Garáž a dielňa podľa vašich predstáv: Aké osvetlenie je najlepšie?

Vysnívaná garáž je dostatočne veľká, aby ste do nej pohodlne zaparkovali svojho štvor alebo dvojkolesového tátoša, a tiež funkčná. S malou dielňou, v ktorej máte poruke všetko náradie a náhradné diely. K dokonalosti potom chýba už len správne osvetlenie. A s tým vám radi pomôžeme.

Funkčnosť nad dizajnom

Garáž nie je spálňa alebo obývačka, do ktorej si chodíte oddýchnuť. Hoci je pravdou, že prácu s autom či v dielni mnohí považujú za relax, na svetlo sú tu rozhodne iné nároky. Malo by byť predovšetkým trvácne, praktické a spoľahlivé. Zamerajte sa v prvom rade na bezpečnosť a všímajte si hodnotu IP. 

Ideálne krytie osvetlenia do garáže, dielne a exteriéru je minimálne IP44. Pokiaľ bude svietidlo vystavené vetru a dažďu, voľte IP65. Čo sa týka materiálu, medzi najodolnejšie patria nerezová oceľ, tvrdšie plasty, hliník, alebo mosadz, ktorá je prirodzene odolná voči korózii. Teplota svetla by mala byť skôr studená, v hodnotách 4000K (biele svetlo) až 6500K (studené biele svetlo). 

 

Tri hlavné svetelné zóny 

Keďže v garáži a dielni potrebujete čo najväčšiu viditeľnosť, ideálnym riešením je dostatok denného svetla. Ak staviate garáž nanovo, alebo realizujete rozsiahlu rekonštrukciu, myslite na veľké okná. Pri výbere osvetlenia potom rozoznávame tri svetelné zóny:
• Hlavné osvetlenie - zaraďujeme sem osvetlenie vnútornej časti garáže
• Pracovné osvetlenie - osvetľuje priestor a pracovnú plochu technického kúta či dielne
• Vonkajšie osvetlenie - slúži na osvetlenie vstupu do garáže

Poďme si postupne predstaviť všetky tri zóny plus tipy na konkrétne svietidlá.

 

Hlavné osvetlenie umiestnite na steny

Aj keď sme pri centrálnom osvetlení zvyknutí umiestňovať ho do stredu miestnosti, v garáži to tak úplne neplatí. Ak by ste totiž svoje auto zaparkovali dovnútra, svetlo v strede by osvetľovalo iba jeho strechu a zvyšné časti miestnosti by boli tmavé. V prípade, že máte väčšiu garáž, svietidlá radšej namontujte v rozostupe tak, aby svetlo smerovalo medzi autá. Odporúčame ich tiež doplniť o nástenné svietidlá.

Praktickou voľbou je napríklad LED svietidlo Rhino v tmavošedej. Podobným riešením je tiež New Flash, ktoré je vysoko odolné voči vode a mechanickým nárazom. Mnohí zákazníci hľadajú silné neónové svietidlá do garáže. Tu odporúčame mimoriadne trvácne LED neónové svietidlo Propper, ktoré spĺňa aj tie najnáročnejšie nároky. Je vybavené špeciálnymi antikoróznymi svorkami a klipovým systémom na sériovú montáž.


Vľavo svietidlo Rhino, v strede New Flash a vpravo Propper, všetky od výrobcu Forlight

 

Pracovné osvetlenie technickej časti

Časť garáže s dielňou osvetlite samostatne. Môžete zvoliť buď nástenné, alebo stropné svietidlo. Napríklad bodové Downlight je vďaka vysoko kvalitnému optickému systému, odolnosti voči vode a požiaru skvelým svetelným riešením nad pracovný kút. 

V prípade, že chcete koncentrovanejšie svetlo, stavte na stolové svietidlá. Vyberiete si klasickejší model Tender s nastaviteľnou hlavicou, alebo modernejšie prevedenie? LED svietidlo Ding je prenosné a navyše vás poteší USB portom, kde si pohodlne napojíte nabíjací kábel k telefónu.


Bodové svietidlo Downlight, v strede Tender a vpravo praktické svietidlo Ding

 

Vonkajšie osvetlenie garáže

Pri vonkajšom osvetlení garáže odporúčame svietidlo so zabudovaným senzorom pohybu. Nielen, že vďaka nemu zaparkujete svoje auto pohodlne a bez starostí, ale šetríte aj na energiách. Rozsvieti sa iba vtedy, keď ho naozaj potrebujete. Dobrou voľbou je solárne LED svietidlo Solar s pohybovým a súmrakovým senzorom. Nabíja sa solárnou energiou, ktorú uchováva v batérii. Medzi spoľahlivé svietidlá patrí tiež Rhino alebo April s nastaviteľnými reflektormi.


Vľavo Solar, v strede Rhino a vpravo April

 

Váhate s výberom? Obráťte sa na profesionálov

Pri realizácii osvetlenia garáže a dielne sa fantázii medze nekladú, skúšať môžete ľubovoľné kombinácie. Avšak myslite na zlaté pravidlo zariaďovania: Menej je niekedy viac. Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom správneho osvetlenia, obráťte sa na profesionálov v svetelnom štúdiu SmartLight. V našej ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Wever&Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení.