Inšpirujte sa: Realizácia prímorského apartmánu od štúdia DOBRÝ INTERIÉR

Svieži morský vánok, hrejivé slnečné lúče a útulný priestor, kde sa cítite presne ako doma. Poďte sa spolu s nami pozrieť na realizáciu prímorského apartmánu v Slovinsku od štúdia DOBRÝ INTERIÉR.

 

Každý interiér by mal byť DOBRÝ INTERIÉR

Architektonické štúdio DOBRÝ INTERIÉR sídli v Bratislave na Drieňovej ulici, pomocnú ruku a vkus vycibrený rokmi skúseností však ponúka klientom po celom Slovensku aj v zahraničí. Tím štúdia sa zhoduje, že im je blízky moderný dizajn s dôrazom na funkčnosť a najradšej pracujú s čistými líniami. Nemenej dôležitá je povaha a požiadavky klienta.

Návrh či realizácia pre muzikanta, umelkyňu, mladého manažéra, mamičku s dcérou a psom, ambiciózny pár alebo veľkú rodinu? S premysleným a citlivým prístupom žiadny problém. Výsledkom sú potom vzdušné a nadčasové interiéry, v ktorých je sofistikovane zakorenený odtlačok majiteľov. 

V portfóliu DOBRÝ INTERIÉR nájdeme byty v top lokalitách a developerských projektoch, ako napríklad SKY PARK, Rezidencia Blumentál, Slnečnice či Pri Mýte, ale aj rodinné domy na Kolibe, v Devíne, Rači, Senci, Partizánskom alebo Banskej Bystrici. Výnimkou nie sú ani zahraničné lokácie, akou je aj tá dnešná.

 

 

Prímorský apartmán v Slovinsku na sviežej vlne minimalizmu

 Komplet návrh interiéru a systému osvetlenia pre prímorský apartmánový byt nie je bežným zadaním. Architekti zo štúdia DOBRÝ INTERIÉR sa s ním však popasovali bravúrne. Apartmán disponuje menšou vstupnou chodbou, priestrannou obývačkou spojenou s kuchyňou a jedálňou, kúpeľňou, svetlou spálňou a detskou izbou pre dve deti. 

Základom bolo vyzdvihnúť aspekty lokality, podčiarknuť sviežosť a zachovať funkčný, no moderný minimalizmus. Apartmán s výhľadom na more je ladený do jemných odtieňov dreva prelínaného sivou a béžovou farbou. Celý interiér je doplnený dômyselnými svietidlami, dekoráciami a doplnkami.

 

 

Použité svietidlá od SmartLight

V rámci návrhu osvetlenia chodby a vstavanej skrine s posedením zvolilo architektonické štúdio DOBRÝ INTERIÉR praktické a efektné led pásy v bielom hliníkovom prisadenom profile. Svetlom tak docielili hĺbku a opticky zväčšili priestor.

Skvelým riešením osvetlenia obývačky je pracovné osvetlenie formou stojacej lampy nad sedačkou. Interiér apartmánu výborne dotvára lampa Stealth od výrobcu Cattelan Italia s dlhým a štíhlym ramenom, ktoré možno ľubovoľne nastavovať. 

Osvetlenie kuchynského pultu je vyriešené minimalistickým visiacim svietidlom FM Rita Pop od Olé!, pričom zvyšok pracovnej dosky je osvetlený stropnými reflektormi Atom Track od LEDS C4.

Jedálenský stôl pre 6 osôb osvetľuje dvojica svietidiel FM Rita Cross od výrobcu Olé!. Vďaka úzkemu, dlhému a čiernemu dizajnu sú v dokonalej symbióze s osvetlením pultu v kuchyni a stojacou lampu nad sedačkou v obývačke. 

Hlavné osvetlenie kúpeľne predstavujú bodové zapustené svietidlá Bala od Forlight, s vysoko kvalitným optickým systémom, odolné voči vode a požiaru. Zrkadlo osvetľuje po jeho obvode led pás a tiež dizajnérska visiaca lampa Here Comes The Sun od DCW éditions. V návrhu si môžeme všimnúť efektné podsvietenie kúpeľňovej skrinky pod umývadlom.

Pri pracovnom osvetlení nočných stolíkov pri posteli siahli architekti po svietidlách Bella od výrobcu Panzeri. Tie svojím nenápadným, avšak prepracovaným dizajnom podčiarkujú celkovú atmosféru spálne. Všimnite si hravé zavesenie svietidiel, každé v inej rovine.

Pracovné osvetlenie postelí v detskej izbe je funkčné a jednoduché. Univerzálny a nadčasový dizajn lampičiek Tip Wall od Muuto dovolí meniť časom zariadenie izby podľa veku detí.

 

 

Na slovíčko s architektom Michalom Feketem

Hlavným architektom pri tvorbe realizácie prímorského bytu v Slovinsku bol Ing.Arch. Michal Fekete, ktorému sme položili zopár otázok. Čo bolo pri realizácii najväčšou výzvou, na aké svietidlá nedá dopustiť a čo odporúča pri svojpomocnom zariaďovaní?

Z čoho ste pri návrhu vychádzali a ako ste identifikovali klientovu predstavu? 
Návrh interiéru apartmánu v Slovinsku bol pre nás trochu iným zadaním, než s akým sa bežne stretávame. Rezidenčný charakter zostal zachovaný, výnimočným však bolo prímorské prostredie, ktorým sme sa v návrhu veľmi radi inšpirovali.
Hlavným princípom bolo prepojiť svetlosť, jemnosť a sviežosť s výraznejšími akcentmi. Stačí už len vyjsť na terasu s výhľadom na more a doplna si užiť atmosféru so slaným morským vzduchom.
Klient patrí medzi našich stálych zákazníkov, čo si veľmi vážime. Samotné zladenie návrhových požiadaviek bolo pre nás hračkou, keďže naša tvorba je klientovmu srdcu blízka. Takéto zladenie je to najlepšie, čo môže medzi architektom a klientom vzniknúť a nesmierne nás teší.

Ktoré druhy osvetlenia ste použili, ako a prečo?
Druhy osvetlenia sme variovali podľa funkcií daných priestorov aj typov atmosfér, aké sme chceli vytvoriť. Každá činnosť má totiž na osvetlenie svoje špecifické nároky, ktoré sme sa snažili rešpektovať.
Vo finále sme vytvorili interiér, kde je hlavné, pracovné aj doplnkové osvetlenie v správnom pomere. Vďaka tomu sa v priestore cítite príjemne. Klient preferoval teplotu svetla 3000K, čoho sme sa držali aj v návrhu.

S akou najväčšou výzvou ste sa stretli a ako ste ju vyriešili?
Jednalo sa o kompletnú rekonštrukciu, takže mnohé úpravy sme vedeli s ľahkosťou realizovať. Samozrejme, zošikmené stropy boli od začiatku dané, keďže sa jedná o byt na najvyššom poschodí apartmánového domu.
Klient nám vo veľkej miere nechal voľnú ruku, jediný limit bol priestor ako taký a jeho dispozičné možnosti. 

Dokážete v rámci realizácie vybrať jedno osvetlenie alebo svetelné riešenie, ktoré niečím vystupuje nad ostatné?
Je veľmi ťažké vybrať jedno konkrétne osvetlenie, nakoľko každé má v priestore svoju vlastnú a jedinečnú úlohu. Máme veľmi radi svietidlá, ktoré spĺňajú dizajnovú, estetickú aj praktickú stránku.
Medzi také nepochybne patrí napríklad svietidlo Bella od talianskej značky Panzeri. Očarí jednoduchým, zato veľmi elegantným a decentným dizajnom. Svietidlo Bella sme použili v spálni apartmánu ako pocitové/atmosférové osvetlenie. 
Výrobca Panzeri má v ponuke hneď niekoľko prevedení, stačí si už len vybrať ten správny typ podľa vlastných preferencií.

Pri svojpomocnom zariaďovaní sa často stavia osvetlenie na posledné miesta. Prečo sa podľa vás oplatí venovať mu viac pozornosti? 
Osvetlenie je nepochybne veľmi dôležitou súčasťou každého interiéru. Ak je zvolené správne, dokáže navodiť požadovanú atmosféru a do veľkej miery ovplyvňuje, ako sa cítime. Pokiaľ je rozpočet limitovaný, je dôležité poznať priority a vedieť starostlivo zvážiť, kde financie investovať.
Odporúčam sústrediť sa najmä na prvky, ktoré majú slúžiť dlhý čas a ktoré sú vystavované častému používaniu či prevádzke, ako napríklad podlahy, osvetlenie alebo nábytok. Pri týchto prvkoch sa vždy oplatí zainvestovať a zvoliť kvalitnejšie prevedenia a materiály s dlhšou trvácnosťou. Zároveň tak myslíme aj na ekologický faktor. 

 

Bývajte podľa svojich predstáv

Inšpirovala vás realizácia prímorského apartmánu v Slovinsku? Pri zariaďovaní vlastného bývania môžete skúšať rôzne kombinácie. Avšak myslite na zlaté pravidlo interiérového dizajnu: Menej je niekedy viac. 

Pokiaľ potrebujete profesionálne poradenstvo, dohodnite si s nami v svetelnom štúdiu SmartLight konzultáciu zdarma. Ak si vyberáte osvetlenie, navštívte priamo náš e-shop. V ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Wever&Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení.