Obývačka ako z časopisu: Poradíme vám s výberom toho najlepšieho osvetlenia

Hovoríte si, ako môže obyčajné svetlo zmeniť celkový vzhľad miestnosti? Veď na to je tu predsa rôzny dizajnérsky nábytok, dômyselné dekorácie či koberce. Opak je však pravdou. Dobre zvolené osvetlenie je rovnako dôležité, ako napríklad farba stien či podláh a vplýva aj na našu náladu. Pozrite sa spolu s nami, ako postupovať pri jeho výbere.

Pri práci práci studené, v obývačke teplé

Svetlo delíme na teplé a studené - o tom ste už zrejme počuli. Ale viete, ako spomínané odtiene ovplyvňujú ľudskú psychiku? Spektrum teploty farieb svetla sa udáva v Kelvinoch, s označením K. Pre lepšiu predstavu, hodnota 1 500 K sa podobá teplému červenkastému svetlu sviečky. Nad 5 300 K potom rozoznávame dennú bielu, ktorá má typicky studený modrastý nádych. 

Práve studené svetlo je podľa mnohých výskumov ideálne na prácu či štúdium. Modrá farba v mozgu znižuje tvorbu melatonínu (hormónu spánku), v dôsledku čoho sme čulejší a sústredenejší. Teplé žlté tóny sú ako stvorené na chvíle relaxu a pohody, ktoré často trávime práve v obývačke. Odporúčaná hodnota je 2 700 až 3 300 K. Osvetlenie by v tejto miestnosti tiež malo byť mäkké tlmené a skôr rozptýlené, ako priame. 

 

Jedna lampa nestačí

Obývačka patrí medzi najobývanejšie izby našich príbytkov. Je miestom rodinných stretnutí či posedení s priateľmi, dôležitých debát, osláv, napínavých filmov, aj zaslúženého relaxu pri knihe. Priemerne v nej strávime takmer 4 hodiny denne. Keď je navyše spojená s kuchyňou alebo jedálňou, udeje sa tu toho skutočne veľa. Rôzne momenty si vyžadujú rôzne typy osvetlenia. Pri zariaďovaní ale mnohí z nás robia chybu a kupujú len jednu stropnú lampu.

 

Rozlišujeme tri základné typy:

• Hlavné izbové osvetlenie 
• Doplnkové ambientné alebo náladové osvetlenie 
• Doplnkové akcentové osvetlenie

Ešte lepší výsledok dosiahnete, ak sa rozhodnete pre stmievateľné svietidlá. Svetlo v obývacej izbe dokážete pohodlne meniť jednoduchým otočením kolieska alebo pohybom prsta na ovládači. Tak zaručíte sebe a svojim blízkym nenahraditeľnú atmosféru. Avšak pozor, pri kúpe žiaroviek sledujte parametre! Aj tie musia byť stmievateľné - takzvané „dimmer“ žiarovky.

 

V centre diania je luster

Hlavné izbové osvetlenie tvorí základ nasvietenia obývacej izby. Od neho sa odvíjajú ďalšie svetelné prvky v interiéri. Ideálne umiestnenie je nad konferenčným stolíkom a sedením. Je dôležité osvetlenie prispôsobiť nábytku, a nie ho iba zavesiť na stred stropu. Pokiaľ máte elektrický vývod na mieste, ktoré vám nevyhovuje, stavte v obývačke na znížený sadrokartónový strop. Najkrajšie ukáže práve závesný moderný luster, ktorý sa stane doslova klenotom celého priestoru. 

Skvelou voľbou je dizajnové svietidlo Bowl 400. V matnej čiernej sa stane nadčasovým kúskom každého interiéru. Navyše je vyrobené z kvalitnej ocele. Závesné svietidlo však voľte len v prípade, že máte vyššie stropy. Pre nižšie stropy pod 2,6 m sa hodia zapustené, polozapustené alebo prisadené stropné lampy. Napríklad, funkčné biele svietidlo SENTO L70 vynikne zvlášť v luxusnej obývačke a obľúbeným riešením je aj bodové osvetlenie.Vľavo závesné svietidlo Bowl 400, vpravo prisadené svietidlo SENTO L70

 

Svetlo podľa nálady

Moderne zariadená obývačka však pri hlavnom lustri nekončí. Druhou podstatnou zložkou je doplnkové ambientné alebo náladové osvetlenie. Keď sa schyľuje k filmovému večeru či poháru vína s najbližšou osobou, izbe dodá príjemnú intímnu atmosféru. Naopak, keď očakávate návštevu alebo chystáte oslavu, v spojení s hlavným svetlom miestnosť ešte viac rozžiari. Náladové osvetlenie sa vám hodí presne podľa toho, na čo máte práve chuť. Patria sem napríklad stojace lampy alebo pás LED osvetlenia za televízorom, pod policou či za zrkadlom. 

Čo sa týka stojacich lámp, tu sa môžete skutočne vyhrať. Na trhu sú dostupné rôzne dizajnérske skvosty, ktoré vyniknú aj zhasnuté. Zvlášť dokážu oživiť tmavé kúty v rohu obývacej izby alebo za pohovkou. LED pás za televízorom je zas vhodným doplnkom k sledovaniu obrazovky. Príliš veľké svetelné kontrasty totiž unavujú a namáhajú oči. Ak navyše zvolíte zaujímavú farbu podsvietenia, vytvoríte si originálnu dizajnérsku stenu.

 

Detaily rozhodujú

Doplnkové akcentové svetlo vnímame ako poslednú bodku, či čerešničku na torte moderného osvetlenia vašej obývačky. Vyzdvihne zaujímavý obraz, závesnú skrinku vo vintage štýle, veľkú vázu a rodinné fotky. Siahnuť môžete po stolovej lampe, ktorá zdôrazní hĺbku miestnosti. Oceníte tiež široké spektrum rôznych tienidiel. Vyhľadávanou možnosťou sú aj nastaviteľné reflektory, lištové, nástenné alebo zemné svietidlá. Tie vyniknú predovšetkým v spojení so zaujímavým povrchom. Napríklad, zospodu nasvietená kamenná stena s nepravidelným reliéfom dokáže vytvoriť krásnu hru svetla a tieňa. 

 

Pozor na orientáciu aj farby

Berte však ohľad aj na orientáciu miestnosti či farbu obývačky. Je orientovaná na severnú alebo južnú stranu? Tvorí jeden priestor s kuchyňou a jedálňou? To všetko sú faktory, ktoré ovplyvňujú celkový dojem z vašej domácej svetelnej šou.

Zoberme si orientáciu izby - pokiaľ je cez deň tmavá, môžete si pokojne dovoliť výraznejší zdroj svetla. Lampa s vyššou svietivosťou je napríklad SENTO 6 v matnej čiernej až so šiestimi tienidlami, ktoré môžete ľubovoľne nasmerovať po priestore. Príliš extravagantné? Jednoduchšia verzia SENTO S45 ponúka rovnako funkčný dizajn a mäkké svetlo vďaka akrylovému difúzoru.


Vľavo závesné svietidlo SENTO 6, vpravo SENTO S45

 

Aká farba osvetlenia sa hodí do obývačky? Pri výbere sa nesnažte príliš vybočovať z už použitých odtieňov. Pre svetlejšie tóny, ako biela, sivá či béžová sú ideálne kontrasnejšie lampy vo výraznejších farbách. Ak máte hnedé, tmavomodré, tmavozelené alebo podobne ladené steny a interiér, siahnite po svetlejších kúskoch. Závesné svietidlo Nube 300 poteší aj váš rozpočet. Môžete však zostať pokojní, aj za málo peňazí viete v tomto prípade dostať veľa muziky - nastaviteľná dĺžka závesu a kvalitné oceľové prevedenie.Závesné svietidlo Nube 300

 

V rukách profesionálov

Pri zariaďovaní vašej obývačky sa fantázii medze nekladú. Skúšať môžete ľubovoľné kombinácie podľa svojho gusta. Avšak myslite na zlaté pravidlo interiérového dizajnu: Menej je niekedy viac. Pokiaľ si nie ste istí svojim rozhodnutím alebo potrebujete poradiť s výberom správneho osvetlenia, obráťte sa na profesionálov v svetelnom štúdiu SmartLight. V našej ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Grok, Panzeri, Olé alebo Marset, ale aj dostupnejšie produkty v kvalitnom a modernom prevedení. 

Preskúmajte našu ponuku