Vila v Záhorských sadoch je Stavbou roka 2018 a svietia v nej naše svietidlá

Sú projekty, pri ktorých od začiatku tušíte, že sa udeje niečo veľké. A hlavnú úlohu pri tom nezohráva typ stavby ani jej rozmery. Dôkazom je realizácia rodinného domu, ktorý sa od včera pyšní ocenením Stavba roka 2018. A nás teší, že úloha vybaviť ho dobrým svetlom pre život pripadla Smart Lightu.

Realizácia súkromnej vily v Záhorských sadoch budila pozornosť počas celého minulého roka. Je výsledkom funkčnej a otvorenej spolupráce architektov, majiteľov, inžinierov a stavebníkov. Vďaka ich otvorenému dialógu vznikol jedinečný priestor, ktorý funkčne a esteticky reaguje na nejednu výzvu, ako je napríklad jeho umiestnenie na svahovitom pozemku, južná orientácia hlavných obytných častí, či požiadavka majiteľov na vytvorenie audio a video priestoru v centrálnej obytnej časti.

Architektonické riešenie interiéru a exteriéru, výber materiálov a povrchov, definovali riešenie osvetlenia aj samotný výber svietidiel. Samostatné riešenie osvetlenia si vyžiadal vonkajší gánok, ktorý slúži ako ochrana pred južným slnkom a zároveň vytvára v exteriéri krytú oddychovú zónu. Na jeho osvetlenie sme zvolili exteriérové bezrámové svietidlo Ekleipsis, ktoré užívateľom priestoru poskytuje príjemný zrakový komfort a zároveň sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči vonkajším poveternostným vplyvom.

Ďalšiu špecifickú výzvu pre architekta a riešenie osvetlenia predstavoval centrálny obytný a audio priestor s výškou stropu 6 m. Priestor využíva bazilikálne osvetlenie, ktorým do priestoru vstupuje prirodzené denné svetlo, ktoré cez deň dopĺňa a po zotmení nahrádza umelé osvetlenie. Pozostáva z lištového osvetľovacieho systému Perfetto 230 Track a nastaviteľných spotových svietidiel LEDVANCE. Hlavné osvetlenie interiéru dotvárajú svietidlá typu downlight RA16 Ivela a LED pásy od výrobcu Osram.

Samotné víťazstvo v súťaži Stavba roka 2018 je dobrou správou pre všetkých, ktorí sa na realizácii vily v Záhorských sadoch podieľali. Oveľa väčším zadosťučinením a potešením pre všetkých je však najmä to, že ani po roku bývania a plnohodnotného užívania priestoru by majitelia na svojom domove nič nemenili.

Použité svietidlá:

Ekleipsis, Carboni Group, ocenenie Award Design+ 2016
Perfetto 230 track
Spot adj., LEDVANCE
RA16, Ivela; LED pásy, Osram