Obľúbený škandinávsky štýl: Vyčarujete ho materiálmi, farbami aj svetlom

Minimalistické a funkčné riešenia, prírodné materiály a svetlé farby. Tak by sa dal v skratke opísať škandinávsky štýl, ktorý už niekoľko desaťročí patrí medzi najobľúbenejšie. Ako sa Severanom podarilo preraziť vo svetovom dizajne a ktoré črty sú pre takto zariadený interiér priam poznávacie?

Miesto, kde sa cítime dobre

Domovom škandinávskeho štýlu sú krajiny severnej Európy. Švédsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island. Svojmu úspechu vďačí predovšetkým dlhej tradícii remeselnej výroby, ktorú má na svedomí neskorý príchod industrializácie. Ako umelecký smer vyrástol hlavne na dopyte po funkcionalite. Drsné zimy v nehostinných kútoch chladnej Európy donútili miestnych k uprednostneniu úžitkovej hodnoty pred nadbytočnou výzdobou.

Prvý zásadný prelom prišiel v roku 1954, kedy po Spojených štátoch a Kanade kolovala putovná výstava „Design in Scandinavia“. Počas troch rokov sa do zobrazených riešení zamilovali Američania, a postupom času aj zvyšok sveta. Koncom 20. storočia spopularizoval škandinávsky dizajn aj životný štýl hygge (hygge z dánštiny cítiť sa dobre). Jeho pointou je žiť vyrovnane, spokojne a tešiť sa z maličkostí. Keď príde na dizajn, hygge je o útulnom a vyváženom pocite z priestoru.

 

Znaky a pravidlá škandinávskeho štýlu

Kto miluje jednoduchosť, nadčasovosť a šmrnc, zamiluje si aj škandinávsky dekor. Medzi najpoužívanejšie materiály patrí svetlé drevo, vlna, bavlna či ľan, koža a sklo. Štýl sa vyznačuje kombináciou rôznych textúr, je plný kontrastov a jemných farebných tónov. Interiér býva doplnený živými izbovými rastlinami, sušenými kvetmi a sviečkami. Hlavným cieľom je vyvolať moderný a uhladený pocit. 

Poďme si bližšie predstaviť jednotlivé elementy a pravidlá, vďaka ktorým sa vám podarí vdýchnuť vášmu interiéru škandinávskeho ducha.

Buďte v obraze s naším magazínom
Dostávajte pravidelný výber najnovších článkov
Vaša žiadosť bola neúspešná. Prosíme, skúste to znova.
Vaše prihlásenie sa prebehlo úspešne.
 

 

Priestor, ktorý dýcha

Ak by mal škandinávsky štýl mantru, znela by „menej je viac“. V 50. a 60. rokoch boli škandinávske domy tradične malé. Na honosné dekorácie či doplnky nebol priestor, dizajnéri tak stavili na jednoduchosť a praktickosť. Namiesto výstredných detailov sa preto aj dnes kladie dôraz na funkčné riešenia, ktoré umožňujú vzácny úložný priestor dômyselne implementovať do interiéru. Výsledkom sú potom priestranné miestnosti, ktoré využijete naplno.

 

Svetlé a tlmené farby

Škandinávsky dizajn mieša neutrálne farby s výraznými farebnými odtieňmi. Práve kvôli dlhým a tmavým zimám na severe Európy vznikol dopyt po svetlom interiéri. Väčšina stien je biela až šedastá, keďže najlepšie odrážajú slnečné svetlo a presvetľujú tak celý priestor. Škandinávci k bielej nenásilne miešajú tóny tlmenej modrej či zelenej a ďalších odvážnych farieb. Vezmite si z nich príklad a vytvorte výrazné, no príjemné farebné kontrasty.

 

Nadčasový nábytok

Dá sa povedať, že základy mimoriadne estetického severského dizajnu položil dánsky architekt a vyhlásený otec dánskeho dizajnu, Kaare Klint. Navrhol mnohé ikonické kúsky, ako napríklad stoličku Faaborg (1914) alebo Safari (1933). Nábytok využívaný v škandinávsky ladených interiéroch sa vyznačuje najmä použitím dreva a iných prírodných materiálov. Pri výbere sa orientujte na teplé farebné tóny, jemné línie, oblé zakrivenie a nohy s kužeľovitou koncovkou.

 

Buk, jaseň a borovica 

Drevo je v severskom interiéri jedným z najobľúbenejších prvkov. V duchu svetlej škandinávskej estetiky sú populárne hlavne dreviny s ľahkými tónmi, ako buk, jaseň či borovica. Vyrábajú sa z nich drevené podlahy, stropy, štýlové priečky z dosiek alebo aj hračky. Na zjemnenie interiéru použite hutné materiály, ako koberce či ovčiu kožu, ale aj mäkké deky a vankúše s textúrou. Prepojenie s prírodou navodíte aj dostatkom izbových rastlín alebo sušených kvetov.

 

 

Sviečky a dizajnové svietidlá

Aby priestor pôsobil čo najštedrejšie a najsvetlejšie, škandinávsky štýl uprednostňuje hlavne prírodné svetlo. Večer zas hygge atmosféru doplnia sviečky rôznych tvarov alebo lampáše. Myslite aj na osvetlenie, pričom sa skúste zamerať na jednoduché línie, nadčasový dizajn a jemné farby. Zopár krásnych svietidiel sme vybrali za vás, stačí sa inšpirovať.

Hľadáte univerzálne osvetlenie detskej izby, kuchyne, jedálne, obývačky či spálne? Závesné svietidlo Bowl od Forlight si zamilujete vďaka nápaditému, no stále elegantnému dizajnu. Tienidlo je vyrobené z ocele a zaujme matnou povrchovou úpravou. 

Pri závesných svietidlách ešte chvíľu zostaneme. Jemné, no zároveň výrazné svietidlo ODREY Suspended od Wever & Ducré je riešením pre náročných. Na výber máte rôzne farebné a dizajnové prevedenia, ktoré je možné vzájomne kombinovať a dopĺňať. Vyberiete si čiernu, zlatú, alebo ich kombináciu?

Závesné osvetlenie uzatvoríme špeciálnym tipom. Svietidlo MATILDE od Ole! je ideálnou symbiózou vintage a modernosti. Vďaka unikátnemu dizajnu v ňom môže aj retro žiarovka pôsobiť ako ďalší dekoratívny prvok. Pre dokonalé zladenie s interiérom je k dispozícii v červenej, pieskovej a čiernej farbe. 

Mnoho ľudí preferuje ako hlavné osvetlenie prisadené svietidlo. SENTO od Ole! spája jednoduchosť a funkčnosť, v univerzálnej bielej, alebo čiernej farbe. Toto svietidlo máme radi najmä pre trojicu zrezaných kužeľovitých kovových zvonov, ktoré slúžia ako tienidlá. Ide o skutočne univerzálny, no na druhej strane originálny dizajn.

Obľúbená voľba do minimalistických a moderných interiérov v škandinávskom štýle? Medzi našich dlhodobých favoritov patrí svietidlo Bol od LEDS C4. Korpus je vyrobený z textilného materiálu a má pieskovú farbu. A oceníte ho aj pre možnosť zavesenia.

K severskému dizajnu patrí aj dobrá kniha, šálka teplého čaju a zaslúžený pocit pohody. Aspoň tak hovorí životný štýl hygge. Zútulnite svoj domov stojanovým svietidlom Dover od Forlight s hranatou podstavou v odtieňoch matného niklu. Dokonale doplní váš pokojný kútik v obývačke alebo pracovni.

 

Váhate s výberom? Obráťte sa na profesionálov

Pri realizácii osvetlenia sa fantázii medze nekladú, skúšať môžete ľubovoľné kombinácie. Avšak, myslite na zlaté pravidlo zariaďovania: Menej je niekedy viac. Ak vás zaujali niektoré svietidlá z tohto článku alebo potrebujete poradiť s výberom, obráťte sa na nás v Smart Light. Napíšte nám do chatu, zavolajte, či pošlite e-mail. V našej ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Wever & Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení.