riešení, ktoré premenia okolie vášho domu na prekrásnu svetelnú šou.

 

Už žiadne hľadanie kľúčov

Centrálne vonkajšie osvetlenie vchodových dverí je dobrý základ, ktorý vám pomôže pri hľadaní kľúčov, a rovnako pri ľahšej orientácií pri vstupe do domu. Medzi overenú klasiku patria stropné svietidlá. Svetlo Orion od Forlight v čiernej je mimoriadne praktické, pretože ho môžete umiestniť nad vchodové či terasové dvere, ale aj na bočnú stenu fasády domu. Okrem toho vás poteší minimalistickým štýlom.

 

Pokiaľ hľadáte originálnejší dizajn, zapáči sa vám nástenné svietidlo Jumbo s rozptylom svetla hore aj dole. Elegantne ukáže po bokoch vchodových dverí. Zamilujú si ho najmä tí s vycibreným vkusom - v rámci série nakúpite v rovnakom dizajne reflektor s bodcom, ideálny do záhrady, a tiež nástenné svietidlo s rozptylom nadol

 

Mimoriadne praktické je vonkajšie osvetlenie s pohybovým senzorom. Litus Senzor nielen moderne vyzerá, ale má tiež množstvo šikovných parametrov. Nastaviteľnú citlivosť v rozpätí 10 lux až 3000 lux, detekčnú schopnosť pohybu v rozpätí od 6 m do 12 m a detekčný uhol 120°.

 

Do garáže ako po masle

Aj nad garážou oceníte vonkajšie svetlo so senzorom pohybu. Vďaka nemu zaparkujete svoje auto pohodlne a bez starostí. Reflektorové solárne LED svietidlo Solar má integrovaný pohybový a súmrakový senzor. Nabíja sa solárnou energiou, ktorú uchováva v batérii. Medzi obľúbené svietidlá patrí aj April s nastaviteľnými reflektormi, alebo Rhino

 

Aby ste videli pod nohy

Čo sa týka vonkajšieho osvetlenia chodníkov, príjazdovej cesty alebo schodov, máme hneď niekoľko tipov. Vyhľadávaným riešením sú bodové svietidlá, ako napríklad Ringo alebo Tidian. Oba typy môžete taktiež umiestniť popri obvode záhrady, terase či domu. Dobrou alternatívou je aj Up, povrchové svietidlo svietiace v 360 stupňoch cez štyri otvory.

 

Okrem bodových odporúčame aj stĺpikové svietidlá, ktoré sú často dostupné v celých sadách. Jednoducho tak nakúpite nižšie, vyššie aj nástenné svetlá. Našim tipom je napríklad Koral, Mandela alebo novinka Kala.

 

Ak si potrpíte na minimalistický dizajn a najnovšie technológie, máme pre vás vychytávku. Vonkajšie stĺpikové svietidlo Zip Smart je vybavené funkcionalitou možnosti nastavenia bielej farby svetla v rozpätí od 2700K do 6000K a RGB.

 

Vonkajšie osvetlenie schodov môžete riešiť rôzne. Pri prvej je svetlo zapustené do schodíka a priamo osvetľuje vaše kroky. Odporúčame Grove od Forlight, dostupné s tromi vymeniteľnými krytmi v rôznych farbách. Ak zvolíte nástenné svietidlo Face, svetlo bude na vaše nohy dopadať zvrchu. 

 

Steny, ktoré majú dušu

V neposlednom rade myslite na vonkajšie osvetlenie rodinného domu. Detaily rozhodujú a preto si pri výbere svetla na stenu či fasádu dajte záležať. Dotvorí totiž celkovú atmosféru a bude akousi čerešničkou na torte vášho exteriéru. 

Dávate prednosť nadčasovému dizajnu a hranatým tvarom? Vonkajšie nástenné LED svietidlo Box s cementovým rámom a čírym sklom bude správnou voľbou. Z moderných riešení stojí za pozornosť aj oblé svietidlo Mayor s rozptylom svetla hore aj dole.

 

Pokiaľ máte, alebo plánujete dom skôr v rustikálnom štýle, skvele zladíte vonkajšie svietidlo Adur, prípadne Corande s prímorskou emóciou.

Vaša rajská záhrada

Premýšľate, ako osvetliť záhradu alebo terasu? Populárnym a mimoriadne efektným riešením je LED svetelná reťaz na exteriérové použitie. Perfektne splní účel ambientného osvetlenia. Môžete zvoliť romantické lampióny, ktoré umiestnite ponad terasové sedenie alebo na väčšie stromčeky a kríky. Máme však pre vás šikovný tip - dizajnové stolné svietidlo Moon, ktoré však môžete využiť aj s bodcom. Získajte ešte viac inšpirácie a prečítajte si názory a tipy odborníkov v našom ďalšom článku.

 

Pozor na prekombinovanie! Obráťte sa na profesionálov

Pri realizácii vonkajšieho osvetlenia sa fantázii medze nekladú, skúšať môžete ľubovoľné kombinácie. Avšak myslite na zlaté pravidlo zariaďovania: Menej je niekedy viac. Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom správneho osvetlenia, obráťte sa na profesionálov v svetelnom štúdiu SmartLight. V našej ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Wever&Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení. 

PRESKÚMAJTE NAŠU PONUKU