Osvetlenie spálne nie je žiadna veda: Dajte na naše tipy

Spálňa patrí medzi najintímnejšie izby našich domovov. Okrem spánku a načerpávania novej energie ju využívame na odpočinok, čítanie obľúbenej knihy či prezliekanie. Do spálne najčastejšie vyberáme hlavné osvetlenie, ale aj lampy na nočné stolíky. Poradíme vám, ako vybrať čo najlepšie.

Tri svetelné zóny

Podobne ako takmer v každej miestnosti nášho bytu či domu, aj pri zariaďovaní spálne rozlišujeme tri hlavné svetelné zóny. 
 • Hlavné (central) osvetlenie - umiestňujeme ho na strop a osvetľuje rovnomerne celú spálňu
 • Pracovné (task) osvetlenie - osvetľuje nočné stolíky, prípadne knihu, ktorú čítame
 • Doplnkové (accent) osvetlenie - je ideálne na podsvietenie postele, osvetlenie obrazov alebo podhľadový strop, skvele poslúži aj v šatníku alebo šatníkovej skrini

V dnešnom článku vám v rámci každej zóny predstavíme niekoľko praktických a moderných riešení. Odporučíme tiež konkrétne svietidlá - v univerzálnejšom prevedení, ale aj dizajnérske skvosty. 

 

Stropné svietidlá do spálne podľa nálady

Absolútnym základom dobrého osvetlenia spálne je hlavné stropné svietidlo, ktoré slúži na rovnomerné osvetlenie celého priestoru. Pri izbe s vysokými stropmi môžete siahnuť napríklad po obľúbených lustroch. Pokiaľ hľadáte svietidlo, ktorého dizajn rozjasní vašu spálňu, správnou voľbou môže byť MATILDE od výrobcu Olé!.Svietidlo MATILDE je dostupné v čiernej, červenej aj pieskovej farbe

 

Pri nižších stropoch voľte prisadené alebo nástenné svietidlá, keďže spálňu opticky zväčšia. Moderným a minimalistickým riešením je napríklad Bol. V pieskovej farbe krásne dotvorí interiér v zemitých a pastelových tónoch s prírodnými materiálmi. Výhodou je, že toto svietidlo môžete aj zavesiť, takže sa hodí aj do izieb s vyššími stropmi. Ak je váš štýl o niečo klasickejší, odporúčame svietidlo Mar od Forlight.Vľavo okrúhle svietidlo Bol, vpravo Mar s klasickejším dizajnom

 

V spálni však ide najmä o vaše pohodlie a preto odporúčame pri výbere investovať do smart svietidiel. Môžete ich ľahko ovládať, zapínať a vypínať presne podľa svojich potrieb a pekne z tepla svojej postele. Medzi najpredávanejšie patrí svietidlo Olra Smart od Forlight s funkcionalitou ladenia bielej farby svetla v rozpätí od 2700K do 6000K.

 

Praktické svietidlo Olra Smart v LED prevedení viete jednoducho ovládať pomocou aplikácie  Light For Life.

Teplota svetla v spálni by sa mala čo najviac približovať prirodzenému svetlu na sklonku dňa, v hodnotách 2700K (teplé svetlo) až 3000K (teplé biele svetlo). 

 

Osvetlenie nočného stolíka na dosah ruky

Zrejme s nami budete súhlasiť, že lampičky na nočnom stolíku využívate v spálni častejšie ako hlavné osvetlenie. Skvele nám poslúžia pri čítaní, prezeraní si správ na mobile a občas aj pri práci. Preto je dôležité, aby bolo ich vypínanie umiestnené na dosah ruky. Medzi najpraktickejšie riešenia patria nástenné, alebo závesné svietidlá.

Práve závesné svietidlá sú v posledných rokoch mimoriadne trendy a tešia sa veľkej popularite. Niet sa čomu čudovať, takéto riešenie pôsobí efektne a štýlovo. Medzi favoritov patrí napríklad séria Cherry, v ktorej nájdeme svietidlá v štyroch rôznych farbách - bielej, čiernej, šedej a zlatej.


Séria svietidiel hruškovitého tvaru Cherry vynikne najmä v súčasných interiéroch

 

Ak si potrpíte na čistý minimalizmus, siahnite po novinke Punto od výrobcu LEDS C4. Svietidlo pripomína malú guličku na tenkom lanku a dokonale dotvorí nadčasové interiéry. Pokiaľ hľadáte niečo výraznejšie a útulnejšie, odporúčame Glam so skleneným tienidlom.


Vľavo Punto od LEDS C4, ktorý patrí medzi dizajnérske skvosty, vpravo Glam tiež od LEDS C4 s nádychom elegancie

 

Klasikou medzi svietidlami nad nočným stolíkom sú práve nástenné svietidlá. Veneto s tienidlom z metakrylátového štruktúrneho reliéfu a zlatými detailmi dá vašej spálni osobitý charakter. Skvele sa hodí do interiérov v štýle Art Deco. Bežnejšou možnosťou je svietidlo Crobat od Forlight s nastaviteľnou optickou časťou, čo z neho robí dokonalého spoločníka k obľúbenej knihe.


Nástenné svietidlá Veneto vľavo a Crobat vpravo.

 

Prenosné svietidlo pre každý prípad

Predstavte si situáciu, kedy potrebujete ísť v noci na toaletu alebo po pohár vody. Zapínať osvetlenie po celej vašej trase nie je veľmi praktické, rovnako ani tak svietiť si mobilom s ostrým svetlom. Máme pre vás šikovné a zároveň veľmi estetické riešenie, ktoré supluje aj osvetlenie nočného stolíka. 

 

Svietidlo FollowMe v bielej s drevenými prvkami

Stolné svietidlá FollowMe a Bicoca, obe od výrobcu Marset, sú nabíjateľné a prenosné. Vďaka tomu ich so sebou môžete vziať kamkoľvek. Napríklad aj v lete na terasu či záhradu. Navyše ponúkajú originálny dizajn pre tú správnu pohodovú atmosféru. Svietidlo Bicoca je dostupné hneď v piatich farbách - žltej, červenej, modrej, ružovej alebo bielej.


Svietidlo Bicoca v rôznych farebných prevedeniach si môžete umiestniť na nočný stolík, alebo kamkoľvek inam

 

Doplnkové osvetlenie ako čerešnička na torte

Posuňte osvetlenie v spálni na vyšší level a využite doplnkové osvetlenie v podobe LED pásov. Efektne pomocou nich podsvietite napríklad posteľ, nástenné police, skrinky, obrazy alebo podhľadový strop. Oceníte ich aj v šatníku alebo šatníkovej skrini, kde môžete LED pásy umiestniť pod police.

Pri doplnkovom osvetlení odporúčame teplejšiu farbu svetla v hodnotách 2700K (teplé svetlo) až 3000K (teplé biele svetlo). 

 

Váhate pri výbere? Obráťte sa na profesionálov

Pri zariaďovaní spálne sa fantázii medze nekladú, skúšať môžete rôzne kombinácie. Avšak myslite na zlaté pravidlo interiérového dizajnu: Menej je niekedy viac. Ak vás zaujali niektoré svietidlá z realizácie alebo potrebujete poradiť s výberom, obráťte sa na nás v Smart Light. Napíšte nám do chatu, zavolajte, či pošlite e-mail. V našej ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Wever & Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení.