Vyberáme osvetlenie do detskej izby: Inšpirujte sa radami profesionálov

Zariaďujete alebo prerábate detskú izbu a premýšľate, ako vyriešiť osvetlenie? V našom ďalšom článku vám prinášame praktické tipy, s ktorými nešliapnete vedľa. Nechajte si poradiť od profesionálov a vytvorte svojej ratolesti dokonalý detský svet.

Najskôr zohľadnite vek dieťaťa

Ešte pred tým, než sa pustíte do výberu svetla do detskej izby, zvážte najmä vek dieťaťa. Škôlkar má na rozdiel od tínedžera rozdielny režim aj potreby.
  • V izbičke pre novorodenca by malo ísť jasné svetlo bokom. Zvoľte skôr jemné teplé tóny a zamerajte sa na osvetlenie prebaľovacieho pultu či postieľky.
  • Škôlkar a predškolák má úplne iné nároky, pribudne lampa na nočnom stolíku či v oddychovom kúte s hračkami.
  • Pri školákoch a tínedžeroch si dajte záležať na výbere stolovej lampy na pracovný stôl. 

 

Spýtajte sa na jeho názor

Váhate, či pri zariaďovaní zohľadniť názor vašej ratolesti? Podľa odborníkov ide o veľmi dôležitý krok, ktorý často  rodičia berú na ľahkú váhu. Psychológovia tvrdia, že zapojenie detí do zariaďovania vlastnej izby pomáha pri tvorbe ich sebavedomia. Formujú si svoj vlastný svet a bezpečnú zónu, ktorá patrí len im. Zároveň vnímajú, že ich rozhodnutie ako rodič rešpektujete. Ak nesúhlasíte, vytvorte priestor na diskusiu a snažte sa vysvetliť svoje argumenty. 

 

Svetlo ako skladačka

Detská izba neslúži len na spánok, je aj priestorom pre hru, učenie či odpočinok. Preto nebude postačovať iba jedno svetlo. Podobne ako v iných miestnostiach, aj tu rozlišujeme hlavné stropné a doplnkové osvetlenie. Dôležitými faktormi sú tiež veľkosť izby či  množstvo denného svetla. Ako ich navzájom kombinovať, aby sme si vyskladali fungujúci celok? Poďme sa spolu pozrieť na jednotlivé svetlá do detskej izby a na to, na čo sa pri kúpe zamerať.

 

Hlavné osvetlenie

Pred umiestnením detského stropného svietidla odsledujte, kam a v akej miere dopadá do izby denné svetlo. Snažte sa zosvetliť tmavšie časti. Najmä pri menších deťoch je dôležité, aby bola dobre osvetlená podlaha, kde sa najčastejšie hrajú. Ideálne je väčšie stropné prisadené svietidlo typu RENY 500 LED alebo FANY 600 LED.


Hlavné svietidlá, vľavo RENY 500 v bielom prevedení, vpravo FANY 600 v čiernej

 

Pokiaľ má izba vysoké stropy, efektne ukáže závesné dizajnové svietidlo Nube 300 s nastaviteľnou dĺžkou závesu. Pri montáži ponechajte aspoň 2,1 metrový priestor medzi podlahou a lustrom. Pri nižších stropoch zvoľte radšej prisadené svietidlo, napríklad POT C Triple od výrobcu Olé v pastelových farbách.


Vľavo Nube 300, vpravo dizajnérske svietidlo POT C Triple od výrobcu Olé

 

Farba hlavného stropného svietidla by mala byť ladená skôr neutrálne, aby ste ho s vekom dieťaťa nemuseli meniť. Teplota svetla by sa mala čo najviac približovať prirodzenému svetlu, v hodnotách 3000K (teplobiele svetlo) až 4000K (neutrálne biele svetlo). 

 

Osvetlenie pri posteli

Osvetlenie pri posteli ocenia predškoláci aj väčšie deti. Malá lampička sa stane šikovným pomocníkom pri čítaní alebo listovaní v obľúbenej rozprávkovej knihe. Súčasne poslúži ako skvelý zdroj doplnkového osvetlenia. Praktickým riešením je svietidlo Romi 365 od Forlight. Poskytne príjemne rozptýlené svetlo a zároveň je vybavené reflektorom na čítanie. Ak hľadáte nástenné svietidlo s nastaviteľnou optickou časťou, odporúčame LED svietidlo Crobat v čiernej alebo bielej farbe.


Vľavo Romi 365 s reflektorom na čítanie, vpravo LED svietidlo Crobat v čiernej

 

Pokiaľ sa rozhodnete pre nástenné svietidlo, opäť zvoľte radšej univerzálnejšie farby. V prípade stolovej lampy umiestnenej na nočnom stolíku môžete popustiť uzdu fantázii a vyberať podľa veku dieťaťa. Trendom sú rôzne hravé tienidlá v žiarivých farbách či s obľúbenými rozprávkovými postavičkami. 

 

Osvetlenie pracovného stola

Máte doma školopovinné dieťa? Myslite na výber kvalitnej lampy na pracovný stôl. Odporúčaná výška je zhruba 30 cm a uhol dopadu svetla približne 65 stupňov. Mladšie deti ocenia svietidlo Tender v klasickom štýle, starší žiaci si obľúbia Stol v technickejšom prevedení s USB portom. 


Vľavo svietidlo Tender, vpravo Stol s USB portom, obe v LED prevedení

 

Modernou vychytávkou je stolné dizajnové svietidlo Touch. Vďaka dotykovému ovládaču môžete stmievať a meniť prednastavené hodnoty teploty svetla na 3000K, 4300K a 6500K. Toto svietidlo je navyše dostupné tiež v smart verzii.


Dizajnérsky unikát - LED svietidlo Touch, dostupné aj v smart verzii

 

Nočné svetielko

Nočné alebo navigačné svetielko dokáže predísť plaču z tmavej noci alebo narazenému prstu na nohe. Na trhu dnes nájdeme tvary a farby od výmyslu sveta, ak však nechcete o rok kupovať nové, stavte na nadčasový dizajn. Prenosné stmievateľné LED svietidlo Sphere je praktickým riešením dva v jednom. Skvele zastúpi doplnkové svetlo na nočnom stolíku a zároveň posvieti dieťaťu na cestu počas nočného výjazdu na toaletu či do rodičovskej spálne. Svietidlo je nabíjané cez kábel, pri najvyššej úrovni vydrží svietiť až 5 hodín.Prenosné LED svietidlo Sphere v nadčasovej kombinácii difúzneho tienidla a čiernej

 

V rukách profesionálov

Pri zariaďovaní detskej izby sa fantázii medze nekladú, skúšať môžete ľubovoľné kombinácie. Avšak myslite na zlaté pravidlo interiérového dizajnu: Menej je niekedy viac. Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom správneho osvetlenia, obráťte sa na profesionálov v svetelnom štúdiu SmartLight. V našej ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Grok, Panzeri, Olé alebo Marset, ale aj dostupnejšie produkty v kvalitnom a modernom prevedení. 

PRESKÚMAJTE NAŠU PONUKU