Najskôr boli tri, dnes ako tím realizujú krásne projekty: Byty od winwin architects vás očaria

Dá sa bývať nadčasovo a zároveň s nádychom prívetivej nostalgie? Realizácia dvoch bytov na bratislavskej Kolibe v podaní winwin architects je toho dôkazom. Objavte interiéry postavené na kontrastoch tradičných materiálov, moderného nábytku, prírodných farieb a minimalistického dizajnového osvetlenia.

Do posledného detailu

Štúdio winwin architects pôsobí na slovenskom trhu už vyše 16 rokov, aktuálne so sídlom v historickom centre Bratislavy. Za ten čas sa pôvodné trio zakladateliek a priateliek rozrástlo na deväťčlenný tím architektov, interiérových aj produktových dizajnérov. Prvotná myšlienka však zostáva nemenná dodnes. Spokojnosť z dobre odvedenej práce na strane architektov, aj klientov Win-win.

Vďaka zodpovednému a kreatívnemu prístupu sa im darí realizovať jedinečné, útulné, elegantné a nadčasové projekty. Do portfólia winwin architects patria verejné priestory, v ktorých sa človek cíti ako doma, ale aj domovy vytvorené k jedinečnému obrazu ich majiteľov. Ku každému projektu pristupujú osobitne a sú prepracované do najmenších detailov.

Štúdio realizovalo napríklad kancelárie, ako Zenithmedia či Gajova, pričom kancelária Effectivity sa dostala aj medzi finalistov súťaže Office roka 2020. Okrem toho vytvorili interiér kaviarní Július Meinl, Bistra Picknick a prevádzok Kantína I, II a Pošta. Z ich projektov vynikajú najmä obľúbené potraviny YEME v Bratislave, o ktorých sme písali aj v našom magazíne. V dnešnom článku sa pozrieme bližšie na realizáciu dvoch bytov na Kolibe.

 

Nadčasovo, prakticky, ľudsky

Dva byty v rezidenčnej novostavbe Grand Koliba nám ukazujú, že aj tradičné materiály môžeme vidieť v novom svetle. Architekti z nich vytvorili nadčasové a elegantné prostredie, ktoré vyžaruje ľudské teplo. Menší z bytov je určený na prechodné bývanie pre rodičov klienta a pracuje s maximálnym využitím priestoru. Zariadenie v tlmených zemitých tónoch spája tradicionalistické prvky, ako nábytok Ton a viedenský výplet, s moderným mobiliárom a minimalistickým osvetlením.

Väčší z bytov sa nesie v podobnom elegantnom duchu, avšak s niekoľkými výraznými elementmi. Minimalistickému zariadeniu v prírodných odtieňoch kontrastuje výrazná červená a zelená farba, ktoré podčiarkujú jedinečnosť zvoleného nábytku. V jedálenskej časti prepojenej s obývačkou je to pohovka s vysokým operadlom, ktorá zároveň oddeľuje kuchynský priestor, v oboch spálňach zasa mäkké posteľné záhlavia.

 

Použité svietidlá od Smart Light

Nosným prvkom spoločných priestorov v srdci menšieho bytu sa stali dve originálne svietidlá. Prvé, Karman Gonzaga v čiernom a zlatom prevedení, je umiestnené nad jedálenským stolom. Obývačke pre zmenu dodáva svetlo minimalistická stojaca lampa Artemide NH22. V kúpeľni nájdeme dizajnové stropné Astro Lighting Kea a nástenné Tradition Sygne Hitte.

Vo väčšom byte sa architekti pohrali s originálnym a dekoratívnym osvetlením. Jedálenskú časť osvetľuje štvorica závesných svietidiel rozličných geometrických tvarov a farieb Ferm Living Socket. Atmosféru veľkého a otvoreného priestoru chodby s kuchyňou dotvára praktická séria stropných reflektorovo-lištových svietidiel Miniperfetto na koľajniciach.

 

Ako hlavné osvetlenie v obývacej časti zvolilo štúdio viacfarebné stropné svietidlo Marset Tam Tam. Obom spálňam aj pracovni dominuje jednoduché okrúhle stropné svietidlo Multiline doplnené o elegantné lampy Marset Funiculí po okrajoch postele. V kúpeľni sa o dostatočnú viditeľnosť stará stropné svietidlo Slice Circle a závesná lampa Normann Amp Lamp nad zrkadlom.

 

Na slovíčko s winwin architects

Ako architekti identifikovali predstavu klienta, alebo v čom boli prístupy k odlišnej metráži a dispozícii iné? Odpovede nájdete v rozhovore s Ing. Arch. Soňou Salnerovou z winwin architects.

Oba byty sú veľmi vkusné, no každý v inom štýle. Z čoho ste pri návrhu vychádzali a ako ste identifikovali klientovu predstavu?

Každý z interiérov mal osobitné zadanie. Zatiaľ, čo veľký byt nemal vopred určené, kto v ňom bude bývať, poprípade či bude slúžiť na prenájom, malý byt mal slúžiť pre rodičov nášho klienta.

Z toho vyplynulo aj minimalistické zariadenie veľkého bytu tak, aby si ho budúci obyvatelia mohli ešte dotvoriť. Malý byt sme sa snažili zariadiť tak, aby pôsobil teplejšie a útulnejšie, no nestrácal pritom z modernosti. V oboch prípadoch stálo na prvom mieste praktické riešenie.

 

Najmä pri malom byte, ktorý mal niečo cez 40 m2, ste sa museli popasovať s obmedzeným priestorom a dispozíciou. Ako ste k tejto výzve pristúpili?

Snažili sme sa priestor optimalizovať a každému miestu určiť presnú funkciu, takže všetky zóny sú zorganizované. Skrátka nevkladali sme do priestoru nič, čo by bolo navyše.

Užili ste si potom realizáciu väčšieho bytu o to viac?

Aj s dispozíciou veľkého bytu sme hýbali, aby sa optimalizovalo rozloženie izieb. Určite to však bolo oveľa voľnejšie, a to aj vzhľadom na zadanie, ako pri malom. Obidve realizácie mali svoje svetlé stránky aj úskalia.

Akú rolu zohralo v predstave osvetlenie? Zapájal sa aj sám klient, alebo vám nechal voľnú ruku?

V tomto prípade zohrala hlavnú rolu dôvera klienta v nás, nakoľko v minulosti sme už spolupracovali. Nechal nám pri návrhu aj realizácii úplne voľnú ruku. Toto je pre každého architekta odmena, ale aj veľký záväzok (úsmev).

Osvetlenie v každom našom projekte zohráva veľkú úlohu, nakoľko vo finále zohľadňuje všetky funkcie a nálady, ktoré má priestor spĺňať v každom čase a pri každej činnosti.

Vedeli by ste našim čitateľom odporučiť, ako rôzne pristupovať k zariaďovaniu malých a veľkých bytov?

Toto je naozaj široká téma, ktorej by sa dalo venovať veľa času (úsmev). Všeobecne si myslím, že ku každému priestoru je potrebné pristupovať individuálne, hľadať ideálne pomery, zohľadniť svetelné podmienky, funkciu a potreby obyvateľov. Malé priestory je určite dobré viac otvárať a zbytočne nezahlcovať objemom, pričom veľké priestory znesú aj vizuálne výraznejšie zásahy.

 

Bývajte podľa svojich predstáv

Realizácia bytov na Kolibe je plná inšpirácie. Pri riešení osvetlenia vo vašom projekte, byte či dome môžete skúšať rôzne kombinácie. Avšak myslite na zlaté pravidlo interiérového dizajnu: Menej je niekedy viac.

Pokiaľ potrebujete profesionálne poradenstvo, dohodnite si s nami v svetelnom štúdiu Smart Light konzultáciu zdarma. Ak si vyberáte osvetlenie, navštívte priamo náš e-shop. V ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Wever&Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení.