Vidiecky alebo rustikálny štýl: V pár krokoch ho vyčarujete aj u seba doma

Prírodné prvky, nábytok či doplnky s vintage nádychom a celková harmónia – aj tak by sa dal opísať rustikálny štýl. Prináša krásu exteriéru dovnútra a vytvára útulný pocit, ako keď sa veľká rodina stretne na vidieku okolo tlejúceho krbu. Aké sú jeho prvky a na čo myslieť, ak si chcete takto zariadiť dom, byt či chalupu?

Domov inšpirovaný osadníkmi 

Prvky rustikálneho štýlu sú najviac inšpirované životným štýlom osadníkov v USA na začiatku 19. storočia, ktorí si tvorili svoje domovy ďaleko od miest. Mnohí si so sebou neniesli takmer žiaden nábytok, keďže jeho preprava bola náročná. Keď sa usadili, svoje domovy zariadili z užitočných materiálov, ktoré našli priamo na mieste. Ich domovy boli síce jednoduché, no už v tom čase vytvárali teplé, príjemné a útulné priestory, v ktorých si mohli po dlhom pracovnom dni patrične oddýchnuť.

 

Mnoho tvárí, jedna funkčnosť

Rustikálny štýl sa však neobjavuje len v USA. Udomácnil sa aj v Európe, hoci každý typ obsahuje trochu odlišné prvky. Kým anglický vidiek sa spája s eleganciou, škandinávsky vyžaruje jednoduchosť. Známy francúzsky, najmä provensálsky, zasa evokuje romantiku. Španielsky či taliansky vidiecky štýl sa aj vďaka teplejšej klíme výrazne zameriava na veľké terasy.

Všetky však spája ich najdôležitejšia črta, ktorou je štýlová funkčnosť. Každý kus nábytku preto nielenže vyzerá dobre, ale zároveň sa na svoj účel aj pravidelne využíva. Dnes už rustikálny štýl nie je typickým len pre vidiecke domy či chalupy, ale čoraz častejšie sa jeho prvky prenášajú aj do klasických bytov vo veľkomestách.

 

Znaky a pravidlá vidieckeho štýlu 

Rustikálne priestory bývajú často nadčasové a svojím prirodzeným prístupom podporujú ideály ekologického dizajnu. Do nábytku a dekorácií zahŕňajú zemité prvky, ako je drevo, juta alebo kameň. Kladú dôraz na organické materiály, ako to vídať v horských zruboch či na vidieckych farmách.

Vidiecky štýl si nepotrpí na prehnané ozdoby. Práve naopak, vsádza na nenáročnosť a praktickosť. Vankúše z ľanu či vrecoviny, neopracované drevené stoly aj podlahy, ručne vyrábané a vintage výrobky. Tento štýl dokáže skvele podčiarknuť aj svietidlo, napríklad Vintage od LEDS C4. Najlepšie vynikne ako solitér. Cieľom je vytvoriť teplý a čo najprirodzenejší priestor, v ktorom sa príjemne relaxuje.

 

Ukážková praktickosť

V prvom rade myslite na funkčnosť. Prvoradé pri tomto štýle je rozmiestnenie nábytku a všetkých komponentov tak, aby všetko malo svoj účel a miesto. Vo vidieckom štýle sú veľmi obľúbené truhlice, ktoré slúžia ako ukladací priestor, alebo konferenčný stolík. Najmä v kuchyni tvoria príjemné spestrenie aj staré strúhadlá, žufane či sitá, ktoré už čo-to zažili. Osobitnou kategóriou sú tiež staré žehličky, mlynčeky a kolovrátky.

Buďte v obraze s naším magazínom
Dostávajte pravidelný výber najnovších článkov
Vaša žiadosť bola neúspešná. Prosíme, skúste to znova.
Vaše prihlásenie sa prebehlo úspešne.

 

Prírodná krása

Vo vidieckom štýle nie je žiaden priestor na plastový nábytok, studené farebné palety ani lesklé lustre. Vyzdvihnite teplo a pohodlie. Oplatí sa vsadiť na surové tvrdé drevo, kameň a terakotu, pri svietidlách hľadajte podobné materiály, dizajny a farby. Napríklad Roomor v tlmenej červenej, alebo Caribe inšpirované košikárstvom. Ak máte v dome trámy, nechajte ich odhalené. Nebojte sa ani recyklovaných či upcyklovaných materiálov, ručná práca sa počíta.

Niekedy stačí starý nábytok natrieť farbou a mierne opracovať šmirgľovým papierom, čím získa zastaralý nádych. Napríklad staré dvere prerobené na jedálenský stôl dodajú kuchyni to správne čaro. Prírodu prinesiete dovnútra aj prostredníctvom živých rastlín, ktoré môžete zavesiť na kuchynské skrinky, alebo si vyrobte rastlinné a kvetinové vence na dvere.

 

Zemité farby 

Ani pri farbách sa rustikálny štýl neodkláňa od prírody. Prevažujú neutrálne a teplé odtiene, najmä v zelenej, hnedej, červenej, ale aj bielej a šedej farbe. Ideálne je, ak sa vám podarí zachovať monochromatickú, matnú a tlmenú paletu - inšpiráciu hľadajte vo farbách lesov a pasienkov. Pri kovových povrchoch vyberajte teplé odtiene, akými disponuje železo, meď, mosadz či bronz, pokojne použite aj kockované vzory.

 

Útulná atmosféra 

Rozohrejte oheň v kamennom krbe, alebo si zapáľte sviečku s vôňou lesa či dreva. Povýšte sviečky aj na dekoráciu, aby ste do obývačky a spálne vniesli kus prírody. Nebojte sa štruktúrovaných plôch, ktoré budia dojem, akoby boli zdrsnené prírodnými živlami. Nábytok môže tiež pôsobiť trochu nedomyslene - rôzne tvary, textúry a farby z prírodných materiálov upriamia pozornosť na jedinečnosť vybraných kúskov.

 

Trendy sa (ne)nosia 

Je pravda, že moderné materiály, geometrické tvary či blyšťavé ozdoby do vidieckeho štýlu nepatria. Platí však, že nadčasové kúsky nie sú úplne mimo hru - môžu dodať svetlo, čisté línie a pocit otvorenosti. Avšak len, ak sa držia prírodných tónov a textúr. Pre tento štýl je typické aj použitie lampášov a svietnikov, prípadne svietidiel, ktoré napodobňujú ich tvar, ako napríklad Mush od Forlight.

 

Váhate s výberom? Obráťte sa na profesionálov 

Pri zariaďovaní vášho interiéru sa fantázii medze nekladú, skúšať môžete ľubovoľné kombinácie. Avšak, myslite na zlaté pravidlo zariaďovania: Menej je niekedy viac.

Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom správneho osvetlenia, obráťte sa na profesionálov v svetelnom štúdiu Smart Light. V našej ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Wever & Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení.