Jedno svetlo je do kuchyne málo: Na čo sa zamerať pri výbere?

Svetlo v kuchyni si zaslúži vašu pozornosť rovnako tak, ako napríklad v obývačke či spálni. Najdôležitejšie je osvetlenie pracovnej plochy, aby ste na potraviny dobre videli. Aké ďalšie zásady sa oplatí pri výbere dodržať?

Tri svetelné zóny

Pri riešení osvetlenia do kuchyne rozlišujeme tri hlavné zóny, respektíve typy osvetlenia. Dajú nám jasnejšiu predstavu, ako svietidlá v miestnosti rozmiestniť a aký štýl vybrať. 
  • Hlavné (central) osvetlenie - patrí na strop a osvetľuje rovnomerne celý kuchynský priestor
  • Pracovné (task) osvetlenie - svoje využitie nájde nad pracovnou doskou
  • Doplnkové (accent) osvetlenie - vďaka nemu vyniknú police, skrinky, je ideálne na podsvietenie kuchynskej linky

Postupne sa budeme venovať všetkým trom typom a pri každom vám predstavíme niekoľko praktických rád, spolu s konkrétnymi svietidlami.

 

Hlavné stropné osvetlenie kuchyne

Slúži na rovnomerné osvetlenie celého kuchynského priestoru. Po zapnutí budete mať prehľad a svetlo vás jasne naviguje, kam budete potrebovať. Ideálne umiestnenie je na stred miestnosti, prípadne nad ostrovček alebo barový pult. Snažte sa voliť svietidlá, ktoré vrhajú rozptýlené svetlo, prípadne aj s efektom nepriameho svietenia. Vhodné sú svietidlá s krytom, ako napríklad RENY 500 alebo FANY 600 od výrobcu Palnas, obe v LED prevedení. 


RENY 500 v bielej a FANY 600 v čiernej sa vďaka nadčasovemú dizajnu hodia do každého interiéru

 

Pri hlavnom osvetlení odporúčame investovať do smart svietidiel, ktoré oceníte najmä pri prepojení jedálne a obývačky s kuchyňou. Svetlo môžete pohodlne stmievať presne podľa svojich potrieb. Keď varíte, nastavíte plnú žiarivosť a studenší tón, pri stolovaní alebo pozeraní filmu zvolíte teplejšie svetlo s nižšou intenzitou. Univerzálnou a veľmi obľúbenou voľbou je novinka od Fortlight, Easy 225R Smart.


Svietidlo Easy 225R Smart v LED prevedení si zamilujete najmä kvoli praktickému využitiu

 

Teplota svetla by sa mala čo najviac približovať prirodzenému svetlu, v hodnotách 3000K (teplé biele svetlo) až 4000K (studené biele svetlo). 

 

Zaostrené na pracovnú dosku

Osvetlenie pracovnej plochy spomíname ako druhé, no jeho výberu by ste mali venovať najviac pozornosti. Je alfou a omegou celej kuchyne, pretože vám zjednoduší celý proces prípravy surovín a varenia. Voľte silnejšie svetlo, vďaka ktorému ľahšie spozorujete čerstvosť a kvalitu potravín. Ideálnym riešením je podhľadové svetlo formou LED pásov pod skrinkami, ktoré rovnomerne osvetlia celú pracovnú dosku. Pásy sú samolepiace a môžete ich strihať, inštalácia je preto naozaj jednoduchá.

 

LED pásy pod skrinkami zaistia dôsledné osvetlenie celej pracovnej dosky

Keď nemáte nad pracovnou plochou skrinky, odporúčame do sadrokartónového stropu nainštalovať bodové svetlá. Siahnuť môžete po svietidle Minor, ktoré sa môže pochváliť zvýšenou odolnosťou proti vlhkosti a teplu. LED bodové osvetlenie umiestnite buď pod skrinky a v prípade, že ich v kuchyni nemáte, zvoľte umiestnenie na strop. Stropné osvetlenie kuchynskej linky vyrieši aj inštalácia bodových reflektorov Safran 300. Pozor však na umiestnenie, aby ste si netienili vlastným telom. Svietidlá odporúčame inštalovať pár centimetrov od krajného okraja pracovnej plochy.


Vľavo bodové svietidlo Minor, vpravo reflektor Safran 300

 

Teplota svetla by sa mala čo najviac približovať prirodzenému svetlu. Odporúčame hodnoty 3000K (teplé biele svetlo) až 4000K (studené biele svetlo). 

 

Šmrnc ukrytý v detailoch

Pokiaľ chcete svoju kuchyňu posunúť ešte na vyššiu úroveň, myslite aj na doplnkové osvetlenie. Efektne nasvieti presne tie časti nábytku alebo miestnosti, ktoré majú najviac vyniknúť. Navyše, skvele dotvorí atmosféru a celej miestnosti dodá nezameniteľný šmrnc. Opäť môžete využiť LED pásy a umiestniť ich dovnútra skriniek alebo vitrín. Populárnym riešením je tiež podhľadové osvetlenie zakompované pod kuchynskú linku, prípadne zvrchu nad skrinky. 
Pri doplnkovom osvetlení odporúčame teplejšiu farbu svetla, v hodnotách od 2700K (teplé svetlo) do 3000K (teplobiele svetlo). 

 

Dokonalé stolovanie začína svietidlami

Jedálenský stôl má v našich domácnostiach mnoho využití. Okrem stolovania ho často využívame na prácu, riešenie domácich úloh s deťmi, posedenie s priateľmi alebo rozhovory. Máte dostatok miesta na väčší jedálenský stôl a chcete si dať naozaj záležať na jeho osvetlení? S našimi tipmi sa stane srdcom celej kuchyne.
Absolútnym favoritom sú závesné svietidlá a lustre. Bowl od výrobcu Forlight s priemerom tienidla 400 mm skvele podčiarkne charakter vášho stola. Pokiaľ hľadáte osvetlenie menšieho stola, svietidlo Bowl je dostupné aj v priemere 250 mm. Efektne ukáže napríklad tiež svietidlo King s tienidlom z cementu, pre industriálny nádych. Vľavo svietidlo Bowl 400 v čiernej, vpravo svietidlo King v šedej

 

V prípade, že vývod elektriny nevyhovuje umiestneniu stola, šikovne si pomôžete háčikmi. Svietidlo PACO 1T od Olé! s nápaditým dizajnom nasmerujete presne tam, kam potrebujete. A keď už je reč o háčikoch, máme pre vás ešte jeden exkluzívny tip: svietidlo PEPO 6T, taktiež od Olé! Víťaz ocenenia „German DESIGN AWARD“ v kategórii „Excellence in Product Design“ je štylizovaný hliníkový reflektor v tvare valca, jednoducho nastaviteľný hore a dole, doprava alebo doľava.


PACO 1T a PEPO 6T od renomovaného výrobcu Olé! sú zárukou jedinečného dizajnu a kvality

 

Teplota svetla by sa mala čo najviac približovať prirodzenému svetlu, v hodnotách 3000K (teplobiele svetlo) až 4000K (neutrálne biele svetlo). 

 

V rukách profesionálov

Pri zariaďovaní kuchyne a jedálne sa fantázii medze nekladú, skúšať môžete ľubovoľné kombinácie. Avšak myslite na zlaté pravidlo interiérového dizajnu: Menej je niekedy viac. Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom správneho osvetlenia, obráťte sa na profesionálov v svetelnom štúdiu SmartLight. V našej ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Grok, Panzeri, Olé alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení. 

PRESKÚMAJTE NAŠU PONUKU