Likérka v kúpeľnom meste: Ako zo starého domu vznikla vkusná kaviareň?

Mnohé malé mestá na Slovensku akoby spia, pričom ukrývajú veľký potenciál. Keď sa však spojí citlivý prístup, rešpekt k tradíciám a odvážna vízia, staré domy dokážu opäť ožiť. Pozrite si realizáciu projektu Likérka v Trenčianskych Tepliciach, pod vedením architektov Hubinský, Kuklica a Smerek.

Architektúrou k citlivému rozbíjaniu stereotypov

Štúdio Hubinsky atelier vzniklo v roku 2015 pod vedením Ing. arch. Mgr. art. Juraja Hubinského. Spolu s architektmi Ing. arch. Petrom Kuklicom a Ing. arch. Martinom Smerekom zo štúdia Kuklica Smerek spolupracujú v jednom tíme Hubinský, Kuklica, Smerek architekti. Nájdete ich priamo v historickom centre Bratislavy, na ulici Konventná 9. V ich spoločnej tvorbe sa snažia čo najlepšie pochopiť okolitý svet a jeho prepojenie s architektúrou.

Sami o sebe hovoria, že sa vždy snažili pracovať na rôznorodých projektoch, aby boli nútení ku každému zadaniu pristupovať z rôznych perspektív. Návrhy v ich podaní sú logické a koncepčné. Pracujú s úprimnou materialitou a vysokým zmyslom pre detail. Rešpektujú tradície a genius loci, zároveň však veria v rozbíjanie spoločenských stereotypov.

 

Prestížne ocenenia ako dôkaz

Dôkazom poctivého prístupu je niekoľko významných ocenení, vrátane užšieho výberu CE.ZA.AR. za interiér Sushi-oyshi, nominácie CE.ZA.AR. za interiér Loft Mlynica či niekoľkých popredných priečok vo verejných architektonickým súťažiach. Naposledy získali 2. cenu vo verejnej architektonickej súťaži Radnica mesta Bratislava a prvé miesto v architektonickej súťaži na obnovu hlavného námestia v obci Valaská, ktoré sa snáď čoskoro dočká realizácie.

Svoj znamenitý rukopis odvážne, no s citom, vtlačia víkendovej chatke, rodinnému domu, priestrannému bytu, verejnému alebo obchodnému priestoru. Pozrite sa spolu s nami na realizáciu výrobne likéru, kaviarne a malého obchodíku Likérka v Trenčianskych Tepliciach, ktorá vznikla rekonštrukciou starého meštianskeho domu a bola nominovaná aj na cenu CE.ZA.AR.

 

Novodobý koncept s patinou nostalgie

Budova postavená v dvadsiatych rokoch bola svojou atraktívnou polohou od začiatku predurčená k spoločenskému účelu. Uzatvára Kúpeľnú ulicu a zboku sa otvára do parku. Dom však doplatil na časté striedanie majiteľov a nesprávny zámer. Slúžil ako mäsiarstvo, obchod aj herňa. Zadanie bolo jasné. Premeniť prvorepublikový meštiansky dom na výrobňu likéru, kaviareň a malý obchod.

Prevádzka je rozdelená do niekoľkých celkov. Kaviareň slúži ako spoločenská miestnosť s dlhým barom a dobovým charakterom. Do parku sa potom rozprestiera nenápadná terasa. Výrobná technologická miestnosť liehovaru je z časti odkrytá návštevníkom kaviarne cez presklenú stenu. Priestor je doplnený o svojrázny obchodík s lekárskou atmosférou, kde dostanete kúpiť Gin alebo Likér miestnej výroby.

 

Použité svietidlá od SmartLight

Dominantou kaviarenskej časti je bar, ktorý je osvetlený svietidlom so štvoricou tienidiel TR Bulb Suspension Frame od dizajnéra Tima Rundla. Stoly osvetľujú jednotkové svietidlá z rovnakej kolekcie.

V chodbe sú použité svietidlá od výrobcu Aria, konkrétne Miniperfetto Base. Toalety osvetľuje Lona C/S, v predsieni a jednotlivých kabínach sú použité Pipes Tube C, a pri zrkadlách Dartmouth Twin a LED pásy.

Atmosféru liehovaru dotvára Kos II, v obchode nad pultom nájdeme svietidlo Phelia a koľajnicový systém Fangio. Na fasádu použili architekti Tin Maxi, detaily zvýrazňuje spotové osvetlenie Kirk.

Buďte v obraze s naším magazínom
Dostávajte pravidelný výber najnovších článkov
Vaša žiadosť bola neúspešná. Prosíme, skúste to znova.
Vaše prihlásenie sa prebehlo úspešne.

 

Na slovíčko s architektmi Hubinský, Kuklica, Smerek

O projekte sme chceli vedieť viac, a rovno z prvej ruky. Porozprávali sme sa preto s Ing. arch. Mgr. art. Jurajom Hubinským, Ing. arch. Petrom Kuklicom, Ing. arch. Martinom Smerekom, ktorí sú autormi realizácie. Čo pomohlo uceliť finálnu predstavu a s akými prekážkami sa stretli?

Z čoho ste pri návrhu vychádzali a ako ste identifikovali klientovu predstavu?
Ako východiskový bod nám poslúžili dobové fotografie. Takisto poloha, a samozrejme, klientov zámer. Zadaním bolo vytvoriť výrobňu kúpeľného likéru a ginu s vlastnou originálnou receptúrou, ktorú pripravoval jeden zo spolumajiteľov. K výrobni mal prislúchať priestor s degustáciou a predajňa s hotovými výrobkami.
Dom sa otvára dlhšou fasádou do mestského parku. Kratšia fasáda je orientovaná do pešej zóny a ukončuje promenádu na Kúpeľnej ulici. Ďalšou výhodou je veľká terasa so starými stromami s trúseným tieňom.

Od začiatku sme cítili, že budovu treba očistiť od postupných nánosov, ktoré tam zanechali predchádzajúce prevádzky, a prinavrátiť jej niekdajší charakter prerozprávaný do súčasného jazyka. Mali sme ambíciu vytvoriť miesto s netradičnou atmosférou.
S klientmi sme už mali skúsenosti z predchádzajúcich vydarených realizácií. Jednou z nich je napríklad Eventhouse v Žiline. Vedeli sme, do čoho ideme, a čo od seba navzájom očakávať.

S akou najväčšou výzvou ste sa stretli a ako ste ju vyriešili?
Mierne rozdielne názory v rámci navrhovania tu určite boli. Tomu sa však vo vzťahu klient-architekt snáď ani nedá vyhnúť. Nič z toho zásadne neovplyvnilo výsledok. Od klienta sme mali viac-menej voľnú ruku a dôveru.
Na začiatku bola predstava o jednoduchom odbytovom priestore s občasnou degustáciou a prezentáciou výrobkov, ale neskôr sa premenila na kaviarenskú časť pre väčší počet návštevníkov. To sa ukázalo ako dobré rozhodnutie, keďže Likérka sa ihneď stala pomerne frekventovaným miestom.
Najväčšou technickou výzvou bolo zladenie výrobne a pálenice tak, aby zodpovedala technickým nárokom a legislatívnym požiadavkám, no bola stále vizuálne atraktívna.

Ktoré druhy osvetlenia ste použili, ako a prečo?
Vo všetkých priestoroch sú v zásade použité tri typy osvetlenia: pracovné, moodové a prípadne doplnkové podsvietenia.
Obchod pôsobí ako galerijný „white box“, kde majú hotové výrobky “zasvietiť” na pozadí bielych stien. Na vzhľade výrobkov si dal klient tiež obzvlášť záležať. S dizajnom fliaš vyhralo štúdio, ktoré ich navrhlo, medzinárodné ocenenie Pentawards.
V kaviarenskom priestore išlo o dopovedanie atmosféry decentným zaveseným opálovým osvetlením TR Bulb Suspension Frame z dielne Menu nad každým stolom a tiež barom. Za barom sme kládli dôraz na nasvietenie sortimentu. Doplnenie atmosféry ponúka studené podsvietenie zrkadiel, ktoré podporuje a vyzdvihuje textúru hrubozrnnej omietky na stenách.
V pálenici, ktorá je opticky prepojená s kaviarenskou časťou cez presklenú stenu, sme chceli dosiahnuť scénické nasvietenie zrecích kameninových nádob a paliarenskej zostavy. Osvetlenie má vďaka princípu “black box” pôsobiť až ako akási scéna divadla.

Dokážete v rámci realizácie vybrať jedno osvetlenie alebo svetelné riešenie, ktoré niečím vystupuje nad ostatné?
Za mňa by som vybral svietidlo Menu TR Bulb Suspension Frame od dizajnéra Tima Rundla. Má netradičný vzhľad a spracovanie, príjemne osvetľuje priestor a dá sa stmievať.

Pri svojpomocnom zariaďovaní sa často stavia osvetlenie na posledné miesta. Prečo sa podľa vás oplatí venovať mu viac pozornosti?
Ak je rozpočet zákazníkov obmedzený, odporúčame vyberať prednostne jednoduchšie svietidlá. Také, ktoré majú stále kvalitné spracovanie, ale sú skôr funkčné. Tie doplníme jedným designovým kusom, ktorý vytvorí atmosféru a podporí priestor.
Osvetlenie by nemalo pútať prílišnú pozornosť, malo by byť bezpečné, a v neposlednom rade by malo mať decentný, originálny a funkčný design. Ideálne by mohlo byť vybavené pohybovým senzorom, stmievateľnosťou a možnosťou simulovať intenzitu slnečného spektra.

 

Očami klienta Likérka

Zadanie bolo pomerne zložité, výsledok však vyráža dych. Aký bol proces realizácie unikátneho projektu z pohľadu klienta?

Mali ste pred samotnou realizáciou konkrétnu predstavu, alebo išlo skôr o dialóg a nechali ste si poradiť?
Záležalo nám na tom, aby sa v rámci rekonštrukcie zachovali prvky prvorepublikového obdobia. Na druhej strane, prítomnosť výrobne - destilérky vytvára priestor aj pre uplatnenie industriálnych elementov. Bolo teda dôležité, aby aj samotné osvetlenie bolo funkčné, no zároveň pôsobilo útulne a elegantne.

V rámci rekonštrukcie mestského domu na Likérku bolo dôležité prinavrátiť budove osobitý ráz a atmosféru dvadsiatych rokov. Aké boli priority pri voľbe osvetlenia?
Svetlo sme od začiatku vnímali ako jeden z dôležitých „stavebných“ prvkov interiéru. Pri voľbe, z hľadiska ich rozmiestnenia aj dizajnu, bolo prioritou vhodne osvetliť jednotlivé funkčné zóny a doplniť ich potrebným náladovým podsvietením. Páči sa nám, ako svetelné komponenty vzájomne hrajú, a že Likérka na rozhraní pešej zóny a parku pôsobí aj po zotmení ako dominantný orientačný bod.

Akú atmosféru ste chceli osvetlením dosiahnuť?
Naším zámerom bolo navodiť v priestoroch Likérky príjemnú a upokojujúcu atmosféru, ktorá by podčiarkla kúpeľný genius loci. Chceli sme hosťom pripomenúť noblesu niekdajšieho spoločenského života a vytvoriť miesto, ktoré by dokonale korešpondovalo s naším gastro konceptom baru a kaviarne spojených so samotnou destilérkou.

Množstvo ľudí realizuje osvetlenie v interiéri či exteriéri svojpomocne. V čom vidíte najväčšiu výhodu spolupráce s profesionálmi?
S ateliérom spolupracujeme už dlhšie. Vedeli sme preto, že nám dokážu vyjsť v ústrety, a zároveň do projektu vnesú svoje skúsenosti a tiež originálny autorský pohľad. Sme radi, že kooperácia sa vydarila a Likérka sa vďaka ich pričineniu zaradila medzi objekty nominované na cenu CE.ZA.AR v kategórii priemyselné a občianske stavby.

 

Bývajte podľa svojich predstáv

Realizácia výrobne likéru, kaviarne a malého obchodíku Likérka je plná inšpirácie. Pri riešení osvetlenia vo vašom projekte, byte či dome môžete skúšať rôzne kombinácie. Avšak myslite na zlaté pravidlo interiérového dizajnu: Menej je niekedy viac.

Pokiaľ potrebujete profesionálne poradenstvo, dohodnite si s nami v svetelnom štúdiu SmartLight konzultáciu zdarma. Ak si vyberáte osvetlenie, navštívte priamo náš e-shop. V ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Wever&Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení.