Záhrada a terasa očami profesionálov: Na čo myslieť pri výbere osvetlenia?

Aby boli záhrada a terasa príjemným miestom na odpočinok a posedenie s blízkymi, vhodné osvetlenie je základ. Avšak odporúčame naň myslieť v predstihu, ešte počas výstavby. Dodatočné vŕtanie či schovávanie káblov býva často časovo aj finančne náročné. Na čo ešte nezabudnúť?

Bezpečnosť na prvom mieste

Osvetlenie záhrady alebo terasy by malo byť určite vkusné, no predovšetkým funkčné a bezpečné. Zamerajte sa na špeciálne modely určené do exteriéru. Všímajte si hodnotu IP. Prvá číslica udáva stupeň ochrany proti vniknutiu prachu či hmyzu. Druhý údaj označuje odolnosť voči vode. Ideálne krytie exteriérového osvetlenia je minimálne IP44. Pokiaľ bude svietidlo vystavené vetru a dažďu, voľte IP65. Osvetlenie pri bazéne alebo vo vnútri jazierka si vyžadujú hodnotu IP68.

 

Zamerajte sa na kvalitu aj úsporu

Medzi najspoľahlivejšie materiály patrí nerezová oceľ, ale tiež hliník či odolnejšie plasty. Dobrou voľbou sú tiež svietidlá z kvalitnej mosadze, ktorá je prirodzene odolná voči korózii. Rôzne materiály často prechádzajú dodatočnou povrchovou úpravou, napríklad práškovaním alebo galvanickým pokovovaním, čo zaručí ešte väčšiu odolnosť.

Rovnako dôležitý je výber vhodného typu žiarovky, vďaka ktorej môžete ušetriť na poplatkoch na energie. Vedeli ste, že klasické halogénové žiarovky spotrebujú vyše 12-krát viac energie ako LED diódy? Tie vám navyše vydržia neporovnateľne dlhšiu dobu. Ak LED osvetlenie so životnosťou 50 000 hodín zapneme na 8 hodín každý deň, vydrží až 17 rokov. A keďže v exteriéri svietime menej, z kvalitného LED osvetlenia sa môžete pokojne tešiť aj celý život.

 

Svetelné zóny v exteriéri

Pri realizácii osvetlenia do záhrady a na terasu rozoznávame tri svetelné zóny:
Hlavné (central) osvetlenie - zaraďujeme sem svietidlá na terase
• Ambientné (task) osvetlenie - osvetľuje chodníčky, prípadne schody v záhrade
•Doplnkové (accent) osvetlenie - zahŕňa osvetlenie rastlín, kvetov, stromov, vodných plôch, dekorácií či sôch

Čo sa týka teploty záhradného osvetlenia, použitie konkrétnych hodnôt je veľmi individuálne. Záleží, akú emóciu chcete svetlom dosiahnuť. Teplé tóny navodia pocit pohodlia, útulnosti a bezpečia. Sú ideálne na terasu, kde svoj čas trávime s priateľmi, rodinou alebo relaxom. Naopak, biele a studenšie svetlo zvýrazní jednotlivé prvky v záhrade a je vhodné ako doplnkové osvetlenie.

 

Osvetlenie terasy pre dokonalú atmosféru

Pri osvetlení terasy, alebo napríklad aj altánku či balkónu využívame najmä hlavné svietidlá. Medzi najobľúbenejšie riešenia patrí umiestnenie na stenu. Takýto typ svietidla vrhá príjemné rozptýlené mäkké svetlo a neoslepuje oči. Z minimalistických modelov odporúčame Orion alebo Kapa so smerovaním svetla smerom hore aj dole.


Vľavo Orion, vpravo Kapa, výhodná voľba od výrobcu Forlight

 

Pokiaľ hľadáte niečo osobitejšie s ráznejším štýlom, zaujme vás Grow v cementovej povrchovej úprave. Je váš dom ladený do vidieckejšieho štýlu? Siahnite po exteriérovom svietidle Osaka, ktoré svojím dizajnom pripomína lampáš.Vyberiete si nadčasové svietidlo Grow, alebo klasickejší model Osaka?

 

Ak je terasa zastrešená, zvoliť môžete stropné svietidlá. V rámci prisadených svietidiel odporúčame Ford s univerzálnym dizajnom. Pre náročnejších sme vybrali dekoratívne vonkajšie svietidlo Rhiana s nastaviteľnou dĺžkou závesu až do 250 cm. Skvele vynikne na terase, balkóne alebo v zimnej záhrade.


Svietidlo Ford sa ľahko kombinuje, Rhiana zaujme originálnym dizajnom

 

Ako bonus máme pre vás jeden šikovný tip - doplňte terasu o pracovné, a zároveň doplnkové prenosné osvetlenie. Stolná lampa Night má výdrž baterky až 9 hodín. Reflektorové svietidlo Picnic využijete napríklad pri grilovaní. A model Mush s koženým uškom a dotykovým spínačom poteší troma režimami intenzity osvetlenia. Nastavíte si ho tak presne podľa svojej nálady.


Prenosné svietidla Night, Picnic a Mush využijete ako v exteriéri, tak aj v interiéri

 

Záhradné svietidlá na niekoľko spôsobov

Už sme načrtli, že realizácia osvetlenia v samotnej záhradnej časti si vyžaduje rozdelenie na dve svetelné zóny. Pracovnými svietidlami osvetľujeme chodníky alebo schody. Vhodnou voľbou sú zapustené zemné bodové svietidlá, ako napríklad Ringo. Spomedzi stojanových záhradných svietidiel odporúčame Zip Smart s možnosťou nastavenia bielej farby svetla v rozpätí od 2700K do 6000K a RGB.


Vľavo Ringo, vpravo Zip Smart, obe svietidlá od výrobcu Forlight

 

Stĺpikové svietidlá sa však hodia aj na osvetlenie trávnatých plôch či porastov. Yika je ideálna do modernejších exteriérov. Milovníci rustikálneho dizajnu si potom zamilujú svietidlo Siros.


Stojanové osvetlenie Yika v čiernej, Siros v hrdzavej hnedej

 

Pokiaľ riešite otázku osvetlenia schodiska, spoľahlivou a estetickou možnosťou je Grove, ktoré má navyše v príslušenstve 3 farebné vymeniteľné krytky. Ak máte schody umiestnené popri stene, zvoľte napríklad svietidlo Loyd s rozptylom svetla smerom nadol. 


Osvetlenie schodiska Grove alebo Loyd, obe v LED prevedení

 

Pre jemné osvetlenie rastlín odporúčame reflektorové svietidlo Minimal s bodcom. Zapichovacie svietidlá sú v záhradách mimoriadne obľúbené, predovšetkým vďaka praktickej a jednoduchej montáži. Z klasickejších modelov vás osloví Post v bielej, šedej alebo čiernej.


Reflektorové svietidlá Minimal a Post s nastaviteľnou optickou časťou

 

Pozor na prekombinovanie! Obráťte sa na profesionálov

Pri realizácii osvetlenia v záhrade či na terase sa fantázii medze nekladú, skúšať môžete ľubovoľné kombinácie. Avšak myslite na zlaté pravidlo zariaďovania: Menej je niekedy viac. Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom správneho osvetlenia, obráťte sa na profesionálov v svetelnom štúdiu SmartLight. V našej ponuke nájdete dizajnérske high-end produkty od top značiek, ako LEDS C4, Wever&Ducré, Grok, Panzeri, Olé! alebo Marset, ale aj dostupnejšie možnosti v kvalitnom a modernom prevedení. 

PRESKÚMAJTE NAŠU PONUKU